Szwedzkie słowo „lagom” nie ma odpowiednika w języku polskim, ale w przybliżeniu można je przetłumaczyć jako: „nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. Według lingwistów, słowo to pochodzi z używanego przez wikingów wyrażenia „laget om” (dosłownie „dla całej drużyny”) i jest związane ze zwyczajem przekazywania sobie z rąk do rąk rogu z miodem tak, żeby każdy mógł napić się przynajmniej łyk, aby dla wszystkich starczyło. Ta filozofia życia, która zachęca do umiaru i myślenia o innych, procentuje. Według Indeksu Lepszego Życia OECD, Szwecja osiąga dobre wyniki w większości aspektów związanych z dobrostanem: Szwedzi są zadowoleni z życia, zachowują równowagę między życiem prywatnym a pracą. Ich przepis na sukces wcale nie jest trudny. Sprawdź, jak szybko i łatwo można wprowadzić zmiany do swojego życia, by było ono naprawdę udane.

UCZ SIĘ NOWYCH RZECZY

Szczęśliwy człowiek jest ciekawy świata. Nowi ludzie, nieznane krajobrazy, interesujące książki czy filmy – to wszystko poszerza nasze horyzonty. Nasz mózg też bardzo lubi, gdy uczymy się nowych rzeczy. To go odmładza! Według badań, im więcej go ćwiczymy, dostarczając mu bodźców i stymulując jego aktywność, tym więcej neuronów będzie się tworzyć. Znana psycholog Denise Park z uniwersytetu w Dallas uważa, że nie wystarczy zajmować się czymkolwiek. Ważne jest, by było to coś nowego i wymagającego umysłowo. Szwedzi stosują się do tego od wieków i mają lagom otwarty umysł.
Przepis na sukces
Zacznij pisać pamiętnik, zapisz się na kurs malarstwa, zajmij się szydełkowaniem, działaj w kółku aktorskim. Im regularniej będziesz wykonywać nowe czynności, tym w większym stopniu odczujesz korzyści z nich płynące – zadowolenie z życia i większą efektywność w pracy.

WPROWADŹ ŁAD W DOMU

Szwedzkie wzornictwo słynie z minimalizmu, a dla projektantów ważne jest, aby sprzęty pomogły pozbyć się bałaganu. Chaos, brak możliwości znalezienia rzeczy wywołuje niepotrzebną nerwowość. Dlatego Szwedzi stawiają na lagom porządek: w domach ustawiają regały na całą ścianę czy sprytne schowki pod schodami. Dzięki temu jest miejsce na zaprezentowanie roślin, znalezisk z targów staroci i ulubionych książek, podczas gdy stoły i inne powierzchnie pozostają wolne. Porządek w pomieszczeniu koi nerwy i pomaga się naprawdę zrelaksować.
Przepis na sukces
Wybierz meble w neutralnych barwach, a dodatki, np. poduszki i zasłony, w ulubionych kolorach. Dzięki temu można je zmieniać w zależności od nastroju czy pory roku. Kluczem do ograniczenia stresu jest ład. Podstawowa rada? Stwórz sobie kącik do relaksu.

POKOCHAJ PRZYRODĘ

Szwedzi każdą wolną chwilę chętnie spędzają na łonie natury, o którą należycie dbają. Lagom relaks na świeżym powietrzu jest ważną częścią ich stylu życia. Rytuałem są wyprawy całych rodzin na grzyby czy zbieranie jagód. Dla każdego normalny jest widok rowerzystów jadących za miasto na piknik. Taki styl życia daje dużo przyjemności. Według badań, kora przedczołowa mózgu uspokaja się w wyniku kontaktu z przyrodą. Spacer po lesie czy łące, nawet niezbyt długi, ogranicza częstotliwość pojawiania się myśli, które mogą prowadzić np. do depresji.
Przepis na sukces
Weekendy staraj się spędzać na łonie przyrody. Idź na działkę, jedź rowerem za miasto, wybierz się na spacer po parku. A w wakacje wyjedź chociaż na tydzień w miejsce, gdzie można podziwiać naturę. W otoczeniu zieleni naprawdę odpoczniesz!

ZMIEŃ PODEJŚCIE DO ŻYCIA

Prawdziwe lagom nastawienie do życia, z którym zgadzają się psychologowie, zakłada, że składa się ono z jasnych, ale też ciemnych stron. Zgoda na to jest niezbędnym elementem dobrostanu psychicznego. Podejście lagom do uczuć ułatwia ich akceptację i nieprzypisywanie im nadmiernego znaczenia. Chodzi o to, by umieć pogodzić się z tym, co nas spotyka. Trudnym sytuacjom nie należy przypisywać nadmiernej roli, nie załamywać się, gdy się przytrafią. Po prostu niektóre rzeczy się dzieją, ale dobre jest to, że przeminą. A zgoda na to, że trudne sytuacje nam się przytrafi ają, nie oznacza bierności. Nazwanie problemu, wymyślenie strategii, by sobie z nim poradzić to dobry kierunek. Szczęście polega zarówno na zaakceptowaniu problemów i szukaniu rozwiązań, jak i na cieszeniu się krótkimi chwilami spokoju i zadowolenia w codziennym życiu.
Przepis na sukces
Stawianie czoła własnym lękom pomaga odzyskać równowagę psychiczną. Niewiele rzeczy daje takie poczucie siły, jak opanowanie sytuacji, której się naprawdę boisz. Pomaga w tym technika oddychania box breathing. Usiądź wygodnie, zrób wdech, licząc do czterech. Wstrzymaj oddech, policz do czterech, i wypuść powietrze przez usta, ponownie licząc do czterech. Odczekaj cztery sekundy przed ponowieniem lub zakończeniem ćwiczenia.

CELEBRUJ POSIŁKI

Ciesz się jedzeniem i nie szalej z restrykcjami. Szwedzi mają swoją narodową tradycję zwaną fika. To przerwa w ciągu dnia na kawę z przekąskami w towarzystwie znajomych, przyjaciół lub rodziny. Zwykle wystarczy ciasteczko, ale typowa fika weekendowa to już same smakołyki – stół zastawiony ciastami i ciasteczkami, ładne filiżanki do kawy i świece. Szwedzi uwielbiają też rozmawiać o jedzeniu, próbować swoich dań, wymieniać się przepisami. Wspólne pieczenie ciast czy krojenie warzyw z sąsiadami integruje i pomaga wzmacniać więzi. Dla Szwedów ważne jest też to, aby posiłki były robione z dobrych produktów. Balkony wypełnione są krzakami pomidorów i rozmarynu, a ogródki i działki cieszą oko kapustą, cukiniami i marchwią. Uprawianie warzyw jest bardzo lagom. Składniki potraw rosną pod ręką, są tanie i naprawdę zdrowe.
Przepis na sukces
Posiej zioła w domu, wybierz się do lasu na zbiory. Wróć do domu z jagodami na dżem czy koszem grzybów. Własnoręcznie zrobione przetwory będą pyszną i zdrową pamiątką lata.

DBAJ O ZDROWIE

Naucz się miłości do swojego organizmu i odkryj, że to uczucie lagom jest sekretem trwałego zdrowia i zadowolenia. W Szwecji w modzie jest, by ograniczyć alkohol, nie palić, wcześnie chodzić spać, racjonalnie się odżywiać, uprawiać gimnastykę i dbać o ciało. Nie musisz od razu przebiec maratonu czy zapisywać się na zajęcia z kickboxingu. Ruch lagom to przyjemność: spacer z kijkami, pływanie w jeziorze, górski trekking. Takie sporty mają pozytywny wpływ i na ciało, i duszę. Chodzi o to, by wyjść z domu, odciąć się od internetu, oddychać świeżym powietrzem. Troska lagom o zdrowie to też regularne badania. Szwedzi wiedzą, jak ważna jest profilaktyka. Odwiedzają swojego lekarza rodzinnego raz w roku, by sprawdzić kondycję.
Przepis na sukces
Ustal, że co roku, w okolicach swoich urodzin, zapiszesz się do swojego lekarza i poprosisz o komplet badań. Wprowadź też lagom ćwiczenia do codziennej rutyny. Zastanów się, jaka forma aktywności sprawia ci przyjemność – może to być taniec brzucha, stepowanie czy joga – i baw się dobrze!

Zobacz również:

DZIAŁAJ Z INNYMI

Szwedzi uwielbiają kluby i stowarzyszenia – odpowiadają im zorganizowane spotkania i jasne zasady. Dla większości regularne spotkania w grupach (klubach książki, zespołach sportowych czy stowarzyszeniach organizujących kampanie społeczne) wiążą się z aspektem towarzyskim. Pod wieloma względami kluby są ucieleśnieniem podstawowych zasad lagom, kładąc nacisk na wspólnotę i świadomość, że osiągnięcia indywidualne nie zawsze są lepsze od radości ze wspólnych dokonań. Badania wykazały też, że aktywność w grupie pomaga zredukować stres i wspiera dobrą kondycję psychiczną.
Przepis na sukces
Zapisz się do chóru, zostań wolontariuszką, działaj w kółku ekologów. Robienie ważnych rzeczy w grupie zbliża, buduje poczucie wspólnoty i sprawia, że nikt nie czuje się samotny. Dzięki temu świat jest po prostu piękniejszy.

 LAGOM - STYL ŻYCIA DLA KAŻDEGO

Relaksujące robótki
Specjaliści nazywają je jogą dla mózgu. Dzierganie na drutach, wyszywanie działa uspokajająco i łagodzi stres. Szwedzi to uwielbiają! Swoimi dziełami dekorują domy, które dzięki temu zyskują niepowtarzalny charakter.

Piątkowy luz
Ten czas to prawie świętość. Szwedzi po powrocie z pracy robią tylko to, co sprawia im wielką przyjemność. Zaszywają się w domowych pieleszach z bliskimi, nie gotują, tylko kupują gotowe jedzenie, oglądają ulubione seriale. Rodzina jest ze sobą, tak jak lubi. Może się sobą nacieszyć.

Powrót do korzeni
Szwedzi są praktyczni, nie lubią wydawać za dużo pieniędzy i dbają o środowisko. Dlatego zamiast kupować nowe meble, odnawiają te od babci czy rodziców. W ten sposób zachowują pamięć o swych przodkach. Dzięki pielęgnowaniu tradycji, wiedzą kim i jacy są. A przy okazji nie przepłacają.


Więcej o tym, jak zmienić swoje życie na lepsze, przeczytasz w książce „Lagom – szwedzka sztuka szczęścia” Linnea Dunne,

wyd. Burda,
39,90 zł