Ojczyzną kamelii jest Azja Wschodnia – w stanie naturalnym występuje w górzystych rejonach Japonii i Chin. W Europie szczyt popularności osiągnęła na przełomie XIX i XX wieku. Modna i powszechnie uprawiana stanowiła natchnienie malarzy i poetów.

Spis treści:

  1. Kamelia w doniczce
  2. Jak dbać o kamelię w ogrodzie?
  3. Kamelia japońska - zimowanie
  4. Dlaczego kamelia nie kwitnie?

Najbardziej znanym i uprawianym obecnie gatunkiem kamelii jest kamelia japońska (Camellia japonica). Ten zachwycający, zimozielony krzew osiąga do 2-3 m wysokości. Ze względu na wysokie wymagania termiczne w naszych warunkach najczęściej uprawiany jest w doniczkach. Wzniesione pędy porośnięte są dekoracyjnymi skórzastymi liśćmi o intensywnej, ciemnozielonej barwie. Największą ozdobę kamelii stanowią, pojawiające się wczesną wiosną, delikatne, kwiaty w subtelnych odcieniach różu, czerwieni, bieli lub żółci. Pełne lub półpełne przypominają kwiaty begonii lub róży. Duże wymagania często zniechęcają amatorów ogrodnictwa do uprawy tego krzewu. W wyniku prac hodowlanych powstały jednak odmiany, które są w stanie przetrzymać niewielkie mrozy. Wielbiciele tych pięknych krzewów, mogą wiec spróbować swoich sił, i posadzić kamelię w swoim ogrodzie.

Kamelia w doniczce

Kwitnące rośliny najczęściej możemy kupić zimą lub wczesną wiosną. Zadbajmy, żeby w czasie transportu były zabezpieczone przed wiatrem i mrozem. Po przyniesieniu do domu, doniczkę z kamelią ustawmy w miejscu chłodnym (10-15oC), o dużej ilości rozproszonego światła. Utrzymujmy stale wilgotne podłoże, od czasu do czasu zraszając roślinę miękką wodą. Nawozy przeznaczone dla różaneczników i azalii, stosowane w czasie wegetacji, pozytywnie wpłyną na wzrost i kwitnienie rośliny.

Po przekwitnięciu, świeżo kupioną roślinę przesadzamy do nieco większej doniczki pamiętając, aby na jej dnie umieścić warstwę drenażu. Starsze kamelie przesadzamy co 3-4 lata. Pamiętajmy o tym, żeby doniczkę wypełnić ziemią o kwaśnym odczynie.

Po przekwitnieniu kamelia musi przejść stan spoczynku. Aż do nadejścia wiosny zapewnijmy jej pełne światła stanowisko, obniżoną temperaturę (6-10oC) i ograniczmy podlewania. Gdy minie ryzyko przymrozków, po wcześniejszym hartowaniu, możemy donice z kamelią wynieść na zewnątrz. Jesienią, przed nadejściem przymrozków, wnosimy rośliny z powrotem do domu.

Jak dbać o kamelię w ogrodzie?

Kamelia jest gatunkiem wrażliwym i wymagającym. Należy zapewnić jej przede wszystkim zaciszne, ciepłe i lekko osłonięte stanowisko. Ze względu na niewielką mrozoodporność, bez obaw można ją uprawiać tylko w tych rejonach naszego kraju, o łagodnym klimacie.

Zobacz również:

Podobnie jak różanecznikom i azaliom, kamelii potrzebna jest ziemia żyzna, próchnicza, wilgotna i lekko kwaśna. Krzewy dobrze reagują na nawożenie, przez cały okres wegetacyjny można dokarmiać je nawozami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych. Usuwając na bieżąco uschnięte kwiatostany przedłużymy czas kwitnienia rośliny.

Kamelia japońska w ogrodzie - zimowanie

Młode krzewy wymagają szczególnej ochrony przez zimnem, dlatego ściółkujemy je grubą warstwą kory lub kompostu. Zimny wiatr i ostre słońce wysuszają zimozielone liście oraz powodują uszkodzenia pędów. Całą roślinę warto więc osłonić np. agrowłókniną lub słomą. Starsze egzemplarze, zwłaszcza w rejonach o łagodnych zimach, poradzą sobie bez dodatkowej ochrony.

Dlaczego kamelia nie kwitnie?

Dla domowej kamelii bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury, zarówno podczas kwitnienia (10-15oC), jak i w okresie spoczynku (6-10oC). Żeby roślina pięknie kwitła musimy również pamiętać, o utrzymania stałej wilgotności powietrza i podłoża, oraz o lekko kwaśnym odczynie gleby. Jasne, pełne światła stanowisko jest kameliom niezbędne. Przyzwyczajają się do kąta padania światła, więc gdy je przenosimy pamiętajmy, żeby ustawić je dokładnie tak, jak w poprzednim miejscu.