Obecnie Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje około 350 ras, a ranking popularności zmienia się co kilka lat. Wamiz, największy i dostępny także w polskiej wersji językowej portal poświęcony zwierzętom domowym w Europie, postanowił sprawdzić, które rasy i z jakiego powodu cieszyły się największą popularnością w Polsce w ciągu mijającego roku.

Najpopularniejsze rasy psów – kto zwyciężył w rankingu?

Według danych zebranych przez portal Wamiz.pl wraz z platformą analityczną Senuto, w mijającym 2020 roku Polacy najczęściej wyszukiwali w Internecie informacji na temat ras psów małych, radosnych w sposobie bycia, towarzyskich i takich, które idealnie nadają się na psy rodzinne.

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu jest maltańczyk - w mijającym roku Polacy wpisali w wyszukiwarkę internetową to hasło aż 135 000 razy! 2. miejsce z liczbą 110 000 wyszukiwań zajęła rasa shih tzu, a na 3. stopniu podium znalazł się buldog francuski. Pierwsze trzy miejsca zajęły psy z grupy ras ozdobnych i do towarzystwa, których rolą jest tak naprawdę bycie najlepszym przyjacielem człowieka, w czym wyspecjalizowały się na przestrzeni lat nawiązując zwykle bardzo silną więź z opiekunem i najchętniej spędzając z nim cały czas.

- Spośród psów rasowych małe rasy zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność – i bardzo słusznie. – mówi ekspertka Związku Kynologicznego w Polsce doktor Katarzyna Fiszdon z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt INZ SGGW - Po pierwsze, najlepiej nadają się do życia w mieście. Ze względu na swój niewielki rozmiar nie potrzebują tak dużej przestrzeni, łatwiej jest takiego małego pieska zabrać wszędzie ze sobą – z wizytą do znajomych, na wakacje. A i spacer z takim psem jest łatwiejszy: nawet jeśli nie umie ładnie chodzić na smyczy i ciągnie, nie tak łatwo wyrwie się opiekunowi, w razie problemów zawsze można go wziąć na ręce, łatwiej też dać mu się wybiegać w psim parku. – dodaje dr Fiszdon.

Dodatkową zaletą takich psiaków jest ich atrakcyjny wygląd i często, tak jak u buldogów francuskich, skrócona kufa i duże, frontalnie ustawione oczy, które powodują, że wyraz jego pyska przypomina trochę małe dziecko budząc opiekuńcze uczucia u właścicieli.

Najpopularniejsze rasy psów – ta rasa jest zaskoczeniem!

Co ciekawe, w zestawieniu, tuż za podium, uplasował się amstaff. Tę rasę w mijającym roku wpisywano do wyszukiwarki aż 90 500 razy. Skąd bierze się popularność amstaffów skoro powszechna opinia o tych psach nie jest zbyt pochlebna i mówi, iż są one trudne w wychowaniu, bywają groźne i agresywne? Zdaniem dr Fiszdon amstaffy to tak naprawdę psy zrównoważone i przyjazne w stosunku do ludzi, ale bardzo wiele zależy od odpowiedniego wychowania i doświadczonego opiekuna.

- Można zaobserwować dwie grupy miłośników tej rasy. Jedni to ludzie, których urzeka ich atletyczna budowa, żywy temperament, chęć nauki i zabawy, a przy tym odwaga i samodzielność. Mając amstaffa nie trzeba obawiać się zaczepki na ulicy czy „nieproszonych gości” – samym wyglądem i zdecydowaną postawą potrafią odstraszyć napastnika. – stwierdza dr Katarzyna Fiszdon. - Są też niestety wciąż jeszcze tacy „miłośnicy” tej rasy, których fascynuje właśnie ich zła opinia i którzy posiadanie takiego psa utożsamiają z podniesieniem swojego statusu „macho”. W rękach takich nieodpowiedzialnych właścicieli amstaff, od małego szczuty na inne zwierzęta czy ludzi, może budzić grozę – dodaje.

Jak podkreśla ekspertka Związku Kynologicznego, rasa ta wymaga prowadzenia przez doświadczonego, cierpliwego i odpowiedzialnego opiekuna, psom tym trzeba poświęcać wiele czasu – już od szczenięcia.

Najpopularniejsze rasy psów – większe rasy w rankingu

Mimo, iż w rankingu portalu Wamiz.pl zdecydowany prym wiodą stworzone do towarzystwa psy małe, pojawiają się w nim także duże rasy. Na 6. miejscu uplasowały się bardzo lubiane i cenione od wielu lat owczarki niemieckie. Jest to jedna z najbardziej popularnych ras na całym świecie. Popularność tej rasy potwierdzają także dane zebrane przez Związek Kynologiczny w Polsce – zgodnie z informacjami pochodzącymi od hodowców, w ubiegłym roku w Polsce przyszło na świat aż 616 szczeniąt tej rasy.

- Owczarek niemiecki to doskonały pies służbowy, pojętny, chętnie współpracujący z opiekunem, a zarazem zdolny do wykonywania rozmaitych zadań, od obrony do psiego przewodnika i pomocy osobom niepełnosprawnym. – mówi dr Fiszdon. Każdy, kto marzy o psie obrońcy, wiernym, wytrzymałym i odpornym, pomyśli choć przez chwilę właśnie o owczarku niemieckim. Niestety zdarza się, że owczarek niemiecki – rasowy lub w typie rasy – nabywany jest jako pies służący do pilnowania posesji. To prawdziwe nieszczęście dla tych psów potrzebujących bliskiego kontaktu i współpracy z opiekunem, ciągle nowych zadań i ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i umysłowych - dodaje.

Dane zebrane przez portal Wamiz.pl oraz platformę analityczną Senuto przedstawiające preferencje internautów w 2020 roku pokrywają się także z danymi Związku Kynologicznego w Polsce dotyczącymi małych ras. Według informacji z oficjalnych hodowli, w ostatnich latach na świat przychodzi coraz więcej maltańczyków (410 szczeniąt w 2019 roku), buldogów francuskich (389 szczeniąt w 2019 roku), chihuahua (324 szczeniąt w 2019 roku), czy yorkshire terier (323 szczeniąt w 2019 roku). Jednak na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę miotów, plasują się owczarki niemieckie (1005 szczeniąt).

>> Sprawdź galerię, aby poznać 10 najpopularniejszych ras psów w Polsce  2020 roku! <<<