Lampion z dyni to klasyczna pozycja w repertuarze jesiennych dekoracji i pomysłów DIY. I choć jest przede wszystkim kojarzony z coraz popularniejszym w Polsce Halloween, w tym eleganckim wydaniu może być piękną ozdobą wnętrza przez cały październik. 

Lampion z dyni - lista zakupów

Do wykonania lampionu będzie ci potrzebna:

  • nieduża dynia, o średnicy około 20 - 25 cm
  • duży ostry nóż, mniejszy wąski nożyk i łyżka stołowa
  • mała ręczna wiertarka z wiertłami o różnej grubości
  • szklane naczynia i kilka podgrzewaczy, które wstawisz do środka lampionu
  • biała i złota farba akrylowa (może być też w sprayu).

Z jakiej dyni najlepiej zrobić lampion?

Do wykonania tego lampionu wybraliśmy dynię zwyczajną, która jest zdecydowanie najłatwiejsza w obróbce. Jej wydrążenie zajmuje dosłownie chwilę, ma miękką skórkę, w której łatwo zrobić otwory - a do tego bez trudu znajdziesz ją na większości straganów. Jej zaletą jest też to, że występuje w najróżniejszych rozmiarach. Możesz też wykonać lampion z innych gatunków dyni, zwróć jednak uwagę na to, by nie były za duże i najlepiej z miękką skórką. Kryteria te spełnia także dynia Hokkaido i niektóre dekoracyjne gatunki dyni.

Lampion z dyni - jak go zrobić krok po kroku?
 

Zaczynamy od wydrążenia dyni. Ostrym nożem odcinamy spód i dokładnie wybieramy łyżką miękki, nitkowaty miąższ wraz z pestkami. Postaraj się usunąć wszystkie włókna i pozostawić wnętrze dyni możliwie jak najbardziej suche.

Sprawdź, jak wydrążyć dynię na Halloween >>>

jak-wydrążyć-dynię

BBS Studio

Zobacz również:

Następny krok to zrobienie otworów. Najpierw narysuj na powierzchni skórki kropki, układające się w kwiatki. Największy punkt powinien być w środku - i to od niego zaczynamy wiercenie otworów. Nie jest to trudne zadanie, ale zachowaj ostrożność i działaj na najniższych obrotach - skóra dyni jest dość miękka, więc w zupełności wystarczą do zrobienia otworu. Gdy już wytniesz środki, pora na mniejsze punkciki wokół nich. Jeśli masz taką możliwość, zmień teraz wiertło na cieńsze i ostrożnie wywierć kolejne otwory. Oczyść lampion z pozostałości.

lampion-halloween

BBS Studio

Lampion z dyni - malowanie

Ostatni krok to dekoracja lampionu. Najłatwiej zrobić to za pomocą farby w sprayu - albo zwykłej farby akrylowej. Możesz pomalować lampion w całości, albo tylko od góry, zostawiając na dole efekt delikatnego przecierania. Możesz też zostawić dynię w naturalnym kolorze - soczyście pomarańczowa skórka prezentuje się równie okazale co złote czy białe wykończenie.

malowanie-dyni

BBS Studio

lampiony-z-dyni-diy

BBS Studio

Gotowy lampion z dyni nałóż na szklany kieliszek z zapalonym podgrzewaczem. Zwróć uwagę na to, by świeczki nie były zbyt duże, a szklane naczynia odpowiednio wysokie. Najciekawszy efekt osiągniesz ustawiając obok siebie kilka dyń, zarówno tych pomalowanych, jak i surowych. Jeśli lampion z dyni ma być dekoracją stołu, nie zapomnij o podstawieniu pod nim eleganckiej tacy lub patery.

lampiony-z-dyni

BBS Studio

--

Zobacz też: Gęsina na św. Marcina >>>

Zupa krem z dyni >>>

Pumpkin pie, czyli ciasto z dyni >>>