Kroton - odmiany i charakterystyka

Kroton , zwany zamiennie trójskrzynem, rośnie naturalnie w dalekiej Malezji i Australii. W Polsce najpopularniejsza jest odmiana o nazwie kroton pstry. Jeszcze kilkanaście lat temu, roślina ta miała łatkę "nie do uprawy" i w naszym klimacie trzymana była jedynie w szklarniach. Hodowcy jednak nie dali za wygraną i stworzyli taki szczep, który bez problemu możemy uprawiać także w domowych warunkach
Kroton najczęściej osiąga około metra wysokości. Jeśli lubisz mieć w swoim domu rośliny kwitnące, to tutaj będziesz zawiedziona, ponieważ kroton nie kwitnie, ale jego atutem są piękne, skórzaste liście o mocnym, kolorowym unerwieniu lub wielobarwnych plamkach. W sklepach ogrodniczych kupimy krotona w setkach kolorów, od żółtego po bordowy. 

Kroton - warunki uprawy

Kroton nie zadowoli się ciemnym kątem w północnym narożniku domu. Nie jest to tak odporna roślina, jak choćby zamiokulkas, o którym przeczytasz tutaj.
Trójskrzyn potrzebuje określonych warunków, by pięknie wzrastać. Przede wszystkim niezbędna jest odpowiednia ilość światła. Nie lubi on jednak, gdy jest ono intensywne. Potrzebuje jasnego miejsca, uważajmy jednak na bezpośrednie słońce. Jego liście łatwo się sparzają. Przy odpowiedniej ilości promieni słonecznych, kroton będzie pięknie wybarwiony, a starsze liście nie powinny odpadać. 

Na szczęście, kroton świetnie odnajduje się w temperaturze pokojowej. Zimą nie pogardzi chłodniejszymi warunkami, np. 15 stopniami, jednak większość roku odpowiada mu średnio 20 stopni Celsjusza. 
Kroton przepada także za sporą ilością wody, lubi mieć wilgotną ziemię. Zimą natomiast możemy ograniczyć podlewanie. Nigdy jednak nie pozwalajmy, by na powierzchni gleby w doniczce zrobiła się “skorupka” a ziemia całkowicie się wysuszyła. Kroton całkiem dobrze reaguje także na zraszanie liści, dlatego warto co jakiś czas zafundować mu dawkę większej wilgotności i spryskać go. 
Nawożenie również jest istotnym punktem pielęgnacji rośliny. Od marca do listopada warto co dwa tygodnie przy okazji podlewania dolać do wody nawóz do roślin doniczkowych

Kroton - czyhające choroby i problemy w hodowli

Wczytując się w akapit wyżej i odpowiednio uprawiając krotona, nie powinniśmy mieć większych problemów z rośliną. Warto jednak kwiat obserwować i reagować na sygnały, które daje. Jeśli zauważymy opadające od dołu liście, to prawdopodobnie kroton przebywa w zbyt suchym powietrzu lub jest mu za zimno. Brak dostatecznej ilości światła zaobserwujemy, gdy kroton będzie wiecznie zielony. Kroton potrafi “złapać” szkodniki, jednak z każdym z nich poradzi sobie odpowiedni preparat ze sklepu ogrodniczego. 

Kroton to roślina piękna i nadająca wiele uroku pomieszczeniom, w których się znajduje. Ma ona jednak określone wymagania. Ważne jest, by przed jej zakupem wybrać w domu miejsce, w którym kroton będzie czuć się najlepiej. Dzięki temu będziemy cieszyć oko pięknie wzrastającą rośliną przez długie miesiące. 

Zobacz także: Starzec Rowleya– ozdób swój dom naturalnymi perłami! To najmodniejsza roślina w tym sezonie! ->>