Kiedy byłam mała...

Święta wiążą się ze wspomnieniami. Warto opowiedzieć dziecku jak sama – jako mała dziewczynka – spędzałaś Święta. W te historie możesz wpleść nieco informacji o Bożym Narodzeniu – tradycjach, obrządku. Jeśli włączysz kolędy i zapalisz świeczki o zapachu cynamonowym (jak pierniczki), dziecko będzie słuchało ciebie jak zaczarowane, a całą sytuację zapamięta na lata.

Niepowtarzalne ozdoby

Warto pomyśleć o ozdobach i stroikach. Zaproponuj maluchowi udekorowanie domu z myślą o zbliżającym się świątecznym czasie. Tak to zaplanuj, żeby codziennie pojawiały się nowe ozdoby. Przygotuj gwiazdki z kolorowego papieru, wytnij choinki oraz bombki. Niech maluch towarzyszy ci w pracy, a w tym czasie możesz opowiadać mu świąteczne historie. Codziennie spacerujcie po domu i zawieszajcie kolejne ozdoby, np. na firankach lub drzwiczkach szafek. Przy każdym takim spacerze mów szkrabowi jak będą wyglądały wasze świąteczne dni i co będziecie robić (dzieci uwielbiają słuchać tych samych historii wiele razy!). Zanuć szkrabowi swoją ulubioną kolędę, możesz też włączyć płytę z pastorałkami. Przygotuj również ozdoby na choinkę. Gdy przyjdzie odpowiedni czas, ubierzcie ją wspólnie. Pozwól szkrabowi zawieszać bombki i łańcuchy na te gałązki, które dosięgnie.

Coraz bliżej Świąt

Znajdź bajki i opowiadania o tematyce świątecznej. Oglądając książeczki „przedstaw” maluszkowi świętego Mikołaja, pokaż, jak wyglądają renifery i powiedz jak każdy z nich ma na imię. Wytłumacz maluchowi, dlaczego na saniach jest tak duuużo prezentów. Codziennie czytaj maluszkowi jedną historię o Świętach lub opowiadaj wymyśloną przez ciebie, np. świąteczną przygodę ulubionej zabawki twojego szkraba. Możesz też przeszukać domowe „archiwum” i zebrać kartki świąteczne z poprzednich lat. Niech dziecko codziennie losuje kartkę, a ty o niej opowiadaj (nieważne co dokładnie powiesz, najważniejsze, że to będzie wasz wspólnie

Przed Świętami możesz pójść z dzieckiem do kościoła, by wspólnie obejrzeć szopkę. Wykorzystaj tę sytuację, by opowiedzieć malcowi, dlaczego Święta Bożego Narodzenia są takie radosne. Przecież wiele, wiele lat temu pojawił się na świecie dzidziuś-Jezus (dziecko zobaczy go jak leży w żłóbku). Spraw, aby Święta Bożego Narodzenia były najbardziej wyczekiwanym przez dziecko czasem. Ma być wyjątkowy i nieść ze sobą obietnicę czegoś magicznego.

KAŻDY DZIEŃ SŁODSZY

Miłym sposobem na pokazanie maluszkowi za ile dni będą Święta jest pudełko pełne łakoci.
1. Razem upieczcie pierniczki. Szkrab z wielką chęcią pomoże ci, np. ugniatać ciasto. Przy okazji zacznij wprowadzać go w świąteczny czas. Opowiedz malcowi jak pachną Święta - także piernikami. Zaproponuj, by właśnie one odmierzały czas do Wigilii.
2. Pierniczki włóżcie do metalowego pudełka (dzięki temu za jakiś czas staną się miękkie). Codziennie pozwól szkrabowi zjeść jedno ciastko i wytłumacz mu, że gdy pudełko będzie już puste, zaczną się Święta.
3. Niech jedzenie pierniczka będzie czasem, w którym codziennie opowiesz maluchowi kolejną historyjkę jakoś związaną ze Świętami Bożego Narodzenia. Czas oczekiwania na nie z pewnością będzie bardzo słodki.