Autor: Anna Bajus, psycholog, a prywatnie mama dwójki dzieci – 4,5- letniego synka oraz 1,5- rocznej córki. Jej pasją jest wspieranie i promocja zdrowia psychicznego, czym aktywnie zajmuje się od kilku lat m.in. poprzez wsparcie psychologiczne online.
Zapraszamy do skorzystania z oferty Pani Anny - wsparcia psychologicznego przez Internet tutaj ->> PSYCHOLOG

Pierwsza zasada - Twoje emocje

Przede wszystkim, priorytetem powinno być zadbanie o własne zdrowie psychiczne. Warto kierować się zasadą, która obowiązuje na pokładzie samolotu w sytuacji zagrożenia- najpierw maseczkę z tlenem zakładasz sobie, dopiero potem innym. Takie same reguły spróbuj zastosować w domu. Pełna irytacji, zmęczona, a także przygnębiona, nie będziesz potrafiła konstruktywnie myśleć ani rozmawiać z pozostałymi domownikami.

Jeśli czujesz, że Twój wskaźnik energii spada, a złe samopoczucie przejmuje nad Tobą kontrolę- pora na przerwę. Nie musi to być coś wielkiego- czasem wystarczy ciepła kąpiel, a nawet kilka głębokich oddechów, by wrócić do swojego normalnego stanu. Chwila regeneracji może zdziałać cuda!

Partner

Nawet najbardziej zgodne i szczęśliwe związki, przebywając w zamknięciu i izolacji, są  teraz wystawione na ciężką próbę. Codzienna rutyna i czas poza domem, spędzony w pracy zwykle pozwalały nabrać dystansu do wszelkich konfliktów z partnerem. Możliwe także, że w pracy szukaliśmy ucieczki od narastających problemów, zamiatając je pod dywan. W obecnej sytuacji, nie ma możliwości nawet na przysłowiowe „wyjście i trzaśnięcie drzwiami”. Konflikty, czasem latami tuszowane, poprzez mijanie się między pracą a obowiązkami domowymi, nagle stoją przed nami i nie chcą odejść. Po każdej sprzeczce nadal jesteście zmuszeni na siebie patrzeć, a atmosfera jest pełna napięcia. Co robić w takiej sytuacji? Istotne jest, w jaki sposób wcześniej radziliśmy sobie w sytuacjach konfliktowych. Gdy będziecie oboje w dobrym nastroju, spróbuj przedyskutować z partnerem, co można zrobić, gdy się pokłócicie. Przykładowo: warto ustalić, że w momencie bliskim „wybuchu”, robicie pauzę i powrót do rozmowy nastąpi dopiero, gdy emocje już trochę opadną. Dobrym sposobem będzie także wyznaczenie swoich stref. Jest to możliwe nawet na małym metrażu! Jeśli każde z Was będzie miało swoje własne miejsce, w którym może się „schować” i mieć chwilę tylko dla siebie, łatwiej będzie o spokojniejsze i bardziej zdystansowane podejście do tematów konfliktowych. Może warto też wspólnie poszukać sposobów na ponowne odkrycie namiętności w swoim związku? Gotowanie, rozmowy, a może wspólna kąpiel w blasku świec? Spróbujcie czegoś nowego, na co wcześniej nie było czasu lub siły. Może okazać się, że uczucie, które zdawało się wygasać, zapłonie z nową siłą!

Dzieci i nastolatki

Gdy dzieci chodzą do przedszkola i szkoły, ich rytm dnia jest względnie stabilny i unormowany. Poranna rutyna, zajęcia dodatkowe, następnie wieczorne rytuały. W obecnej sytuacji, zarówno dorośli, jak i dzieci czują się zagubione. „Skoro nie trzeba rano wychodzić do szkoły, to może cały dzień będę w piżamie? Nie muszę jeść obiadu, skoro mogę podjadać cały dzień smakołyki z lodówki!” Takie wnioski mogą wysnuć nawet najmłodsze dzieci. Aby unormować dzień, warto od początku ustalić jego nowy rytm. Pomocna może być tablica z aktywnościami lub zawiązanie domowego kontraktu, pod którym podpiszą się wszyscy domownicy.

Nastolatek może mieć większy problem z dostosowaniem się do nowej rzeczywistości niż maluch. Odcięty od spotkań z rówieśnikami, może odczuwać silną frustrację, zamknięty w domu z rodzicami. Warto wspólnie zastanowić się, jak przetrwać ten czas. Porozmawiaj z dzieckiem otwarcie, zadawaj pytania, by poznać jego opinię. Pokazanie nastolatkowi, że jego zdanie jest ważne, z pewnością będzie większą mobilizacją do działania niż odgórne zakazy i nakazy. Zamiast: „natychmiast odrób zadania domowe”, spróbuj: „Jak wygląda Twój plan dnia na dzisiaj? Jeśli chcesz, mogę Ci pomóc”. Traktowanie nastolatka na równi z dorosłymi domownikami pokaże mu, że szanujesz go i uważasz za dojrzałego. Tym samym nie będzie chciał zawieść powierzonego mu zaufania.

Nowe zasady

Zamknięcie w domu wymusiło na nas przyjrzenie się relacjom z pozostałymi domownikami. Spróbuj wyciągnąć z tej lekcji wnioski. Zamiast skupiać się na konieczności pozostania w domu i rozpaczać, spójrz na plusy całej sytuacji. Przeznaczenie dodatkowego czasu na wspólne zabawy i zajęcia, może przyczynić się do poprawy wzajemnych stosunków między domownikami.

Zobacz również: