Karbowanie włosów to trend, który długo wybrzmiewał wśród gwiazd w latach 90-tych. Madonna, Britney Spears - to one dyktowały trendy. Jednym z nich były właśnie puszyste, lekkie fryzury robione karbownicą. Aktualnie trend ten przeżywa powrót do łask, a na wielu wybiegach zobaczymy modelki z karbowanymi fryzurami.

Czego potrzebujemy do karbowania włosów? 

Jeżeli chcemy osiągnąć najszybszy i najbardziej powalający efekt karbowanych włosów, bez odpowiedniego sprzętu możemy sobie nie poradzić. Karbownica, bo o niej mowa, nie różni się wiele od prostownicy. Dzieli je jedynie wygląd ich płytek, które w przypadku karbownicy mają kształt fali. Warto też zaopatrzyć się w kosmetyki, które ochronią włosy przed zbyt wysokimi temperaturami oraz utrwalą uzyskany efekt. To produkty, które zawsze warto stosować podczas korzystania z urządzeń do stylizacji włosów. Nigdy nie stylizuj fryzury, gdy włosy nie są całkowicie suche. Po myciu dokładnie je wysusz, a po użyciu kosmetyku - odczekaj do odparowania wilgoci. 

Jak wybrać karbownicę?

Przy wyborze odpowiedniego dla siebie urządzenia należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Powinnyśmy zdecydować, jak gruba płytka karbownicy jest nam potrzebna. Jeżeli posiadasz cienkie włosy - wąska opcja będzie lepsza. Przy grubych pasmach, wybierz szeroką płytkę. Kolejno, warto spojrzeć, z jakiego materiału wykonana jest powierzchnia grzewcza. Najczęściej są to płytki:

  • ceramiczne,
  • lustrzane. 

W sklepie spójrzmy również na moc sprzętu. Im jest większa, tym karbownica szybciej się nagrzewa i osiąga wyższe temperatury. Najlepszy będzie model, który posiada regulator temperatury. Dzięki temu karbowanie nie będzie torturą dla Twoich włosów. 

Jak używać karbownicy? 

Rozpocznij od rozczesania włosów i użycia kosmetyku zabezpieczającego je przed temperaturą. Podziel włosy na kilka części, możesz je związać gumkami lub klamrami. Oddzielaj mniejsze pasma, karbuj włosy od nasady aż po końce. Nie dociskaj pasm zbyt długo, wystarczy kilka sekund. Jeżeli chcesz uzyskać intensywniejszy efekt, wybieraj mniejsze partie włosów. Dla delikatnej fryzury karbuj grubsze pasemka. By włosy utrzymały swój wygląd jak najdłużej, sięgnij po lakier do włosów lub mgiełkę stylizującą.  

Przeczytaj też: Fryzury z kucykiem: 10 modnych propozycji na to uczesanie ->>

Karbowanie włosów bez karbownicy? 

Jeżeli nie chcesz od razu inwestować w kolejny sprzęt do stylizacji włosów, a masz w domu prostownicę - możesz przetestować inny sposób na karbowanie. Zapleć ze swoich włosów drobne, cienkie warkoczyki. Następnie przeciągnij po nich prostownicą, podobnie jak podczas prostowania włosów. Teraz wystarczy jedynie rozplątać włosy - efekt będzie bardzo podobny do klasycznego, profesjonalnego karbowania! 

Zobacz również:

Jeżeli szukamy sposobu na odświeżenie fryzury, a odrobina szaleństwa nie jest nam obca - fale na głowie to świetny wybór. Martwisz się, czy karbowane włosy są modne? Oczywiście, że są!