Większość dorosłych osób każdego dnia polega na swojej porannej filiżance kawy, by poczuć więcej energii i poprawić metabolizm organizmu. I chociaż takie jest jej główne zadanie, coraz częściej sięgają po nią marki kosmetyczne. Kawa ma bowiem reputacje świetnego alternatywnego środka na poprawienie ogólnej kondycji skóry.

Dzieje się tak dzięki przeciwutleniaczom, które zawierają fenole – środek pomagający zwalczać wolne rodniki,  które mogą prowadzić do uszkodzeń skóry. Podczas gdy filiżanka kawy może dostarczyć nam antyoksydantów od wewnątrz, najlepsze kawowe korzyści dla skóry uzyskiwane są przede wszystkim miejscowo, gdy stosuje się ją bezpośrednio na skórę. Poznajcie kosmetyki z kawą i och największe zalety.

Oto osiem korzyści, które niesie za sobą stosowanie kosmetyków na bazie ziaren kawy!

1. Kosmetyki z kawą redukują cellulit

Kawa może przyczynić się do zmniejszenia widoczności cellulitu na skórze. Uważa się, że zawartość kofeiny w kawie jest kluczem do redukcji cellulitu poprzez poszerzenie naczyń krwionośnych pod skórą i poprawę ogólnego przepływu krwi. To z kolei ma niemały wpływ na widoczność pomarańczowej skórki na ciele. W tym wypadku najlepszą metodą pielęgnacji jest stosowanie kosmetyków peelingujących na bazie kawy, ponieważ złuszczanie jest sprzymierzeńcem w walce o wygładzenie i osiągnięcie równomiernego wyglądu skóry, a także spowolnienia gromadzenia się tłuszczu w tkankach.

2. Efekty uspokajające

Choć kawa słynie z działania pobudzającego, efekt ten pojawia się jedynie, kiedy wprowadzamy ją do wewnątrz organizmu. Przy miejscowym stosowaniu może za to przynieść zupełnie odwrotny, bo uspokajający efekt. A że stres nie służy nikomu, nie bój się kawowej aromaterapii albo okładów na czoło z gazika nasączonego tym cudownym naparem – mogą tylko pomóc!

3. Działanie przeciwstarzeniowe

Aby skorzystać ze wszystkich przeciwstarzeniowych dobrodziejstw kawy, najlepiej przyjmować ją na różne sposoby. Nakładanie kosmetyków z kawą bezpośrednio na skórę może pomóc w zmniejszeniu widoczności plam słonecznych, zaczerwienień i drobnych zmarszczek. Jednak niedawne badanie udowodniły, że regularne spożywanie kawowych napojów również wiąże się ze zmniejszeniem efektów fotostarzenia się skóry.

4. Zapobieganie rakowi skóry

Kawa jest bogatym źródłem witaminy B3 (niacyny), który powstaje dzięki rozpadowi kluczowego związku zwanego trygoneliną po wypaleniu ziaren. Według amerykańskiej Fundacji na rzecz Walki z Rakiem Skóry niacyna może być pomocna w zapobieganiu nieziarnistym nowotworom skóry oraz zapobiegać powstawaniu innych poważnych skórnych problemów.

Zobacz również:

5. Zmniejszenie stanu zapalnego

Przeciwzapalne efekty miejscowego stosowania kawy przypisuje się kwasowi chlorogenowemu i melanoidynom, które skutecznie redukują przebarwienia wynikające ze stanu zapalnego skóry.

6. Leczenie trądziku

Przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości ziaren kawy wspomagają również zwalczanie problemów skórnych, które wynikają z obecności szkodliwych bakterii. Więc jeśli borykasz się z tym problemem kawowe peelingi, kremy i sera do twarzy będą Twoimi sprzymierzeńcami.

7. Cienie pod oczami

Okazuje się, że kawa może pomóc również w leczeniu uporczywych cieni pod oczami. Dzieje się tak, ponieważ kofeina wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do powstawania ciemnych plamek.

8. Pielęgnacja po opalaniu

Te same korzyści przeciwstarzeniowe z kawy mogą okazać się zbawienne również w przypadku pielęgnacji skóry po opalaniu. W tym wypadku unikaj jednak peelingów, które mogą uszkodzić wrażliwy po słonecznej ekspozycji naskórek –  najlepiej sprawdzi się łagodząca maska do ciała na bazie kawy.