Czy wszystkie ekokosmetyki są bez chemii?

Kosmetyki ekologiczne nie są niestety w wystarczającym stopniu obwarowane normami prawnymi, co sprawia, że przedrostek "eko" znajduje się na etykiecie ogromnej liczby produktów. Czy wszystkie są zdrowe i bez chemii? Niekoniecznie! Warto zerknąć na skład, ale również na certyfikaty. Okazuje się, że obwarowania wprowadzone przez różne organizacje są dużo bardziej restrykcyjne niż przepisy prawne. A czego powinnaś spodziewać się po etykiecie na odwrocie?

Czego nie znajdziesz w kosmetykach ekologicznych?

  • silikonów,
  • emulgatorów typu  PEG, 
  • pochodnych ropy naftowej (wazelina, parafina, olej wazelinowy, parafinowy itd.), 
  • powodujących uczulenia glikoli, 
  • syntetycznych barwników, 
  • chemicznych substancji zapachowych, 
  • parabenów, formaldehydu, fenoli - czyli sztucznych konserwantów.

Co powinno znaleźć się na etykiecie?

Działanie kosmetyków ekologicznych opiera się na bogactwie minerałów, witamin i substancji odżywczych występujących w przyrodzie. Wodę zastąpiono w nich odżywczymi hydrolatami, zaś fazę tłuszczową tłoczonymi na zimno naturalnymi olejkami roślinnymi. Te ostatnie mają świetne działanie pielęgnacyjne i często stosujemy je nawet samodzielnie. Czy taki ekokosmetyk jest trwały? Okazuje się, że tak! Konserwanty zastępują w nim nadające piękny zapach olejki eteryczne oraz wybrane grupy witamin.

Shutterstock

Zanim sięgniesz po kosmetyki bez chemii powinnaś wiedzieć o nich kilka rzeczy. Dzięki temu będziesz wiedziała, jakich efektów powinnaś oczekiwać.

  • Ekokosmetyki działają inaczej!

Stosując kosmetyki bez chemii musisz się liczyć z innymi efektami niż po klasycznych produktach z drogerii. Zadaniem kosmetyków organicznych nie jest udoskonalanie wyglądu naszej skóry (stąd nie ma w nich np. wygładzających silikonów), a jedynie wspomaganie jej, by radziła sobie sama. Dlatego pierwsze doświadczenia mogą być rozczarowujące, np. włosy umyte szamponem organicznym bywają matowe. Mogą być nawet szorstkie w dotyku. Uważaj (niestety!) też na naturalne składniki i zapachy. Niektórych uczulają bardziej niż chemiczne.

  • Zanim kosmetyki bez chemii zaczną naprawdę działać...

Daj sobie czas. Detoks kosmetyczny powinien trwać minimum 10 dni. Potem możesz liczyć na wyciszoną, równiejszą cerę o lepszym napięciu i nawilżeniu. Takie oczyszczenie warto połączyć z dietą alkaliczną, której podstawą są zielone warzywa
i kasze.

  • Bądź cierpliwa

Kosmetyki z nurtu eko, choć coraz doskonalsze, mają minusy metod „domowych”. Np. wykonując piling z kawy przygotuj się na dłuższe szorowanie łazienki i to, że olejek może potłuścić poduszkę. 

Zobacz także: Jak przygotować domowe maseczki na twarz >>>

Domowe maseczki na włosy, które z powodzeniem stosowały nasze babcie >>>