Zobaczcie poniżej nasze propozycje:

Edward Brooke-Hitching „Biblioteka szaleńca”, Rebis

Autor „Atlasu Nieba” i „Atlasu Lądów Niebyłych” najnowszy album poświęca największym kuriozom książkowym. Opowiada niezwykłe historie okraszając je niebywałymi ilustracjami najdziwniejszych wydawnictw i manuskryptów. Wśród nich książki pisane krwią, kurioza naukowe i literackie mistyfikacje. Dla zapaleńców.

 

Dalajlama „Medytacje na każdy dzień”, Rebis

Myśli, cytaty i przypowieści z nauk jednego z najważniejszych przywódców duchowych świata. Jego słowa – mądre, inspirujące i głęboko humanistyczne to filozofia współczucia i odejścia od przemocy. Przypisane każdemu dniu roku są drogowskazem, który prowadzi do prostej konkluzji – jak we współczesnym świecie ważna jest zwyczajna dobroć i czułe serce. Dla poszukujących.

 

Kathryn Nicolai „Nic się nie dzieje”, Insignis

Kojące, wyciszające opowiadania na dobranoc, uzupełnione pięknymi ilustracjami Lei Le Pivert są idealne dla zapracowanych i zabieganych. Przygotowała je autorka popularnego podcastu Nothing Much Happens. To idealny prezent dla tych, którzy mają problemy z zasypianiem, budzą się w środku nocy lub odczuwają niepokój w środku dnia. Te historie relaksują każdego.

 

Jay Shetty „Zacznij myśleć jak mnich”, Insignis

Autor podcastu On Purpose dzieli się swoimi przemyśleniami z czasów, gdy wiódł żywot mnicha. To pozwoliło mu wyzwolić się z wielu obciążeń i niepokojów, nadać życiu głębszy sens. Co zyskujemy stosując mnisią metodę? Zdaniem Shetty’ego bardzo wiele: wyrzucamy z głowy negatywne emocje, przestajemy nadmiernie analizować, nie porównujemy się do nikogo, (bo to zabija miłość), strachy obracamy na własną korzyść, odnajdujemy spełnienie i odkrywamy, że życzliwość to klucz do sukcesu. Mało? Dla wszystkich malkontentów i niedowiarków.

 

Sarah Ban Breathnach „Ścieżka prostej obfitości”, Rebis

Przewodnik dla kobiet jak odzyskać swoje ja. Na całym świecie sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy. Autorka inspiruje, daje rady jak odnaleźć równowagę w najtrudniejszych chwilach życia, na nowo odkrywać piękno codzienności i szczęście. Do codziennych medytacji dokłada comiesięczną listę Prostych Radości. Dla poszukujących inspiracji.

 

Frank McDonough „Czas Hitlera. Triumf 1933-1939”, Rebis

Nowe spojrzenie na wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy. W pierwszym tomie „Triumf”, brytyjski historyk analizuje wydarzenia od dojścia Hitlera do władzy w 1933 roku, po najazd na Polskę sześć kat później. Wartość pracy podnoszą relacje świadków, materiały prasowe, listy oraz zdjęcia, ilustracje i mapy. Dla miłośników historii.

 

Noah Strycker „Między nami pingwinami”, Muza

Traktujemy je jako sympatyczne ptaki coś z pogranicza maskotki czy przytulanki. Rozczulają nas. Niezdarne, kołyszące się z boku na bok. A to bardzo twardzi zawodnicy. Radzą sobie w ekstremalnych warunkach, żyją w niskich temperaturach przy wietrze przekraczającym często 200 km/godz. Łączą się w pary na całe życie, chronią stada przed zimnem. Ciekawskie i odważne. Komunikują się i są niezłymi gadułami. Dla miłośników przyrody.

 

Adrian Besley „Billie Eilish. Nieoficjalna biografia. Droga do gwiazd”, Burda Książki

Opowieść o fenomenie. Zanim skończyła osiemnastkę zdobyła pięć statuetek Grammy. Śpiewa motyw przewodni w najnowszym 25 filmie o Jamesie Bondzie. Jej utworów nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Buntownicza osobowość odzwierciedla ducha całego pokolenia, a urzekający głos, dojmująco szczere teksty i ekscentryczne teledyski fascynują. Jest ikoną pokolenia Z, jej historia rozpoczyna się od śpiewania w zaciszu własnego domu i rozwija się w zawrotnym tempie. To opowieść o dziewczynie, która – podążając za głosem serca – odkrywa, że miliony ludzi czują to samo co ona. Dla zbuntowanych i alternatywnych.

 

Laurent Binet „Cywilizacje”, Wyd. Literackie

Intrygująca literacka wizja alternatywnej historii świata. Co by było gdyby… Kolumb docierając do wschodnich brzegów Ameryki napotkał tam rozwiniętą cywilizację, która nie tylko rozprawia się z najeźdźcami, ale 30 lat później wyrusza z ekspedycją do Europy? Jak Inkowie podeszliby do hiszpańskiej Wielkiej Inkwizycji, reform Lutra, ruchomej czcionki Gutenberga? Co zrobiliby z Europą trawioną wojnami, biedą, chorobami i konfliktami religijnymi? Dla miłośników alternatywnych historii.

 

Lucinda Riley „Dziewczyna z Neapolu”, Albatros

Historia niezwykłej miłości włoskiego kompozytora, Roberta Rossiniego i jego ukochanej Rosanny Menici. Rosanna, jako mała dziewczynka, gdy usłyszała Rossiniego postanowiła, że muzyk zostanie jej mężem. Dzięki niemu odkryła swoja drugą miłość – śpiew. I dzięki Rossiniemu zadebiutowała na scenie operowej La Scali. Dla miłośników romansów i opery.

 

Margaret Mitchell „Przeminęło z wiatrem”, Albatros

Jedna z najważniejszych amerykańskich powieści, za która autorka otrzymała w 1937 roku nagrodę Pulitzera. Epicka opowieść o Stanach Zjednoczonych w czasie wojny secesyjnej. Historia o niezwykłej kobiecie, która nie chciała poddać się schematom, walce o rodzinę i szczęście. To opowieść o błędach, za które trzeba zapłacić wysoką cenę. Nawet jeśli pamiętacie film z Vivien Leigh i Clarkiem Gable’em, warto zajrzeć do książki. Dla miłośniczek romansów.

 

„Zdobywcy. Ludzie, szczyty, wyprawy”, Burda Książki

To jest książka, do której się wraca. 100 biogramów wielki wspinaczy, wspomnienia o nich, unikalne zdjęcia z wypraw, także tych, które odbywały się jeszcze na początku XX wieki. XIX-wieczne grafiki, profile szczytów z naniesionymi trasami poszczególnych wypraw, opis sprzętu – jak zmieniał się przez lata. I – bardzo ważne – w książce przygotowanej przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne, najbardziej prestiżową i największą na świecie organizację zajmującą się odkryciami geograficznymi mamy trzy polskie nazwiska. To starannie opisane i opatrzone komentarzami sylwetki znamienitych polskich himalaistów i alpinistów: Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki i Wojciecha Kurtyki. Dla tych, których pociągają wyzwania i góry.

 

George Zaidan „Składniki”, Marginesy

Woda, chipsy, kawa, chlor, e-papierosy. Co to co jemy, pijemy, wdychamy i wcieramy w siebie – szkodzi nam czy pomaga? Jak z perspektywy chemika wyglądają produkty codziennego użytku, jak wchodzą reakcję z naszym ciałem. Jak bardzo żywność jest przetworzona, co na wspólnego maniok z radzieckimi szpiegami? Na te i wiele innych pytań odpowiada absolwent MIT. Dla dociekliwych tropicieli.