Fakty, na temat witaminy C w kosmetykach, które warto znać

Chodź tak niepozorna, kojarzona raczej z zimowymi przeziębieniami, witamina C odgrywa istotną rolę w ochronie i wzmacnianiu skóry, szczególnie w okresie letnim. Wśród jej najważniejszych zalet warto wymienić między innymi działanie antyoksydacyjnie, zapobieganie nadmiernemu wytwarzaniu melaniny, hamowanie aktywności enzymów odpowiedzialnych za niszczenie kolagenu, pobudzanie produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny czy wzmacnianie kruchych ścian naczyń krwionośnych. Witamina C ma również wpływ na redukcję uszkodzeń komórek, wywołanych przez promieniowanie UV, przyspieszanie procesów regeneracji skóry po ekspozycji słonecznej i zapobieganie nadmiernemu wytwarzaniu melaniny, chroniąc skórę przed przebarwieniami. Stosowanie kosmetyków zawierających witaminę C jest więc szczególnie istotne latem, kiedy to nasza skóra narażona jest na silne promieniowanie słoneczne.

Produkty kosmetyczne zawierające witaminę C stają się coraz popularniejsze na polskim rynku. W ofercie większości drogerii i sklepów znaleźć można wiele propozycji.

Właściwości witaminy C:

- jest bardzo silnym antyulteniaczem (zwalcza wolne rodniki)
- uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, redukuje zaczerwienienie
- łagodzi negatywne skutki promieniowania UV (niestety ilość witaminy C w skórze bardzo szybko spada pod wpływem tego promieniowania)
- odświeża i delikatnie złuszcza skórę (jest zaliczana do delikatnych poli-hydroksykwasów)
- rozjaśnia koloryt skóry i przebarwienia, hamuje produkcję melaniny
- bierze udział w syntezie kolagenu i ceramidów (działa ujędrniająco,  wzmacnia naskórek)
- działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie
- wspomaga układ odpornościowy
- zmniejsza ryzyko powstawania wielu chorób, działa antynowotworowo
- normalizuje wytwarzanie sebum, zmniejsza powstawanie wyprysków
- rozświetla i rewitalizuje skórę

Kosmetyki z witaminą C - jak stosować?

Skuteczność działania witaminy C jest uzależniona od jej stężenia występującego w danym preparacie. Jej sugerowane stężenie w kosmetykach powinno wynosić ok. 15% - taka ilość dobroczynnie wpływa na skórę bez wywoływania uczucia podrażnienia.

Kosmetyki z niskim stężeniem witaminy C można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Preparaty o wyższym stężeniu powinny być natomiast stosowane jedynie wieczorem, ponieważ mogą one podrażniać skórę. Jednocześnie przy kuracji tą witaminą nie można zapominać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ dzięki większym dawkom witaminy C skóra staje się wrażliwsza na promieniowanie słoneczne.

Mity na temat witaminy C w letnich kosmetykach

Wokół witaminy C w kosmetyce krąży wiele nieprawdziwych informacji. Dotyczą one głównie jej negatywnego oddziaływania na skórę w trakcie lata. Wśród najczęstszych mitów wymieniany jest negatywny wpływ witaminy C na skórę narażoną na promieniowanie słoneczne, ze względu na zawarty w niej kwas askorbinowy a także powodowanie przebarwień pod wpływem promieni UV.

Najczęściej powtarzane mity na temat witaminy C powstały prawdopodobnie z powodu małej stabilności kwasu askorbinowego w niej zawartego i konieczności dodawania do niego substancji przeciwdziałających jego rozkładowi, które mogły wywołać podrażnienia lub doprowadzić do powstania przebawień. Nowoczesna kosmetologia już dawno poradziła sobie z tym problemem. Obecnie firmy kosmetyczne zaczynają także tworzyć innowacyjne formy witaminy C o wysokiej stabilności, z pH bardziej przyjaznym dla skóry.

W czasie wakacyjnego odpoczynku - oprócz produktów kosmetycznych  - warto sięgać również po filtry. To szczególnie ważne w przypadku spędzania urlopu w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Odpowiednia ochrona skóry zapewni jej należyty wygląd i ustrzeże nas przed różnymi dolegliwościami, jak np. poparzenia słoneczne.

Witamina C na rozjaśnienie oczu

Dzięki regularnej aplikacji, witamina C zwiększa produkcje kolagenu, zapobiega zmniejszaniu jędrności i elastyczności skóry. Kwas askorbinowy likwiduje obrzęki i cienie pod oczami. To silny antyoksydant zwalczający wolne rodniki i wspomagający ochronę przeciwsłoneczną. Dodatkowo rozświetla i wyrównuje koloryt, dlatego jest szczególnie rekomendowana dla osób z poszarzałą i zmęczoną cerą.

Witamina C rozjaśni przebarwienia

Plamy pigmentacyjne to jedna z najczęstszych pamiątek po opalaniu. Nie jest łatwo się ich pozbyć – większe przebarwienia usuną jedynie specjalistyczne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej, ale na drobniejsze plamki skutecznie zadziałają kremy z witaminą C, niezwykle silnym antyoksydantem, który hamuje produkcję melaniny i wyrównuje koloryt skóry. Kosmetyki zawierające ten składnik warto stosować razem z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem – razem będą stanowić dobre zabezpieczenie przed niechcianymi przebarwieniami. Dodatkowo witamina C poprawia jędrność, napięcie i nawilżenie skóry, sprawdza się też przy cerze zmęczonej i poszarzałej.