Niska temperatura powoduje, że nasza skóra produkuje mniej łoju, którego głównym zadaniem jest jej ochrona. Dodajmy do tego suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach, które odwadnia skórę i nagłe zmiany temperatury, przez które naczynka stale kurczą się i rozkurczają, co sprzyja powstawaniu pajączków. Zimowe miesiące to więc czas, kiedy szczególnie powinno się dbać o skórę twarzy.

Aby dobrze chronić i odżywiać ją zimą, powinno się zamienić lekkie produkty nawilżające stosowane w cieplejszych miesiącach na bogatszy i gęsty krem do twarzy, który chroni cerę przed podrażnieniami i przesuszeniem, jednocześnie wzmacniając jej naturalną warstwę lipidową.

Wybierając krem na zimną pogodę, należy wziąć pod uwagę typ skóry i pamiętać, że promienie UV działa nawet zimą, więc kosmetyk powinien zawierać ochronę przeciwsłoneczną. Najlepiej sięgnąć krem o współczynniku SPF wynoszącym minimum 15, ale im będzie wyższy, tym bezpieczniejsza będzie szczególnie delikatna zimą skóra twarzy.

Warto również pamiętać, iż stricte nawilżające kremy nie są najlepszym wyborem na zimę – chociaż dostarczają wody do głębokich warstw skóry, przy mroźnych temperaturach nie chronią przed jej zbytnią utratą. Zamiast nich lepiej sięgnąć po dedykowane do poszczególnych typów cery treściwe kremy o działaniu ochronnym, wzmacniającym i odbudowującym.

Kremy na zimę dla skóry suchej

Jeśli Twoja cera ma tendencję do przesuszania zimą, oznacza to, że brak jej raczej natłuszczenia niż wody. Twoim zadaniem jest więc zbudowanie na skórze bariery, która zatrzyma całą wilgoć i wszystkie wprowadzane do skóry wewnątrz.  W składzie kosmetyku szukaj m.in. kwasu hialuronowego, olejów roślinnych (np. z wiesiołka, migdałów, awokado, słonecznika, czy oliwek), wosków i innych pszczelich produktów, masła shea, karite i kakaowego.

Kremy na zimę dla skóry tłustej

W przypadku osób, które mają tłustą skórę stosowanie ciężkich kremów może prowadzić do uczucia przeciążenia cery, czego efektem będą zablokowane pory, wypryski i zaczerwienienia. Nie oznacza to jednak, że posiadaczki tego typu skóry powinny całkowicie zrezygnować z nawilżania – zamiast tego sugerujemy zainwestowanie w lżejsze formuły, które odżywiają skórę, nie pozostawiając po sobie wrażenia tłustego filtra.

Kremy na zimę dla skóry wrażliwej

Posiadaczki skóry wrażliwej cierpią zimą najbardziej, borykając się z natarczywym swędzeniem, zaczerwienieniem, a nawet pękającymi rankami. Aby temu zaradzić, najlepiej jest postawić na kosmetyk o gęstszej konsystencji, ale bogaty w antyoksydanty i hipoalergiczny – bardzo dobrze sprawdzą się tu na przykład kremy przeznaczone dla dzieci albo specjalistyczne kremy apteczne.

Zobacz również:

Kremy dla skóry mieszanej

Jeśli masz mieszaną skórę, niestety czeka Cię zimowa żonglerka między kosmetykami, które w danym momencie odpowiadają jej specjalnym potrzebom, ewentualnie znalezienie idealnych  produktów 2 w 1. Gdy czujesz, że jest napięta, sięgaj po tłusty i kaloryczny krem ochronny. Kiedy zaś zaczyna się mienić nadprodukcją łoju, sięgnij po lekkie kremy na zimę.