Lwia zmarszczka to strapienie wielu osób. Charakterystyczne bruzdy, które pojawiają się pomiędzy brwiami, gdy skupiamy się lub marszczymy czoło wiążą się nie z wiekiem, a z mimiką. Oznacza to, że pojawiają się bez względu na wiek. Sprawdź, jak walczyć z lwią zmarszczką.

Lwia zmarszczka – jak powstaje?

Lwia zmarszczka jest zmarszczką mimiczną, a także jedną z najpowszechniejszych zmarszczek, które pojawiają się u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Zmarszczki mimiczne powstają przez ruchy mięśni twarzy odpowiedzialnych za mimikę. Gdy mówimy, śmiejemy się czy złościmy, bruzdy stopniowo utrwalają się i stają coraz bardziej widoczne. Za lwią zmarszczkę odpowiada mięsień marszczący brwi (musculus corrugator supercilii), ponieważ w wielu sytuacjach, bezwiednie marszczymy brwi, a tym samym ściągamy skórę na całym czole.

Lwia zmarszczka – jak im zapobiegać?

Przed lwią zmarszczką zdecydowanie lepiej jest się chronić niż leczyć, ponieważ próba usunięcia głębokiej zmarszczki domowymi sposobami może być niezwykle trudna. Mięsień mimiczny zapamiętuje powtarzany ruch i tym samym coraz pogłębia bruzdę na naszej twarzy. Wbrew pozorom, wyćwiczony w marszczeniu mięsień, nie staje się wyćwiczony, a raczej ulega rozluźnieniu.

Na szczęście możemy zapobiegać powstawaniu lwiej zmarszczki. Warto stosować te metody nie tylko po to, aby przeciwdziałać powstawaniu lwiej zmarszczki, ale po to, aby inne zmarszczki na czole nie pojawiały się przedwcześnie.

Zmarszczki na czole – najczęstsze przyczyny

Na pojawienie się zmarszczek na czole bardzo duży wpływ mają geny. Ich zmienić nie możemy, ale możemy zadbać o nasz tryb życia, który będzie miał wpływ na tempo ich powstawania. Nieprawidłowa dieta czy używki - palenie papierosów i nadużywanie alkoholu – mogą przyspieszać powstawanie zmarszczek. Skórę niszczą toksyny i wolne rodniki obecne w zanieczyszczonym środowisku oraz trafiające do organizmu drogą pokarmową razem ze słodyczami, jedzeniem z fast foodów i słodzonymi, gazowanymi napojami.

Wrogiem naszej skóry jest także nadmiar słońca, dlatego warto zawsze mieć przy sobie okulary słoneczne, które powstrzymają nas od marszczenia czoła i oczu, a tym samym utrwalania bruzd. Intensywne opalanie wysusza skórę, która traci jędrność i elastyczność, narażając na tworzenie się zmarszczek na czole.

Zmarszczki mogą być także spowodowane ułożeniem skóry podczas snu. Gdy śpimy na brzuchu lub na plecach, skóra odgniata się na poduszce i może tym samym formować zmarszczki, które normalnie by nie powstały.

Zobacz również:

Domowe sposoby na lwią zmarszczkę

Pojawienie się lwiej zmarszczki możemy opóźniać i niwelować domowymi sposobami. Pierwszą zmianą, którą warto wprowadzić to zdrowszy tryb życia. Skutki tej zmiany zobaczyć można nie tylko patrząc na czoło, ale na cały organizm. Będziesz mogła zauważyć większą ilość energii, lepsze samopoczucie i dużo większą łatwość w radzeniu sobie z trudnościami dnia codziennego.

Drugą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę to pozycja w jakiej śpimy. Najlepiej spać na plecach, ponieważ wtedy mięśnie twarzy się rozluźniają. Śpiąc z głową na boku, grawitacja działa na naszą niekorzyść.

Krem na lwią zmarszczkę

Aby zapobiegać powstawaniu zmarszczkom, nie tylko na czole, trzeba wyrobić w sobie nawyk prawidłowego dbania o skórę twarzy. Podstawą powinna być codzienna pielęgnacja kremami przeciwzmarszczkowymi i nawilżającymi z zawartością kolagenu i elastyny, witamin A i E, kwasu hialuronowego oraz przeciwutleniaczy. Odpowiedni krem powinien odbudowywać i regenerować skórę, a tym samym wygładzać i zmniejszać widoczność zmarszczek. Krem na zmarszczki na czole powinien również zawierać filtry przeciwsłoneczne, które będą chronić skórę czoła przed promieniami UV.

Lwia zmarszczka – masaże

Aby zapobiegać zmarszczkom na czole, warto regularnie poddawać się masażom twarzy, które poprawiają ukrwienie skóry i działają relaksująco niwelując nawykowe napięcia mięśni twarzy i czoła. Sprowadza się to do rozmasowania miejsca powstawania lwiej zmarszczki. Najlepiej robić to przed snem po zaaplikowaniu serum bądź kremu na noc. Nie dość, że taki masaż sprawi, że produkt nawilżający skórę szybciej się wchłonie, to jeszcze koliste ruchy rozluźnią bruzdę między brwiami i ukoją głowę, przysłużą się ogólnemu relaksowi. Innym sposobem na rozluźnienie mięśni twarzy jest joga twarzy. W Internecie znaleźć możemy krótkie filmiki instruktażowe, które pomogą nam przygotować zestaw ćwiczeń idealnie dopasowany do naszych wymagań.

Lwia zmarszczka – zabiegi

Lwią zmarszczkę możemy próbować niwelować domowymi sposobami. Gdy te okazują się nieskuteczne albo rezultaty nie są zadowalające, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, jakie oferują salony kosmetyczne i kliniki medycyny estetycznej.