1. Bezpieczna opalenizna wymaga planowania

Bezpieczna opalenizna to Twój cel na najbliższy urlop? Nie wykonuj na ostatnia chwile depilacji (laserem albo IPL-em), bo skóra „po” wymaga bezwzględnej ochrony przeciwsłonecznej. Odpadają też zabiegi z kwasami i wypełniacze z kwasem hialuronowym (pod wpływem temperatury szybciej ulegają degradacji). Nie farbuj również włosów przed urlopem – słońce błyskawicznie utleni kolor.

2. Opalanie pod kontrolą

Opalaj się bezpiecznie. To znaczy? To pytanie zadane latem dotyczy liczby kosmetyków z  filtrem. Nakładamy ich za mało (i to o jakieś 4 razy!). Wniosek? Jedna tubka nie wystarczy na wakacje dla całej rodziny. Jeśli zbyt oszczędnie nałożysz  filtr SPF 50, ochrona, którą uzyskasz, będzie cztery razy mniejsza (czyli rzędu SPF 15). Na twarz jednorazowo powinno się nakładać porcję kosmetyku wielkości ziarnka fasoli.

3. Piękna opalenizna twarzy i ciała?

Inaczej traktuj twarz, inaczej ciało. Na twarz – najwyższe  filtry. Również wodoodporne kremy tonujące, a nawet podkłady z wysokim filtrem. Masz za dużo do stracenia, tu nieuwaga może skutkować przebarwieniami, których trudno się pozbyć. Przy ciele możesz pogrymasić i wybrać sobie ulubioną konsystencję (olejek, suchy spray, mleczko) i wysokość faktora, jaką lubisz. Zasada jest prosta: pierwsze 3 dni wakacji to wysoki filtr, potem może być niższy. Po powrocie z plaży delikatnie pilinguj ciało, to wyrówna koloryt opalenizny i sprawi, że będzie trwalsza.

Bezpieczne opalanie
Shutterstock

4. Oszczędzaj włosy

Najczęstszy błąd? Zmoczone zwinięte w supeł włosy są pozostawione swojemu losowi (czyli słońcu). To, co dzieje się wtedy pod łuską włosa, przypomina gotującą się wodę. Jak temu zaradzić? Osuszaj włosy ręcznikiem, spryskuj je zabezpieczającymi kosmetykami i olejkami. Po umyciu możesz zastosować naturalny filtr w postaci odrobiny olejku kokosowego.

5. Opaleniznę warto utrwalić

Piękna, złocista opalenizna może zachwycać dość długo, jeśli odpowiednio ją utrwalisz. Jak? Używaj kosmetyków „po”. Balsamy i kremy po opalaniu mają w sobie duże dawki substancji kojących i przeciwzapalnych, które potrafią wyhamować procesy wywołane przez słońce. Jeśli balsam nie pomaga – zażyj dodatkowo lek przeciwzapalny i antyhistaminowy, aby wyciszyć szkodliwe procesy zapalne. Możesz też wypróbować domowe maseczki na twarz i ciało stosowane przez nasze babki: wystarczy nałożyć na poparzoną skórę jogurt naturalny i po około 20 minutach zmyć.

Zobacz także: orzeźwiające domowe mleko kokosowe, na bazie którego przygotujesz koktajle na upalne dni!