Drezno tak radosne, jak słynne aniołki Rafaela.

Kto w stolicy Saksonii nie odwiedził jeszcze Zwingeru, Frauenkirche, Pałacu Rezydencyjnego, Hofkirche czy Opery Sempera, ten nie widział najpiękniejszej starówki w Niemczech. Te drezdeńskie skarby architektury znajdują się wokół Placu Teatralnego. Unikalne skarby Państwowych Zbiorów Sztuki przyciągają turystów z całego świata. Wspaniałe dzieła, które kolekcjonowali saksońscy władcy, zwłaszcza August Mocny, sprawiły, że Drezno uchodzi dziś za jedno z najsłynniejszych miast sztuki. Powodem do radości dla mieszkańców i turystów jest ponowne otwarcie pod  koniec lutego Galerii Malarstwa Starych Mistrzów. To właśnie tu znajduje się słynna „Madonna Sykstyńska” Raffaela. Zwiedzającym udostępniono także komnaty reprezentacyjne Augusta Mocnego z 1719 r. w drezdeńskim Pałacu Rezydencyjnym. Sale zachwycają bogactwem zdobień i przepychem, przenosząc swych gości w XVIII wiek. Znajdziemy w nich wiele cennych przedmiotów z czasów, gdy August był królem Polski: wspaniałe stroje, broń oraz insygnia koronacyjne. Położone nad Łabą Drezno kusi też miejskim szykiem i winnicami. Miasto i jego okolice można odkrywać na dwóch kółkach, jadąc wygodną ścieżką rowerową wzdłuż rzeki.
 


Drezno, Plac Teatralny, fot. Wolfgang Gaertner

Lipsk – młody, dynamiczny i  pulsujący muzyką

Prawie żadne niemieckie miasto nie ma tak bogatych tradycji muzycznych jak Lipsk. Przez 25 lat związany był z nim Jan Sebastian Bach, który pracował w tutejszym kościele św. Tomasza, gdzie stworzył słynny na całym świecie chór chłopięcy Thomanerchor. Tu urodził się Ryszard Wagner, również Robert Schumann odcisnął swój ślad. Ale Lipsk to nie tylko muzyka klasyczna, to także tętniące życiem sceny klubowe, działające do późnych godzin nocnych. Miasto słynie również z targów. A takie budowle jak Kunstkraftwerk i Cotton Spinning, położone w dawnych dzielnicach przemysłowych, stanowią ośrodki sztuki i kultury oraz współczesnego wzornictwa. Ściągają tutaj rzesze artystów o międzynarodowej sławie.

Kolejnym symbolem Lipska jest Pomnik Bitwy Narodów. Wysoki na 91 metrów jest największym zabytkiem w Europie upamiętniającym Bitwę Narodów z 1813 roku, w której zginął polski generał książę Józef Antoni Poniatowski.  
Mało kto wie, że Lipsk można odkrywać z wody, płynąc kajakiem lub łódką, z portu miejskiego do pojezierza Leipziger Neuseenland, leżącego na południe od miasta. To ponad 20 jezior, które powstały na terenie dawnej kopalni odkrywkowej.
 

Lipsk, Kanał Karl-Heine, fot. Andreas Schmidt

Zobacz również:

Urokliwe miasteczka pełne skarbów

Najpiękniejszymi perłami regionu są Torgau, Miśnia, Radebeul i Pirna nad Łabą oraz Kamenz, Bautzen, Görlitz i Żytawa w Górnych Łużycach, także Plauen, Annaberg-Buchholz, Freiberg i Zwickau w regionie Vogtland i Rudawach. Nie należy zapominać także o Grimmie w dolinie rzeki Mulde. Niektóre z nich są mocno związane także z Polską jak dwumiasto Görlitz/Zgorzelec. Producenci filmowi z Hollywood docenili urok pieczołowicie odrestaurowanych kamieniczek z okresu gotyku, renesansu, baroku, secesji i grynderskiego. I te miejskie plenery często wybierają do swoich filmów. Chcąc zwiedzić Görlitz/Zgorzelec, a jednocześnie dowiedzieć się więcej o amerykańskich produkcjach, które tu powstały, można się wybrać na wycieczkę szlakiem zwanym „Görliwood“ oraz „Walk of Hollywood“.  W trójkącie pomiędzy Niemcami, Polską, a Czechami leży Żytawa. Może ona  pochwalić się unikatową w skali świata kolekcją wielowiekowych chust wielkopostnych. Miasto przyciąga również miłośników przyrody, którzy mogą  odpocząć w Górach Żytawskich. Z kolei Bautzen, liczący ponad 1000 lat, zachwyca przepiękną starówką, krętymi i romantycznymi uliczkami  
oraz fantastyczną katedrą, w której od 1524 roku modlą się zarówno katolicy, jak i protestanci.
 


Starówka w Bautzen, fot. TMGS_Fouad Vollmer

Polskie akcenty na saksońskim szlaku

W Radebeul koło Drezna można udać się na romantyczny spacer po winnicach i skosztować lokalnego wina. Malownicze widoki, które rozciągają się ze wzgórz porośniętych winoroślą, zapadają w pamięć i w serce. Tutejsi Sasi, podobnie jak ci z okolic Miśni, produkują wino oraz wino musujące już od ponad 850 lat. Goście, którzy odwiedzają Saksonię, cenią sobie wyśmienite trunki z winnicy pałacu Wackerbarth, która oferuje także degustacje i wycieczki z polskojęzycznym przewodnikiem.
Miśnia uważana jest za kolebkę Saksonii, o czym dziś przypomina wysoka gotycka katedra i późnogotycki zamek Albrechtsburg. W katedrze, w której pochowani są katoliccy władcy z dynastii Wettynów znajduje się kaplica św. Jerzego, w której spoczywa Jerzy Brodaty i jego żona Barbara Jagiellonka, córka polskiego króla Kazimierza IV. Położony niedaleko zamek Albrechtsburg był niegdyś miejscem produkcji słynnej porcelany z Miśni. W dawnej manufakturze „Porzellan-Manufaktur Meissen” mieści się obecnie Muzeum Porcelany z wyjątkową kolekcją Johanna Joachima Kändlera z XIX wieku zatytułowaną „Polski pocałunek ręki“. A w miejscowość Freiberg, położonej niedaleko Miśni, stoi zabytkowy słup pocztowy z polskim orłem w herbie. To jeszcze jeden z wielu śladów polsko-niemieckiej historii. Freiberg był niegdyś miastem srebra. Tam, gdzie przed wiekami znajdowały się cenne rudy tego kruszcu, dziś podziwiać można inne, równie fascynujące skarby Ziemi. W „Terra Mineralia” w pałacu Freudenstein znajduje się kolekcja ponad 3500 minerałów i kamieni szlachetnych. Jest to największy i najbardziej fascynujący zbiór tego typu na świecie.

Podróżując po Saksonii można zobaczyć więcej śladów opowiadających o polsko-saksońskiej historii, jak zmysłowe figury współczesnej polskiej artystki Małgorzaty Chodakowskiej. Jej rzeźby znajdują się między innymi w parku pałacu Pillnitz, w położonej tuż za pałacem winnicy królewskiej Pillnitz oraz w winnicy jej męża Klausa Zimmerlinga.

Więcej informacji o atrakcjach w Saksonii na stronie www.saksonia.pl

www.facebook.com/saksonianaweekend

www.instagram.com/SaxonyTourism

Pamiętajmy, że zarówno w Polsce jak i w Niemczech w wielu obiektach należy zachować szczególne środki ostrożności. Jeśli będziemy przestrzegać zasad higieny i zachowywać odpowiednią odległość, nie będziemy musieli rezygnować z podróży, a zwiedzanie obiektów będzie równie przyjemne, co przed pandemią.
 
W Niemczech wewnątrz obiektu nadal obowiązuje ochrona jamy ustnej i nosa. Należy też zachować minimalną odległość 1,50 m (wyjątek dla członków rodziny). Polecamy rezerwację biletów wstępu online, które w niektórych atrakcjach są jedynymi akceptowanymi z uwagi na zasady dystansu społecznego. Przed wyjazdem warto wejść na stronę wybranego obiektu turystycznego i zapoznać się z aktualnymi warunkami wizyty.

Bieżące informacje o zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii w Niemczech na stronie:
https://www.germany.travel/pl/info/sars-cov-2.html