Krochmal do kąpieli to domowy sposób naszych babć na podrażnienia, oparzenia, atopowe zapalenie skóry oraz wszelkie inne skórne dolegliwości. Najczęściej kąpiel w krochmalu przygotowuje się dla dzieci. Dorośli, szczególnie Ci z problemami skórnymi, również mogą skorzystać z takiej kąpieli.

Co to jest krochmal?

Krochmal to mieszanka skrobi roślinnej i wody. Najczęściej używa się do tego skrobi ziemniaczanej, ale skrobia kukurydziana i ryżowa również spełnią swoją rolę. Po dodaniu skrobi wymieszanej z wodą do wrzątku powstaje zawiesina przypominająca kisiel. Kiedyś krochmal wykorzystywany był w ostatnim etapie prania pościeli i bielizny, ponieważ tkanina wypłukana w krochmalu nie wchłaniała kurzu i wilgoci. Teraz najpopularniejszą metodą wykorzystania krochmalu jest dodanie go do kąpieli.

Kąpiel w krochmalu – na co pomaga?

Kąpiel w krochmalu najbardziej polecana jest dla noworodków. Łagodzi ona zmiany skórne i odparzenia, pielęgnuje sferę okołopieluszkową. Leczy otarcia, potówki, zaczerwienienia i wysypkę spowodowaną reakcją alergiczną. Kąpiel w krochmalu polecana jest także dzieciom ze skazą białkową i osobom z atopowym zapaleniem skóry. Już po kilku kąpielach widać rezultaty, zaczerwienienia zmniejszają się, świąd praktycznie całkowicie znika. Zanim zaczniemy stosować kąpiele w krochmalu warto skonsultować się z lekarzem.

Jak zrobić krochmal do kąpieli?

Przygotowanie krochmalu jest niezwykle proste. Dwie łyżki skrobi ziemniaczanej mieszamy w szklance zimnej wody. Do wanienki lub miski wlewamy 5-6 litrów gorącej, najlepiej wrzącej wody. Zawartość szklanki wlewamy do wody energicznie ją mieszając, aby zapobiec powstawaniu grudek. Powinniśmy uzyskać roztwór o konsystencji rzadkiego kisielu. Czekamy aż woda będzie miała 37-38 stopni Celsjusza. W tak przygotowanej kąpieli moczymy dziecko lub siebie około 5 minut.

Krochmal do kąpieli – czy trzeba go spłukiwać?

Krochmal otula skórę warstwą ochronną, dlatego nie trzeba go spłukiwać.

Krochmal do kąpieli – czy smarować dziecko oliwką?

Po kąpieli w krochmalu nie trzeba używać oliwek i innych kremów. W przypadku atopowego zapalenia skóry, warto posmarować skórę odpowiednim preparatem.

Kąpiel w krochmalu – jak często można ją powtarzać?

Jeżeli skóra dobrze reaguje na kąpiel w krochmalu, a zmiany skórne łagodnieją to można stosować ją nawet 3-4 razy w tygodniu. Częstotliwość jak i pierwszą kąpiel warto skonsultować z lekarzem, aby nie pogorszyć stanu skóry.

Zobacz również: