Festival Tauron Nowa Muzyka, Katowice, 6-9 lipca

Tauron Nowa Muzyka Katowice to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także poza Polską. Festiwal trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Między 6-9 lipca 2017 roku katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową. W tym roku to 65 różnorodnych artystów, którzy przez 4 dni wystąpią aż na 8 scenach! Podczas 12. odsłony festiwalu uczestnicy zetkną się z gatunkową różnorodnością. Zadowoleni będą fani cięższych brzmień muzyki techno, głęboko przemyślanego ambientu i nowoczesnego podejścia do muzyki soul & RnB. Nie zabraknie też wykonawców alternatywnego popu, energetycznego disco i house, a także przedstawicieli futurystycznego jazzu.

Róisín Murphy, która wystąpi 8 lipca będzie największą gwiazdą 12. edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice! Koncert The Cinematic Orchestra (6 lipca) w fenomenalnej sali katowickiego NOSPR-u otworzy tegoroczną edycję Festiwalu. Przez kolejne dwa dni zobaczymy m.in. Cat Power, Gang Gang Dance, Hercules & Love Affair, SOHN, Who Made Who, Fisz Emade Tworzywo, Taco Hemingway, Marcin Masecki i wielu innych artystów. Wydarzeniem będzie niewątpliwie koncert zamknięcia (9 lipca). Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wykona na żywo wybitne dzieło amerykańskiego awangardzisty Williama Basinskiego „The Disintegration Loops”.

Męskie Granie, Poznań, Gdynia, Wrocław, Katowice, Warszawa, Kraków, Żywiec, 8 lipca – 26 sierpnia

Najlepsi polskiej sceny muzycznej po raz kolejny wyruszają w trasę od morza po Tatry. Dyrektorem tegorocznej edycji Męskiego grania został Wojciech Waglewski z Voo Voo, a  artystami przewodnimi są: Monika Brodka, Organek i Piotr Rogucki. Ponadto na trasie pojawią się też: Artur Rojek, Smolik, Natalia Przybysz, Maria Peszek, Lao Che, Kortez, Hey, Łona i Webber.  

11. Festiwal Legend Rocka, Strzelinko k. Słupska, 12 lipca – 15 sierpnia

Tradycyjnie w Dolinie Charlotty wystąpią klasycy rocka. Na początek, 12 lipca stare brzmienie lat 70. przypomną muzycy  formacji Electric Light Orchestra, występujący teraz pod nazwą The Orchestra.  Nie zabraknie takich hitów jak „Last train to London”, „Don’t Bring Me Down”, czy „Evil Woman”.

Wieczór 13 lipca należeć będzie do   legendarnej grupy YES. W Polsce zagra wielka trójka: Jon Anderson, Rick Wakeman i Trevor Rabin. To wielka gratka dla miłośników zespołu, który powraca z koncertami po 25 latach milczenia. Wybrańcy w Dolinie Charlotty usłyszą zapewne kultowe utwory „Owner of a Lonely Heart”, „Wonderous Stories” i może chociaż fragment suity „Close to The Edge”, kto wie?!

A na zakończenie festiwalu ( 13 sierpnia) zaśpiewa swoje ballady Pierwsza Dama Rocka – Patti Smith,  przyjaciółka Boby’ego Dylana, Rolling Stonesów i Beatlesów. O Jej pozycji najlepiej świadczy fakt, że w grudniu ubiegłego roku w imieniu Dylana to Ona odbierała przyznanego mu literackiego Nobla!

Festiwal w Jarocinie 14-16 lipca

Tradycyjnie to miejsce debiutów młodych muzyków, ale nie zabraknie też starych wyjadaczy. W tym roku do Jarocina zjadą zespołu: Voo Voo, Hey, Dezerter. Młodsze pokolenie reprezentować będą: Lao Che, Organek, Fish Emade Tworzywo, Mitch&Mitch. Rockowe brzmienia wzmocni jazz – i to z najwyższej półki. W tym roku na scenie pojawią się  światowej sławy trębacze; Tomasz Stańko i Enrico Rava oraz młodszy jazzman - Wojtek Mazolewski ze swoim Quintetem. W tym roku wydarzeniem będzie koncert poświęcony Czesławowi Niemenowi w półwiecze ukazania się albumu „Dziwny jest ten świat”.

Koncerty  21 lipca Depeche Mode w Warszawie i Red Hot Chili Peppers w Krakowie

To będzie gorąca noc! Dwaj rockowi mistrzowie zagrają  nad Wisłą. W stolicy, na Stadionie PGE Narodowym po raz piąty w karierze wystąpią Brytyjczycy z formacji Depeche Mode. Warszawa jest przedostatnim przystankiem na europejskiej trasie „Global Spirit Tour” promującej najnowszy album zespołu „Spirit”.

Muzycy z Red Hot Chili Peppers pokochali Polaków, bo wracają do nas często. Rym razem zagrają na stadionie Cracovii w dawnej stolicy Polski. W programie utwory z ostatniej, bardzo chwalonej płyty The Gateway”, ale nie zabraknie zapewne i wcześniejszych hitów „Papryczek”.

Audioriver Festival, Płock, 28-30 lipca

Podczas dwóch nocy na plaży, na pięciu scenach odbędzie się ponad 70 koncertów różnej muzyki alternatywnej i elektronicznej:  techno, house, electronic, pop, drum&bass, electro, ambient i wiele innych. Wystąpi  m.in. Novika  & Mr. Lex, Angelo Mike, Enrico Sangiuliano, Klute, Ben UFO, Tom Palash, Last Blush, Siasia i wielu innych.

23. Woodstock Festival, Kostrzyn nad Odrą, 3- 5 sierpnia

Jak zwykle na Woodstocku będzie mnóstwo muzyki, która zaspokoi wszystkie gusta i guściki. Ze świata przybędą do nas Brytyjczycy z Archive i Amerykanie z House of Pain. Na działających kilku scenach można będzie posłuchać również polskich kapel, m.in. zagrają: Hey, Wilki, Odddział Zamknięty, Michał Urbaniak z projektem „Urbanator”, Dr Misio z Arkadiusz Jakubikiem, Lemon, Wojciech Mazolewski Quintet i wielu, wielu innych. Ponadto imprezy towarzysząc : przedstawienia teatralne i maratony kabaretowe oraz Akademia Sztuk Przepięknych.

OFF Festiwal, Katowice, 4-6 sierpnia

Organizowany od 2006 roku festiwal muzyki alternatywnej. W tym sezonie na 12. edycji  wystąpią m.in. PJ Harvey, Feist, Swans, Shellac, Talib Kweli Live, Beak>, The Black Madonna i Jessy Lanza, a Polskę reprezentować będą m.in. Kwadrofonik + Artur Rojek i PRO8L3M. Na czterech scenach wystąpi kilkudziesięciu artystów – absolutnie wyjątkowych, unikalnych, poszukujących. Oprócz scen muzycznych będzie działać Kawiarnia literacka, PiaskOFFnica oraz strefa dla najmłodszych.

Koncert Andrea Bocelli, Szczecin, 5 sierpnia

Włoski tenor, kompozytor i producent  będzie gwiazdą zlotu żaglowców The Tall Ships Races 2017. To wspaniała okazja, by usłyszeć na żywo wiele jego przebojów, np.: „Time to Say Goodbye”, „Canto della Terra”, „Vivere”, czy arii operowym m.in.  arii Kalafa „Nessun dorma” z opery „Turandot”.  

Ostróda Reggae Festival, 10-13 sierpnia

Coroczne święto muzyki wywodzącej się z gorącej Jamajki. Przez cztery dni będą odbywać się koncerty na trzech scenach: Red, Green i Yellow. Oprócz zespołów polskich do Ostródy zjadą goście ze świata: Francji, Ukrainy, Węgier, Czech, Włoch, Hiszpanii, Nigerii, Senegalu, Mauritiusa, Wielkiej Brytanii, Niemiec. Nie zabraknie też muzyków z samej Jamajki.

Olsztyn Green Festival, Olsztyn, 12-13 sierpnia

Czwarta edycja festiwalu na plaży miejskiej nad jeziorem  Ukiel to spotkanie muzyki , ekologii i zdrowego trybu życia. W tym roku zagrają i zaśpiewają:  Hey, Fisz Emade Tworzywo, Julia Pietrucha, O.S.T.R. Mary Komasa, Natalia Przybysz, Daria Zawiałow, Ballady i Romanse, Monika Borzym  i wielu innych.

Kraków Live Festival, 18-19 sierpnia

Odbędzie się na terenie lotniska Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Zaroi się od gwiazd – będą wokalistki pop Lana del Rey i Ellie Goulding, brytyjskie trio  ALT-J  oraz raper Wiz Khalifa.

--

Współpraca: Katarzyna Borowska, Monika Górska