1. Szanuj las

Tereny leśne to to dom zwierząt, w których jesteśmy tylko gośćmi. Dlatego zachowujmy się z szacunkiem w stosunku do gospodarzy: nie zostawiajmy śmieci, nie hałasujmy i nie dokarmiajmy ich ludzkim jedzeniem, bo możemy im zaszkodzić. Nie dotykajmy ptasich jaj, ani gniazd. Nie bierzmy na ręce pisklaków. Kiedy ich matka wyczuje nasz zapach może je odrzucić! Nie zabierajmy też do domu dzikich zwierząt (należy do nich również np. ślimak czy żaba). Poza swoim naturalnym środowiskiem będą chorować i najprawdopodobniej nie przetrwają tak dużej zmiany.

2. Powieś karmnik

W czasie mrozów będzie on prawdziwym ratunkiem dla ptaków. Wystarczy wsypać do niego ziarna zbóż lub powiesić plasterek słoniny. Jesienią warto też pozbierać żołędzie, owoce jarzębiny czy bzu, którymi zimą będzie można dokarmić zwierzęta. 

3. Adoptuj z głową

Jeśli decydujesz się na adopcję lub zakup pupila, poznaj najpierw potrzeby i wymagania danego gatunku lub rasy i zastanów się czy jesteś w stanie im sprostać. Pamiętaj też, że kot czy pies to miły towarzysz, ale również obowiązek na lata. Zwierzęta kupuj lub adoptuj tylko z zaufanych źródeł: sprawdzonych hodowli, schronisk czy domów tymczasowych.

4. Pomagaj schroniskom

Jeśli nie jesteś w stanie przygarnąć zwierzęcia, możesz pomóc tym, które przebywają w schroniskach – np. kupując karmę czy przekazując stare rzeczy, które przydadzą się do wyściełania legowisk, a także w ramach wolontariatu pracować w schroniskach lub wyprowadzać samotne psy na spacer. Ich wdzięczność wynagrodzi ci każdą fatygę.

5 .Ucz dzieci szacunku do zwierząt

Już od najmłodszych lat uczmy dzieci szacunku do zwierząt. Warto, by w edukację zaangażowali się nie tylko rodzice, ale też wychowawcy przedszkolni np. poprzez udział w akcjach, takich jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, dzięki którym dzieci uczą się dbać o środowisko, w tym o zwierzęta. Jak bowiem podkreśla ekspert akcji, Dominik Dobrowolski: – Jeśli wpoimy dzieciom szacunek do zwierząt zarówno w domu, jak też w czasie zajęć w przedszkolu czy szkole, to zwiększamy szansę na to, że podejmując decyzje już jako dorośli – czy to na szczeblu globalnym czy we własnym domu – będą brać pod uwagę to, jak wpływają one na cały ekosystem.

6. Nie przywoź "pamiątek"

Aby chronić zagrożone gatunki, prawo zabrania też przywożenia z egzotycznych krajów pamiątek wykonanych z materiałów, takich jak np. kość słoniowa, skóra węża, wilka czy innych dzikich zwierząt. Może się to skończyć tragicznie dla nich - oraz innych, lokalnie występujących gatunków.

7. Jedz ryby, które nie są zagrożone wyginięciem

Staraj się wybierać te ryby i owoce morza, których gatunki nie są zagrożone. W internecie łatwo znaleźć odpowiednie poradniki, gdzie oznaczono je odpowiednim kolorem: zielonym – gatunki niezagrożone, które możemy jeść bez obaw, żółtym – te, których połowy lub hodowla zagraża środowisku, a czerwonym – gatunki zagrożone wyginięciem.

--

Źródło: mat. prasowe