Łapacz snów to od kilku lat bardzo modna ozdoba mieszkań. Często zawieszany jest w oknach, na ścianach przedpokojów lub w sypialniach. Co to jest łapacz snów i jakie ma znaczenie?

Łapacz snów znaczenie

Według indiańskich wierzeń ma zachować wszystko dobre z naszych sennych marzeń, a ochronić nas przed złym. Gęsta sieć łapacza snów wyłapuje złą energię, aby zniszczyć ją z pierwszymi porannymi promieniami słońca.

Łapacz snów (ang. dream catcher, dreamcatcher) to amulet północnoamerykańskich Indian, którzy od zawsze byli mocno związani z naturą i właśnie na niej opierali swoje wierzenia. Za twórców łapacza snów uważa się Indian z plemienia Ojibwa (Odżibwa, Odżibwejowie), którzy są trzecim co do wielkości plemieniem północnoamerykańskich Indian. Swoje łapacze snów nazywali pułapkami na sny lub po prostu pająkami.

Łapacz snów tradycyjnie składał się z drewnianego okręgu, który kształtowano najczęściej z giętkich, wierzbowych gałązek. Środek okręgu był obwiązywany cienkimi rzemykami, włosiem, preparowanymi ścięgnami zwierząt czy roślinnymi włóknami, bardzo często barwionymi. Ozdobami były pióra ptaków, paciorki, pazury i wszystko to, co uważano za ozdoby.

Legenda łapacza snów

Indianie wierzyli, że ludzkość została stworzona przez boga słońca zwanego Tawa i przez Asibikaashi, zwaną także Kobietą-Pająk, Babcią-Pająk (Spider Grandmother, Spider Woman) czy Pajęczycą. To właśnie ona podarowała pierwszy łapacz snów pewnej kobiecie, której dziecko bardzo płakało i nie mogło spokojnie spać. Łapacz snów miał ochronić to dziecko przed koszmarami sennymi, a zatrzymać to, co dobre. Nie wszystkie kultury uważają pająki za coś złego. Dla Indian Ojibwa są one synonimem ochrony, więc taka pajęcza sieć w łapaczu snów miała wyłapywać złe moce, podobnie jak prawdziwa pajęcza sieć wyłapuje owady. Od tego czasu Święte Obręcze, czyli łapacze snów, są uważane za talizmany i amulety wśród indiańskich plemion.

Jak zrobić łapacz snów

Łapacz snów najprościej jest kupić. Są one modne od kilku lat i dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Jednak samodzielne zrobienie łapacza snów nie jest szczególnie trudne, więc warto pokusić się o stworzenie czegoś oryginalnego, co nie będzie powtarzalne. W obecnych czasach korzysta się z wielu innych materiałów, które Indianom były obce: gotowe plastikowe obręcze, barwne nitki różnej grubości, koraliki czy kolorowe piórka. Przed przystąpieniem do pracy należy jednak przemyśleć jakie ma mieć znaczenie nasz własny łapacz snów. Czy ma to być tylko i wyłącznie modna ozdoba? A może ma chronić nas i nasz spokojny sen?

Jeśli zależy nam tylko na efekcie wizualnym i chcemy mieć modną ozdobę, wtedy zrobienie jej jest proste. Na początek trzeba określić wielkość, styl i kolorystykę, a potem kupić odpowiednie materiały. Jest ich mnóstwo, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Zobacz również:

Dobry łapacz to prawdziwy pochłaniacz snów

Dobrze przemyślany łapacz może działać jak swoisty pochłaniacz snów niedobrych, męczących, które zaburzają nasze samopoczucie. Nie potrzeba magicznych mocy, aby stworzyć magiczny przedmiot, który stanie się amuletem. Podstawową zasadą jest stosowanie tylko naturalnych elementów bez dodatku sztucznych tworzyw. Na drewnianej obręczy zapleść sieć z bawełnianej nici lub sznurka, a ozdobić tylko naturalnymi ozdobami. Czym więcej natury, tym większa moc, to jedna z podstawowych zasad magii. Warto również zadbać o symbolikę, czyli rozważnie dobrać wszystkie elementy, które połączone w całość dadzą silną ochronę.

Znaczenie elementów łapacza snów

Obręcz to symbol zamkniętego kręgu życia oraz czterech stron świata, jest więc podstawą naszego łapacza snów i nie zastępuje się go prostokątem czy trójkątem. Ewentualnie może mieć kształt kropli wody. Obręcz można owinąć tasiemkami, sznurkiem, kolorową wełną.

Sieć wypełnia obręcz i oznacza połączenie z rodziną czy grupą społeczną, przynależność do nich. Tworzy się ją wewnątrz obręczy z nici, koronki, niezbyt grubej wełny. Można zrobić taką sieć na szydełku, a następnie umieścić wewnątrz obręczy łapacza. Modne są też sznurkowe sieci wykonane ze sznurka makramowego, jednak wygląda to ładnie przy dużych formach. Przy małych nie uda się osiągnąć efektu ciekawego wzoru sieci, gdyż sznurki są zbyt grube. Między nitkami sieci niektórzy umieszczają koraliki, które często wyglądają jak krople rosy.

Kamyki, koraliki, paciorki, muszelki - są piękną ozdobą, a ich zadaniem jest spełnianie marzeń śpiących ludzi.

Piórka są symbolem oddechu i powietrza. To właśnie po piórkach mają na śpiących spływać dobre i spokojne sny.

Co oznaczają kolory w łapaczu snów

Dobór kolorów łapacza snów nie powinien być przypadkowy, gdyż każdy z nich ma swoje określone cechy i różnie może wpływać na nas.

Biały to kolor mądrości życiowej i wiedzy oraz umiejętności wykorzystywania tego. To także czystość, niewinność, spokój i życzliwość.

Czarny oznacza tajemnicę, ale także drogę samozniszczenia. Paradoksalnie jednak może przywoływać poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Niebieski to niebo, także w kontekście duchowym. Przyciąga zdrowie, spokój i wyciszenie.

Szary to stabilizacja, życiowa równowaga i ciepło ogniska domowego.

Fioletowy jest kolorem duchowości i magii, a przywołuje stabilizację, dobrobyt i wiedzę.

Żółty to kolor Słońca, jest oznaką szacunku dla poprzednich pokoleń. To kolor światła, radości i kreatywności.

Czerwony jest kolorem miłości, namiętności i energii życiowej.

Pomarańczowy kolor pasuje do łapacza snów, który ma przyciągać sukces, siłę i wytrwałość w dążeniu do realizacji celów.

Zielony jest kolorem natury, więc przyciąga to, co związane jest z nią, czyli zdrowie, poczucie wolności, równowagi i harmonijny rozwój osobisty.

Zaklinacz snów

Nie każdy łapacz może być zaklinaczem snów, czyli wpływać pozytywnie na nasze życie. Kupiony w sklepie, przypadkowy, bez uważnego doboru symboli, może być piękną ozdobą. Jednak nie zadziała jak łapacz snów wykonany uważnie, z naturalnych elementów i według własnych potrzeb. Robiąc go samodzielnie i wkładając swoje emocje i oczekiwania, a także naszą własną energię, jesteśmy w stanie stworzyć coś cennego w wymiarze duchowym. Warto też pamiętać, że wiara w jego moc, a także intencje podczas robienia to coś, co zwykłe przedmioty czyni magicznymi.

Autor:
Isabella Ozerov - doradca duchowy, jasnowidz, przewodnik po Kronikach Akaszy
portalzen.pl/