Paciorecznik (kanna) – co to za kwiat?

Ojczyzną pacioreczników jest Ameryka Południowa. Rodzaj Canna liczy kilkadziesiąt gatunków występujących zarówno w naturze jak i w uprawie. Paciorecznik ogrodowy (Canna generalis) to mieszaniec najczęściej występujący w naszych ogrodach. Poza paciorecznikiem ogrodowym, łatwo dostępne są także kłącza paciorecznika indyjskiego.

Paciorecznik ogrodowy jest wyjątkowo piękną, wieloletnią, rośliną zielną o silnie rozgałęzionym bulwiastym kłączu. Ze względu na niską tolerancję na mróz, kłącza paciorecznika wykopuje się na zimę i przechowuje podobnie jak dalii.

W naturze pacioreczniki osiągają nawet 3 m wysokości. Te ogrodowe też nie należą do niskich, w zależności od odmiany paciorecznik ogrodowy może osiągać 0,5-2, m wysokości.

Liście kanny są duże, owalne, spiczaste na końcu. Błyszczące i dekoracyjne mogą przybierać ciemnozielone, żółte, brązowe lub purpurowe wybarwienie. Główna ozdoba paciorecznika - duże kwiaty przyciągają uwagę jaskrawymi kolorami i niezwykłym asymetrycznym, lejkowatym kształtem. Gama kolorystyczna jest dość zróżnicowana; czerwone, żółte, pomarańczowe nasycone barwy. Kwiaty pojawiają się w lipcu i utrzymują do pierwszych przymrozków.

Do uprawy w gruncie najlepiej przeznaczyć odmiany wysokie, wspaniale wyglądają jako centralny punkt rabaty, oraz sadzone przy ogrodzeniu. Odmiany niskie doskonale sprawdzą się w uprawie pojemnikowej, stanowiąc ozdobę tarasu czy balkonu.

Jak uprawiać paciorecznik?

Kanna potrzebuje próchniczej, żyznej i zasobnej gleby o odczynie 6-7 pH. Preferuje zaciszne zakątki pełne słońca. Posadzony w cieniu paciorecznik, też sobie poradzi, ale będzie bardziej wyciągnięty, słabiej wybarwiony, o mniejszych kwiatach. Wysokie odmiany muszą być chronione przez silniejszymi podmuchami wiatru.

Żeby roślina zakwitła, potrzeba 4-5 miesięcy wegetacji, dlatego już w marcu dzielimy mięsiste kłącza i tak pozyskane sadzonki umieszczamy w skrzynkach lub donicach. Rośliny ustawiany w widnym i ciepłym (18-20oC) miejscu i regularnie podlewamy. Pozostawiamy w donicach przez cały sezon lub sadzimy do gruntu pod koniec maja, po uprzednim zahartowaniu.

Możemy także kłącze posadzić bezpośrednio na miejsce stałe. W pierwszej połowie maja umieszczamy je w dołkach wypełnionych żyzną ziemią. W zależności od odmiany odpowiednio co 30 -50x 50 - 70 cm. Najwyższe odmiany sadzimy w rozstawie 60 × 90 cm.

Paciorecznik może być także uprawiany z nasion wysianych w lutym (po uprzednim przemrożeniu) do skrzynek wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Po wytworzeniu 2 liści właściwych przesadzamy siewki do pojedynczych doniczek. Ta metoda rozmnażania bywa zawodna, ponieważ rośliny z nasion nie powtarzają cech rodzicielskich.

Pielęgnacja, polewanie i nawożenie paciorecznika

W sezonie wegetacyjnym kanny należy dokarmiać co 2 tygodni. Najlepiej nawozem mineralnym wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących. Regularnie, co kilka dni, podlewamy rośliny oraz odchwaszczamy. W miarę przekwitania usuwamy kwiaty, co pobudza rośliny do tworzenia nowych pąków. Wraz z końcem lata stopniowo zmniejszamy podlewanie, aby całkowicie zaprzestać do czasu wykopania roślin.

Zimowanie kanny

Pacioreczniki nie przetrwają zimy w naszych ogrodach. Dlatego po pierwszych przymrozkach należy wykopać kłącza z bryłą korzeniową, a nadmiar ziemi tylko strzepnąć. W takim stanie lepiej zimują. Lekko podsuszone i przykryte grubą warstwą suchego piasku lub trocin przechowujemy w temperaturze 4 - 5°C.

Dlaczego kanna/paciorecznik nie kwitnie?

Pacioreczniki mają wysokie wymagania wodne, pokarmowe i świetlne. Jeśli nie zapewnimy im częstego podlewania, dokarmiania i stanowiska pełnego słońca, mogą nie zakwitnąć. Również stare karpy, nie odmładzane odpowiednio często, mogą być przyczyną braku kwitnienia rośliny.

Zobacz też:

Retro kwiaty naszych babć wracają do łask, czyli najmodniejsze rośliny w ogrodzie ->>

Wytrzymały rozchodnik – jak dbać o te kwiaty, by zdobiły ogrody? ->>

Hortensja – jak dbać o te piękne kwiaty ogrodowe? Pielęgnacja, barwienie, przycinanie hortensji ->>