Być może większość z nas kojarzy eustomę z rozwijającymi się pojedynczo kwiatami, które gdy rozkwitną, przypominają różnobarwne maki. Te często trafiają do ozdobnych bukietów i mimo swojego delikatnego wyglądu, doskonale trzymają się, wstawione do wody. Swoją oryginalną urodą eustoma sprawiła jednak, że z kwiatu ciętego przemieniła się w roślinę doniczkową, a także ogrodową.

Kwiat eustoma – rodzaje i kolory

Eustoma wielokwiatowa, zwana także goryczką preriową lub japońską różą, to roślina należąca do rodzina goryczkowatych. W naturze występuje na terenie Stanów Zjednoczonych, a także w Meksyku. Jej uprawa i późniejsza hodowla doprowadziły do rozwoju wielu odmian tego kwiatu, w tym karłowatych, przystosowanych do chowu doniczkowego, a także wysokich, nadających się do ogrodu. Mogą być one odmianami kwiatów pełnych, pojedynczych, posiadać zwyczajne lub postrzępione płatki.

Kolory eustomy są bardzo różnorodne, dlatego praktycznie każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie i dopasować kwiaty do swojego wnętrza czy otoczenia, w jakim mają się znaleźć. Eustoma fioletowa to na przykład symbol sukcesu, szczodrości i luksusów. Z kolei eustoma różowa kojarzy się z elegancją, a także wyrazem sympatii oraz uznania i zachwytu (warto o tym pamiętać, jeśli chcemy obdarować kogoś bukietem tych kwiatów). Poza tym, występują jeszcze odmiany białe, błękitne, w kolorze łososiowym czy kremowym.

Kwiat eustoma w doniczce – uprawa i wymagania

Eustoma w doniczce, podobnie jak jej większe odmiany, jest dosyć wymagająca, dlatego też poleca się ją osobom, które mają doświadczenie w uprawie kwiatów. Roślina ta preferuje stanowisko półcieniste, z dostępem do rozproszonego światła. Jeśli promienie słoneczne są zbyt ostre, należy ją od nich osłonić. Eustoma najlepiej rozwija się, gdy w dzień temperatura powietrza mieści się w przedziale od 20 do 25 stopni Celsjusza, natomiast nocą nie spada poniżej 15 stopni. W chłodniejszych miesiącach warto znaleźć jej pomieszczenie, w którym będzie utrzymywana stała temperatura: 10-12 stopni.

Jak podlewać eustomę? Najlepiej robić to regularnie, by roślina miała stale wilgotne podłoże. Nie należy jednak przesadzać z podlewaniem, by jej nie przelać. Pod żadnym pozorem nie wolno też lać wody po liściach rośliny ani jej spryskiwać. W przeciwnym razie może się na nich rozwinąć choroba grzybicza.

Kwiat eustoma w ogrodzie – uprawa i wymagania

Jak pielęgnować eustomę w ogrodzie? Przede wszystkim, sadzonki należy umieścić w ziemi z końcem maja, gdy na dworze panuje temperatura najbardziej sprzyjająca ich rozwojowi. Co istotne, roślina, będąc w ogrodzie, musi w ciągu dnia pozostawać przynajmniej przez cztery godziny na bezpośrednim słońcu. Znajdźmy jej stanowisko osłonięte od wiatru i deszczu, a także zapewnijmy jej przepuszczalną ziemię, z wieloma składnikami organicznymi. Podłoże nie może mieć kwaśnego odczynu – inaczej roślina zacznie żółknąć. Należy podlewać ją w zależności od aktualnych warunków pogodowych, nie pozwalając, by ziemia stała się zbyt mokra.

Kwiat eustoma – kiedy kwitnie?

Eustoma, jeśli tylko znajduje się w odpowiednim miejscu w ogrodzie, będzie kwitła w okresie od lipca do października. Przy systematycznym przycinaniu kwiatów, które już przekwitły, regularnie będą się wytwarzać nowe pąki. Dzięki temu kwitnienie stanie się intensywniejsze i potrwa dłużej. Roślinę, po przekwitnięciu, z reguły się wyrzuca, ponieważ nie jest ona w stanie zakwitnąć po raz kolejny, dlatego też eustomy z reguły nie trzeba przesadzać.

Kwiat eustoma – cena

Eustoma doniczkowa jest sprzedawana w sklepach ogrodniczych i marketach, a jej cena mieści się w przedziale od 13 do 16 złotych. Za nasiona tej rośliny należy z kolei zapłacić od 2 do 7 złotych (w zależności od ilości). Warto jednak zauważyć, że zwykle poleca się hodowlę kwiatów eustomy z sadzonki, gdyż wysiew jest czasochłonny i znacznie trudniejszy.