Latające mrówki - skąd się biorą?

Latające mrówki pojawiają się najczęściej w połowie lipca. To mrówki zwane hurtnice.
Najczęściej pojawiają się w dużych ilościach, wlatują do domów i innych pomieszczeń. Dlaczego?
Zwykle latające mrówki, czyli hurtnice przebywają w podziemnych gniazdach, jednak podczas okresu godowego, który przypada właśnie w połowie lata wychodzą z nich, na okres godowy.
Opuszczają swoje podziemne gniazda, szykując się do lotu godowego. Podczas niego dochodzi do zapłodnienia samic przez samce. Samce więcej już się nie pojawią, ponieważ giną po tym akcie.

Natomiast samice chcą ulokować się w bezpiecznym miejscu, gdzie przygotują sobie gniazdo, stąd szukają miejsca np. w naszych domach.
Szukają dogodnych dla siebie miejsc np. w doniczkach stojących na okiennych parapetach lub w skrzynkach balkonowych na kwiaty, bo ziemia wydaje się im dobrym miejscem do tego, by założyć gniazdo.

Latające mrówki - czy są groźne dla ludzi?

Latające mrówki nie są groźne dla człowieka. Nie gryzą, nie przenoszą chorób. Jedynie straszą swoim wyglądem. A widok dziesiątek czy nawet setek mrówek w skupisku, oblepiających podłogę czy okno, może wzbudzić niepokój. Mrówki są też irytujące na otwartych powierzchniach, bo często wlatują do włosów, siadają na nas i trzeba się od nich stale odganiać.

Latające mrówki - jak się ich pozbyć?

Można kupić specjalne preparaty do zwalczania mrówek (w tym – tych latających), to choćby środki w sprayu, granulaty lub proszki do rozrobienia z wodą.
Czynność trzeba jednak powtarzać, ponieważ w ciągu kilku kolejnych dni, będą pojawiać się nowe. Pamiętaj także o wywietrzeniu mieszkania.

Skutecznym sposobem zabezpieczenia mieszkania przez latającymi mrówkami i innymi owadami jest zabezpieczenie okien moskitierą.

Domowe sposoby na latające mrówki

Zamiast tępić, można spróbować je wygonić.

Większość owadów nie znosi zapachu octu. Aby wytępić latające mrówki, przygotuj roztwór z gorącej wody, octu i soli. Przetrzyj płynem miejsca, w których gromadzą się mrówki ze skrzydłami.

Zobacz również:

Ramy okienne można przetrzeć acetonem, którego latające mrówki nie cierpią, ale uwaga: aceton to silny środek, niebezpieczny dla większości powierzchni. Wypróbuj wcześniej, czy nie zniszczy okna.

Jeśli chcesz stworzyć pułapkę, wykorzystaj miód. Wystarczy wyłożyć trochę miodu na talerzyk, mrówki zwabione jego zapachem przykleją się do talerzyka.

Można też spróbować wykorzystać sok z cytryny lub cynamon - to także zapachy, za którymi latające mrówki nie przepadają.

Na pocieszenie warto dodać, że po 4-5 dniach skrzydlate mrówki znikną z naszych domów. Nawet nie dlatego, że my je wyprosimy, lecz dlatego, że ich okres godowy się skończył.