Spis treści:

  1. Lewkonia letnia - opis
  2. Lewkonia letnia - jak uprawiać?
  3. Lewkonia letnia - rozmnażanie

Lewkonia letnia - opis

Lewkonia letnia (Matthiola incana) to jednoroczna w uprawie roślina należąca do rodziny kapustowatych. Jej dzicy przodkowie przywędrowali do nas z południa Europy. W XIX wieku nie było polskiego domu czy ogrodu, gdzie lewkonie nie rozsiewałyby swego delikatnego zapachu. Obfitymi kwiatostanami lewkonii ozdabiano pomieszczenia, świątynie i puchary do wina. Ludziom podobał się nie tyle wygląd kwiatu, co jego magiczny zapach.

Lewkonia letnia dorasta nawet do 100 cm wysokości, a na jednej roślinie mogą występować zarówno kwiaty pełne jak i pojedyncze. Kwiaty zebrane w bujne grona pojawiają się w czerwcu i utrzymują do przymrozków. Mogą występować w kolorach od białego, przez kremowy, żółty, łososiowy, pomarańczowy, czerwony aż do purpurowego.

Odmiany jedno pędowe często uprawiane są na kwiat cięty. Świetnie sprawdzają, jako element wiązanek i bukietów. Odmiany krzewiaste mogą tworzyć barwne obwódki bądź stanowić element klombu. Niskie odmiany są hodowane w donicach i pojemnikach, ubarwiając balkony i tarasy.

Jak uprawiać lewkonię?

Rośliny najlepiej rozwijają się i kwitną na słonecznym stanowisku, ale mogą rosnąć i w półcieniu. Nie tolerują stanowisk cienistych. Ziemia dla lewkonii powinna być zasobna, żyzna i wilgotna.

Lewkonia ogrodowa nie powinna być sadzona w miejscu, gdzie wcześniej uprawiano inne rośliny kapustowate, aby uniknąć zakażenia kiłą kapusty. Jest to groźna choroba grzybowa, której patogeny mogą przetrwać w glebie przez kilka lat.

Lewkonia letnia - rozmnażanie

Rośliny rozmnażamy przez wysiew nasion w II-III, do skrzynek przeznaczonych do uprawy rozsady, wypełnionych podłożem do produkcji rozsady. Kiełki pojawiają się szybko, w ciągu 5-7 dni. Po 2 tygodniach od wykiełkowania, gdy rozsada wytworzy 2-3 liście właściwe, przesadza się ją do osobnych doniczek. Rośliny na tym etapie możemy podzielić na te o kwiatach pełnych ( jasnozielone liścienie) oraz te o pojedynczych ( liścienie ciemnozielone). W II połowie maja, gdy sadzonkom nie zagrożą już wiosenne przymrozki wysadzamy je na miejsce stałe. Dla odmian wielopędowych zaleca się rozstawę 30x30 cm, a dla jednopędowych – 12x15 cm.

Zobacz również:

Lewkonia nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Zabiegi polegają na regularnym podlewaniu, odchwaszczaniu i zwalczaniu szkodników.

Rośliny należy regularnie podlewać, ale tak by unikać zastoju wody. W przypadku odmian doniczkowych należy zawsze utrzymywać glebę lekko wilgotną. Zarówno przelanie jak i przesuszenie negatywnie wpływa na kondycję roślin, narażając je na wystąpienie infekcji grzybiczych.

Żeby długo cieszyć się pięknym i nieprzerwanym kwitnieniem lewkonię należy regularnie zasilać nawozami do roślin kwitnących lub biohumusem. W żadnym wypadku nie należy stosować nawozów organicznych w roku sadzenia, ani ściółkować roślin niedostatecznie dojrzałym kompostem – grozi to wystąpieniem chorób grzybowych.