Kalendarz księżycowy 2020 – od 8 do 14 lutego

8 lutego to ostatni dzień przed pełnią, a tym samym ostatni dzień przybywającego Księżyca, z kolei 9 lutego jest dniem pełni – wówczas Księżyc jest widoczny w całości. Kolejne dni tygodnia są czasem znikającego Księżyca, jednak widać będzie więcej niż połowę jego tarczy. W pierwszych dwóch dniach tego okresu Księżyc będzie znajdował się w znaku Lwa. Następne dwa dni przynależą do znaku Panny. 12 oraz 13 dnia lutego to czas Wagi, a 14 lutego należy do Skorpiona.

Pełnia ma duży wpływ na jakość snu. Podczas niej wiele osób ma problem z zaśnięciem, a niektórzy mogą nawet lunatykować. To czas koszmarów sennych i lekkiego snu, gdy o poranku obudzimy się niewyspani, rozdrażnieni i obolali.

Czas pełni to okres obniżonego nastroju i najgorszy dzień miesiąca pod tym względem. Ogólnemu zniechęceniu oraz myślom depresyjnym można zapobiegać planując odpoczynek, relaks, chwile odprężenia i mało wymagające zajęcia. Nie jest to dobry moment na rozpoczynanie realizacji nowych wyzwań.

W czasie pełni warto zadbać o paznokcie. Wykonany wtedy manicure będzie trwalszy, a paznokcie bardziej podatne na pielęgnację. To dobry czas na podcinanie włosów oraz pierwsze strzyżenie dla niemowląt. Również mycie włosów przyniesie długotrwały efekt odświeżenia, a zapach szamponu będzie dłużej odczuwalny.

Pełnia jest doskonałym czasem na mrożenie owoców i warzyw oraz ziół. Tego dnia warto przewietrzyć mieszkanie i posadzić rośliny, jednak lepiej wystrzegać się ich nawożenia.
Faza ubywającego Księżyca to doskonały czas na przeprowadzanie operacji i zabiegów medycznych. W tych dniach można nie stosować diet, ponieważ to okres wzmożonego metabolizmu i osłabienia procesu magazynowania tkanki tłuszczowej.

Drugi tydzień miesiąca sprzyja osobom z krótkimi fryzurami, ponieważ włosy będą rosły wolniej i znacznie lepiej się układały. Z tego samego powodu to doskonałe dni na zaplanowanie zabiegów depilacji i wszelkiego rodzaju pielęgnacji skóry.

12. oraz 13. lutego warto zaplanować wizytę u dentysty oraz lekarza. Zabiegi będą mniej bolesne, a plomby i koronki będą się dobrze trzymać.


Kalendarz księżycowy 2020 – od 1 do 7 lutego

1-go lutego 2020 roku Księżyc będzie przybywający, ale nadal widoczny w części mniejszej niż połowa. 2-go lutego to dzień pierwszej kwadry, gdy widoczna będzie cała prawa część Księżyca. Kolejne dni od 3-go do 7-go dnia miesiąca to dni księżyca przybywającego, w których widać więcej niż połowę tarczy naszego satelity. W pierwszych dwóch dniach lutego Księżyc będzie znajdował się w znaku Byka. Kolejne trzy dni należą do znaku Bliźniąt, a następne dwa do Raka.

Pierwsza kwadra sprzyja osobom, które planują zapuścić włosy – końcówki podcięte w tym czasie będą szybciej odrastać. Warto również zainwestować w pielęgnację włosów, ponieważ będzie jeszcze bardziej skuteczna. Lepiej nie planować wówczas zabiegów depilacji, bo efekty mogą być wyjątkowo mało trwałe. Również wizyta u fryzjera w celu radykalnej zmiany fryzury może okazać się nie najlepszym pomysłem.

Dni Księżyca przybywającego są łaskawe dla osób przyjmujących preparaty witaminowe, które będą działać ze zdwojoną mocą. W tym czasie warto też zaplanować wizytę u kosmetyczki w celu wykonania zabiegów wygładzających lub urządzić domowe SPA i nałożyć maseczkę na twarz.

Faza przybywającego Księżyca ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie. W tych dniach będziemy posiadać sporo zapasów energii z poprzedniej kwadry, ale nastrój z dnia na dzień będzie się pogarszał, skutkując nadmierną drażliwością.

To dobry czas na sadzenie i sianie roślin, ale nie najlepszy na ich podlewanie. Nawadniania należy unikać szczególnie pomiędzy dniami 3 a 5 lutego, ponieważ będzie to sprzyjać pojawianiu się szkodników. 2-go lutego warto zbierać wszelkie owoce i zioła, które będą się doskonale przechowywać, natomiast 6 oraz 7 dzień lutego to najgorszy moment na wykonywanie tego typu czynności. W tym czasie lepiej zadbać o ogród kosząc trawę i pozbywając się chwastów.

Dni pomiędzy 3 a 5 lutego to najbardziej odpowiedni czas na dłuższe wietrzenie mieszkania oraz ścieranie kurzu na sucho.


Co to jest kalendarz księżycowy?

Kalendarz księżycowy często określany jest również mianem lunarnego. Opiera się on na kolejnych fazach Księżyca. Rok księżycowy składa się z 354 dni, a w starożytności dzielony był na 12 miesięcy, z których każdy miał po 29 lub 30 dni. Rok słoneczny posiada 365 lub 366 dni, dlatego różnica 11 bądź 12 dni w latach przestępnych powodowała przesuwanie się pór roku kalendarza Księżyca w stosunku do roku kalendarzowego. Problem ten nie był obcy starożytnym ludziom, którzy aby uzgodnić czas mierzony ruchem Księżyca z czasem mierzonym ruchem Słońca średnio raz na trzy lata dopisywali do kalendarza lunarnego kolejny, trzynasty miesiąc.

Powstało wiele odmian kalendarzy lunarnych, a każdy z nich ma za zadanie wskazać najlepszy czas na podejmowanie konkretnych działań. Mamy więc:

  • kalendarz ogrodnika, który podpowiada, kiedy jest najlepszy czas na wykonywanie konkretnych działań ogrodowych i rolnych,
  • kalendarz księżycowy, który wskazuje odpowiedni czas na wykonywanie zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich,
  • kalendarz księżycowy pokazujący odpowiedni czas na podejmowanie leczenia i wykonywanie zabiegów lekarskich,
  • kalendarz lunarny dobrej gospodyni,
  • diety oparte na kalendarzu księżyca,
  • kalendarz księżyca pomagający wychodzić z nałogów.

Ludzie żyjący w zgodzie z kalendarzem księżycowym wierzą, iż obserwowanie ruchu gwiazd i Księżyca pozwoli im na polepszenie swojego życia i zwiększenie skuteczności podejmowanych działań. Osoby takie są przekonane, że rytm Księżyca wskaże im korzystny moment na dokonywanie ważnych życiowych decyzji, rozpoczęcie leczenia, wzmożenie skuteczności przyjmowanych leków, wzmocni siły witalne i fizyczne oraz pozwoli odzyskać równowagę psychiczną i duchową.

Pewne jest, iż życie w zgodzie z Księżycem pozwala na usystematyzowanie swoich działań, pomaga wdrażać system planowania oraz wzmaga konsekwentność w działaniu. To dobry sposób na oderwanie się od współczesnego świata przepełnionego konsumpcjonizmem, egoizmem oraz wyścigiem szczurów.