Na balkon od strony północnej dociera najmniej światła. Nie znaczy to jednak, że należy zrezygnować z sadzenia na nim roślin. Trzeba tylko wybrać takie kwiaty balkonowe, które będą dobrze rosły w cieniu. 

Kwiaty na balkon północny

Rozproszone światło i wyrównana temperatura, jakie panują na wychodzącym na północnym balkonie, to dla wielu roślin doskonałe warunki do rozwoju. Jeżeli balkon jest całkowicie zacieniony, nieźle będą się na nim czuły byliny o zielonych liściach (bluszcz, jak również niektóre iglaki – chociażby cisy). Jeśli zaś dociera do niego nieco więcej światła, można zdecydować się na rośliny światłolubne (begonie lub dzwonki), należy tylko liczyć się z tym, że będą mniej obficie kwitły. Obecność kwiatów świetnie może wpłynąć na rozjaśnienie ciemnego balkonu – idealne będą zatem białe kwiaty albo te w pastelowych tonacjach.

Jakie kwiaty lubią północną stronę?

1. Niecierpki. Te kwiaty balkonowe są nazywane mistrzami półcienia, będą długo kwitły na balkonie od strony północnej. Należy je jednak chronić przed silnym wiatrem. Najlepiej będzie się prezentować kompozycja w dwóch kolorach - na przykład z białych i różowych niecierpków.

niecierpek-w-donicy

Niecierpek - kompozycja z biało-różowych kwiatów.
Zdjęcie: Fotolia

2. Tradycyjne rośliny balkonowe. Wśród kwiatów na balkon, na którym jest dużo cienia i niewiele światła dobrze odnajdują się takie gatunki jak begonia bulwiasta, bratek, fuksja, hortensja, lawenda, ostróżka, petunia czy przewrotnik. 

begonia-bulwiasta

Begonia bulwiasta - zdjęcie: Fotolia

bratek

Bratek, zdjęcie: Shutterstock

fuksja

Fuksja, zdjęcie: Fotolia

lawenda-w-doniczce

Lawenda w doniczce, zdjęcie: Fotolia

3. Rośliny o dekoracyjnych liściach - takie jak funkia, sagowiec, bluszczyk kurdybanek, tojeść rozesłana czy jasnota.

4. Krzewy - na przykład bukszpan.

5. Pnącza. Balkon północny stwarza też doskonałe warunki dla cieniolubnych roślin pnących, takich jak bluszcz pospolity, aktinidia pstrolistna czy kokornak.

bluszcz-pospolity

Bluszcz pospolity, zdjęcie: Shutterstock

Jak zapewnić więcej światła?

Uprawiaj kwiaty balkonowe piętrowo. Możesz do tego wykorzystać ażurowy regalik albo ustawić schodki - na przykład z pustych skrzynek na jabłka. Efektownie będzie też wyglądać lekko postarzana lub bielona drabina, na której łatwo zamontujesz poprzeczne półki na kwiaty. Ustawione w ten sposób rośliny będą nie tylko pięknie się prezentować, ale dzięki temu uzyskają też lepszy dostęp do światła.