Kosmetyki w kostce to recepta na wiele coraz mocniej dotykających nas problemów. 

Kosmetyki w kostce - klucz tkwi w prostocie

Od kilku lat jak bumerang powraca temat alarmującego stanu zanieczyszczenia mórz i oceanów. Co chwilę słyszymy też o nadprodukcji śmieci i zalewającej nas fali plastiku. By minimalizować ilość odpadów produkowanych przez kosmetyki warto wymienić pewnie z nich na takie pakowane w kawałek papieru, a nie w plastikową butelkę. Ekotrendy i proekologiczne nawyki na dobre zagościły w naszych szafkach, czy garderobach. Z tego powodu kosmetyki w kostce są idealną odpowiedzią na potrzeby rynku i warto po nie sięgnąć. 

Kosmetyki w kostce - zalety produktów 

Przede wszystkim produkcja kosmetyków w kostce nie pozostawia śladu na nadwyrężonym ludzkimi działaniami środowisku. Są one najczęściej pakowane w papierek lub kartonik. Nie dajmy się zwieść (czasami) wyższej cenie produktu. Jest on o wiele wydajniejszy i starcza na o wiele dłużej niż butelka szamponu. To zasługa bardzo wysokiej koncentracji substancji aktywnych. Mydła, czy szampony w kostkach nie mają w sobie wiele wody, są esencją substancji aktywnych. Szacuje się, że 50-gramowa kostka wystarczy na niemal 50 myć włosów!

Jeżeli cierpimy na brak miejsca w szafkach łazienkowych lub półce pod prysznicem - szampon w kostce zajmie go najmniej z dostępnych na rynku kosmetyków do mycia! Jedną z najważniejszych zalet kosmetyków w kostce jest ich prostotawykonania i wykorzystanie przy produkcji naturalnych składników. W produktach tego typu raczej nie znajdziemy zbędnych, drażniących substancji. 

Kosmetyki w kostce - jak je stosować?

Produkty w zwartej formie mogą posłużyć nam naprawdę długo. Musimy jednak pamiętać, by przechowywać je w odpowiedni sposób. By zachować ich właściwości jak najdłużej, warto podzielić produkt na mniejsze kawałki. Zalecamy korzystanie z jednego kawałeczka, a resztę przechowywać w woreczku lub suchym pudełku. Dzięki temu będziemy cieszyć się kosmetykiem dłużej. Nie rozmoczy się ani nie wysuszy zanadto. Jeżeli mamy w domu szczelne mydelniczki, to z powodzeniem możemy w nich trzymać np. szampon do włosów. 

Kosmetyki w kostce - czy są skuteczne?

Wiele z nas przyzwyczajone jest do tradycyjnej, płynnej konsystencji produktów do mycia. Ciężko uwierzyć, że produkt w kostce może działać tak samo dobrze. Nie mamy jednak wątpliwości - kosmetyki w kostce równie skutecznie myją ciało i włosy, a używanie ich nie nastręcza żadnych problemów. Produkty w kostce z reguły są też bardziej uniwersalne, jednak zawsze zalecamy sprawdzenie składu i dopasowanie kosmetyku jak najlepiej do swoich potrzeb. 

Przeczytaj też: Równowaga PEH, czyli jak pielęgnować włosy? ->>

Kosmetyki w kostce - dla kogo przeznaczone? 

Odpowiedź jest prosta - dla wszystkich! Takie produkty to opcja idealna dla uniwersalnej pielęgnacji każdego rodzaju skóry i włosów. Jest też odpowiedzią na troskę o środowisko. Dzięki wybieraniu kosmetyków w kostce minimalizujemy ilość śmieci, jaką produkujemy. Często też, dzięki kupowaniu takich produktów wspieramy mniejszych producentów kosmetyków, którzy także troszczą się o dobro planety i nasze Jeżeli wybierasz się w podróż a w walizce brakuje miejsca lub jesteś minimalistą w łazience - szampon lub mydło w kostce to odpowiedź na Twoje potrzeby. 

Kosmetyki w kostce - jak myć włosy szamponem w kostce?

O ile do mydła w kostce zdążyłyśmy już przywyknąć, tak szampon w stałej formie jest dla nas w dalszym ciągu trochę zagadkowy. Nie ma się jednak czego obawiać. Używanie szamponu w kostce jest bardzo proste. Możesz stosować do tego różne techniki:

  • spienienie zwilżonej kostki szamponu w dłoniach i nałożenie piany na włosy - podobnie, gdy myjemy ręce tradycyjnym mydłem w kostce,
  • wrzucenie kostki szamponu do puszki/słoika, zalanie jej wodą i wstrząsanie - tak powstałą wodę polewamy włosy i wmasowujemy,
  • przesuwanie kostki szamponu po mokrych włosach - to najmniej polecana metoda, ponieważ nie każdy rodzaj włosa toleruje takie tarcie. 

Nakładanie szamponu w kostce na włosy trwa nieco dłużej, niż klasycznej wersji w płynie. Na pewno jednak nasze włosy się nam za to odwdzięczą. :)