Bez przygotowań, którym oczywiście towarzyszą zakupy, zapewne i świętom nie towarzyszyłaby ta specyficzna atmosfera podniecenia i oczekiwania. Już późną jesienią, z początkiem adwentu rozpoczyna się refleksyjny czas, przypominający o zbliżającej się Gwiazdce.

W wielu krajach Europy zachowały się zwyczaje i obrzędy dotyczące tego okresu. Jednym z nich są organizowane w ostatnim tygodniu przed świętami, w większości niemieckich miast, zwłaszcza w Saksonii, jarmarki bożonarodzeniowe, czyli Weihnachtmarkt. Z powodu silnego przywiązania do tradycji ukształtowanych przez wieki Saksonię nazywa się wręcz Krajem Bożego Narodzenia.

Dla przykładu: historia organizacji Striezelmarktu (jarmarku struclowego) sięga 1434 roku. To nie tylko najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie, ale i w całych Niemczech. I choć na tutejszym Starym Mieście odbywają się inne, mniejsze jarmarki, to właśnie ten przyciąga najwięcej odwiedzających. Zaskakujące, że obecnie kojarzy się głównie ze słodyczami, choć początek swój miał jako targ mięsny.

Od końca listopada do 23 grudnia w różnych częściach lipskiej starówki odbywa się fantastyczny jarmark bożonarodzeniowy. Tradycja organizowania tutejszego jarmarku ma swoje początki w 1458 r.

Ale jarmarkami żyją nie tylko duże miasta. Wiele z nich odbywa się w małych, klimatycznych miasteczkach. W Görlitz usytuowany jest on między okazałymi domami handlowymi w stylu renesansowym i barokowym. Historyczna architektura tego miejsca, której zdarzało się nawet „zagrać” w hollywoodzkich filmach, zapewnia szczególną atmosferę podczas jarmarku. Z miasteczka Puslnitz pochodzą słynne korzenne pierniczki, w miejscowości Herrnhut tworzy się od lat kunsztowne gwiazdy adwentowe.

Do tradycji saksońskich należy także wspólne śpiewanie kolęd w kościołach i na placach oraz tak zwane Mettenschicht: ostatnie szychta w kopalniach przed Wigilią której towarzyszą świąteczne pochody górników w górniczych miasteczkach Rudaw.

Każdy, kto choć raz był w Niemczech na jarmarkach bożonarodzeniowych, będzie co roku chciał tam wrócić.

Zobacz również:

Więcej o jarmarkach bożonarodzeniowych w Saksonii na stronie www.saksonia.pl