Tradycja 12 dań wigilijnych i spędzania czasu przy suto zastawionym stole jest dla wielu osób bardzo ważna. Organizując rodzinne święta mnóstwo energii poświęcamy na przygotowanie wykwintnych potraw. Jednak nie należy dzielić się tymi rarytasami ani z psem, ani z kotem – powinniśmy pamiętać o tym sami, ale też poprosić naszych gości, by nie dokarmiali czworonogów jedzeniem ze swoich talerzy.
 

Jeśli chcemy sprawić czworonożnemu członkowi rodziny przyjemność – kupmy mu w prezencie specjalny przysmak przeznaczony dla psa lub kota i poświęćmy mu więcej czasu na wspólną zabawę. Na wigilijnym stole króluje karp, kapusta z grochem i grzybami oraz drożdżowy makowiec. Każde z tych dań może u naszego pupila spowodować groźne konsekwencje. Dlatego pamiętajmy o tym i poprośmy świątecznych gości, by nie dokarmiali czworonogów jedzeniem ze swoich talerzy.

Te potrawy są naprawdę niebezpieczne!

Ludzie i zwierzęta mają odmienne potrzeby żywieniowe. Opiekując się czworonogami, warto również pamiętać, że wymagania psów i kotów także różnią się od siebie. Wiele z naszych ulubionych potraw zawiera składniki, które są szkodliwe lub wręcz toksyczne dla naszych czworonogów. Do takich przysmaków należą między innymi: czekolada, winogrona i rodzynki używane do przygotowania wielu świątecznych potraw. Już kilka owoców winogron czy niewielka porcja gorzkiej czekolady mogą być trujące dla zwierzęcia. Dla przykładu zjedzenie nieco ponad 100 g gorzkiej czekolady, czyli tyle co przeciętna tabliczka, może być śmiertelne w skutkach dla 30 kg labradora.

Jakie składniki mogą zaszkodzić czworonogom?

Inne popularne w okresie świąt potrawy bazują na kapuście, grzybach i grochu. Produkty te, choć nie są trujące, powodują u psów i kotów bardzo nieprzyjemne, a nawet groźne w skutkach wzdęcia. Również surowe ciasto drożdżowe może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego pupila. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ości z ryby, które stanowią duże ryzyko dla naszych czworonogów. Duża ość karpia może pokaleczyć jamę ustną i gardło, a nawet przekłuć przewód pokarmowy zwierzęcia.

Skoro jedzenie przeznaczone dla ludzi nie jest odpowiednie dla naszych pupili, w jaki sposób możemy okazać im naszą miłość i lekko je rozpieścić z okazji świąt? Warto kupić ulubieńcowi specjalną przekąskę przeznaczoną dla psów lub kotów. W ten sposób będziemy mieć pewność, że jest ona nie tylko pyszna, ale również bezpieczna i zdrowa dla zwierzęcia. A po wspólnym biesiadowaniu nie zapominajmy o zimowym spacerze!