Rośliny lecznicze, odpowiednio dobrane przez specjalistę od ziołolecznictwa, mogą wyleczyć większość dolegliwości w sposób integralny i holistyczny, a więc zgodny z postrzeganiem istoty ludzkiej jako całości obejmującej pierwiastki fizyczny, umysłowy, emocjonalny i duchowy. Właściwości roślin wykraczają poza terapeutyczne działania zawartych w nich substancji czynnych. Rośliny mają duszę, która oddziałuje na nasz organizm – jednocześnie uderza w doskwierający nam problem zdrowotny i wspomaga naszą równowagę fizyczno- energetyczną. To właśnie duszę roślin wykorzystywać będziemy w czarach. Już Paracelsus głosił, że rośliny zawierają w sobie pierwiastek energetyczno-duchowy, który wykracza poza ich ściśle medyczne zastosowanie. Dlatego w naszej magicznej apteczce musimy zgromadzić kilka gatunków roślin. Przechowywać je będziemy w ceramicznych lub szklanych słoiczkach, z dala od wilgoci i promieni słonecznych. Nawet dziś, gdy odwiedzimy krewnych w niewielkiej wiosce albo pojedziemy do innego kraju i oddalimy się od miasta, zauważymy zawieszone pod sufitem pęki krwawnika, wsunięte do szuflad bądź pod poduszkę woreczki lawendy czy wianki laurowe na drzwiach.

Spis treści:

  1. Spis roślin o właściwościach magicznych
  2. Zbieranie, suszenie i przechowywanie

Spis roślin o właściwościach magicznych

Rośliny, zarówno w formie naturalnej, jak i cięte bądź suszone, są od niepamiętnych czasów składnikiem tradycyjnej codziennej magii podczas wróżenia z kart czy tarota. Już sama obecność roślin pozwala objawić się ich wibracji. Niewielki pęczek jako towarzyszący składnik rytuału sprawi, że dusza rośliny zacznie wpływać na jego efekty. Jeśli znamy właściwości różnych roślin, możemy je spopielić, nosić w woreczkach jako amulety, wykorzystywać do namaszczania świec lub nacierania ciała, a także do sporządzania naparów, które dodadzą nam wigoru i sprawią, że będziemy długowieczni. Wśród najczęściej wykorzystywanych w tych celach roślin znajdziemy:

Wawrzyn szlachetny (liść laurowy) – jak podpowiadają wizerunki cesarzy rzymskich, jest to roślina przyciągająca powodzenie i pomagająca rozpoznawać zamiary innych. Kilka liści wawrzynu wzmocni wibrację każdego czaru. Rozwieszone w domu wawrzynowe gałązki pomogą uchronić go przed niekorzystnymi wpływami. Gdy z kolei spalimy liść laurowy w mieszance z innymi ziołami, wzmocni on ich działanie.

Krwawnik – to roślina rosnąca dziko na polach i w sąsiedztwie dróg. Chroni przed złymi duchami, a zastosowana w czarach sprzyja osiąganiu celów związanych z emocjami oraz wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia. Pęk krwawnika przytroczony do drzwi w Dniu Wszystkich Świętych zapobiegnie pojawianiu się w naszym domu niepożądanych bytów.

Lawenda – zamknięta w poduszeczkach lub materiałowych woreczkach bądź dozowana w formie kropel esencjonalnych zapewnia spokojny, regenerujący sen. Kwiat lawendy przynosi spokój i miłość w stosunkach rodzinnych. Aromat tej rośliny, czy to unoszący się z esencji, czy powstały podczas palenia, sprzyja dobremu zdrowiu, równowadze i spokojowi. Rozmaryn – wszyscy znamy widok tej rośliny z pól, a także jej zastosowanie w kuchni. Tymczasem wystarczy kilka ustawionych na ołtarzu gałązek, by ujawniła one swoje magiczne właściwości. Wibracja rozmarynu pomaga pokonać smutek, zgryzotę i niepokój będące skutkiem działania osób trzecich. Sprzyjać też będzie poszukiwaniu najlepszego rozwiązania. Energia rozmarynu pomaga w koncentracji, w związku z czym jest on szczególnie polecany uczniom i studentom. Stosowana również podczas wróżb z dłoni pomaga skoncentrować się i wyciszyć umysł.

Ruta – nazwana bywa zielem czarownic. Jeśli ustawimy ją (żywą) w kącie pokoju dziennego, będzie chronić nas przed złą obecnością i nieproszonymi gośćmi. Magowie trzymali ją dawniej u wejścia do domu, ponieważ liście ruty błyskawicznie reagują na wibracje otoczenia. Gdy zbliżała się osoba o złych zamiarach, listki opadały, „zwiastując” zagrożenie. Nie należy bez konsultacji ze specjalistą przyjmować jej w formie naparów, ponieważ ma działanie poronne.

Szałwia – prawdziwie magiczna roślina. Pita w formie naparu tonuje emocje i sprzyja równowadze układu nerwowego. To jednocześnie jedna z najpotężniejszych roślin ochronnych – palona pobudza i oczyszcza energię. Gdy natomiast spalimy ją w pęczku razem z wawrzynem i rozmarynem, sprawi, że odprawiany przez nas czar zyska na mocy, a jego energia oczyści się i będzie lepiej skoncentrowana.

Majeranek – kuzyn oregano. Warto umieścić jego gałązkę po prawej stronie przewodniej świecy ołtarza podczas czarów odprawianych z myślą o wyjściu z sytuacji zasmucających, stresujących lub przygnębiających. Majeranek pomoże nam także w przełamywaniu paranoi i hipochondrii.

Eukaliptus – kilka jego gałązek zdobiących dom, parę kropel esencji, by stworzyć atmosferę, czy kilka liści i owoców użytych podczas rytuału pozwoli nam bardziej nad sobą panować, odkrywać własne zdolności bądź rozwiązywać problemy. Eukaliptus pomoże także radzić sobie w skomplikowanych sytuacjach i usuwać z otoczenia niekorzystne wpływy.

Mięta – ta znana i popularna roślina zapobiega gromadzeniu się złej energii i utrzymuje ją z dala od nas. Sprzyja trwałości relacji międzyludzkich i spokojowi ducha. Sprawdzi się jako składnik uzupełniający każdego czaru. Stosowana w domu, zarówno w formie świeżych gałązek, jak i esencji, wypełni nasze otoczenie pozytywnymi wibracjami.

Cynamon – jest jednym ze składników tradycyjnego filtratu miłości i znakomitym uzupełnieniem czarów powiązanych ze zmysłowością i pasją. Należy używać go w formie całych lasek, nie sproszkowanej.

Szereg roślin oddziałuje na pole energetyczno-duchowe, dlatego warto użyć ich jako kadzideł. Mirra ułatwi nam medytację, kadzidło pomoże wyzwolić duchowość, paczuli wytworzy stabilną atmosferę i pomoże się skupić, a drewno sandałowe przybliży to, co „tu i teraz”. Z uwagi na ich właściwości dobrze mieć te rośliny w magicznym kufrze i sięgać po nie podczas przygotowań do czarów i rytuałów. Paczuli można na przykład spalić odprawiając rytuał oczyszczania przestrzeni, a mirrę podczas poprzedzającej je medytacji. Po kadzidło warto sięgnąć na początku czarowania, po drewno sandałowe zaś – na końcu. Poza duszą rośliny duży wpływ na czar ma także jej kolor, dlatego kwiaty są znakomitym uzupełnieniem kolorystycznej wibracji świec. Możemy wykorzystać pojedynczy kwiat lub stworzyć wokół ołtarza kwietny krąg. Będzie on potęgować moc rytuału, a przy tym utrzyma z dala od niego wszelką negatywną energię, która mogłaby go zaburzać. Do roślin najczęściej wykorzystywanych w tym celu należą:

Róża – królowa magicznych roślin, ma mnóstwo kolorów. Wykorzystywać będziemy cały kwiat lub płatki. Róża, niczym karciany joker, może zostać użyta w dowolnym rodzaju czaru.

Goździk – zależnie od barwy sprzyjać nam będzie w kwestiach emocjonalnych bądź intelektualnych. Wykorzystuje się przeważnie goździk biały, aby podnieść poziom koncentracji podczas nauki, a także zwiększyć sprawność i elastyczność umysłu. Kwiat ten posłuży nam również w kwestiach duchowych wymagających szczególnego zogniskowania.

Aster – ochroni nas i zapobiegnie komplikacjom w chwilach zmian i nawiązywania nowych relacji. Uwaga, aster nie lubi samotności, dlatego warto pomyśleć o upleceniu wianka lub ułożeniu małego bukietu. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie astrów z innymi kwiatami, co spotęguje intencję czaru.

Zbieranie, suszenie i przechowywanie

Jak już wyjaśniłam, rośliny należy przechowywać w odpowiedni, ściśle określony sposób, w przeciwnym razie szybko zmarnieją. Warto zbierać rośliny samemu. To doskonała okazja, by odprawić czar na łonie natury, odetchnąć świeżym powietrzem. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, a potrzebna jest nam konkretna roślina, pamiętajmy, że sklepy zielarskie mają w ofercie mnóstwo ekologicznie wyhodowanych roślin. Jeśli zbiorem i suszeniem roślin zajmujemy się sami, nasączamy je przy tym naszą osobistą wibracją. Co do odmian, które lepiej wykorzystywać w formie świeżej, wystarczy, że skupiając się na intencji, skropimy ich płatki odrobiną wody.

Wszystkie zioła lub też rośliny o działaniu magicznym są najczęściej stosowane podczas spalenia przy okadzaniu pomieszczenia. Robi się to w przypadku oczyszczenia aury, złej energii czy też przy odganianiu pasożytów. Silny i dość aromatyczny zapach ma działanie antyseptyczne oraz silnie odkażające. Najczęściej do tego zabiegu jest stosowana szałwia, rumianek czy melisa. Warto zwinąć zioła i inne roślin w witkę oraz rozproszyć delikatnie dym po całym mieszkaniu. Następnie wywietrzyć. Po tym czasie mogą wyjść niechciani goście, których z trudem mogliśmy się pozbyć.

Jeśli zamierzacie sami zbierać rośliny, pamiętajcie o tym, że:

  • Nie zbieramy roślin po deszczu ani w pierwszych godzinach dnia, ponieważ nie mogą być wilgotne - znaczenie godzin ma spory wpływ na późniejsze ich zastosowanie. W przeciwnym wypadku zgniją i może pojawić się grzyb.
  • Nie zbieramy roślin również w porze najsilniejszego nasłonecznienia, bo utracą one część swoich ważnych olejków eterycznych.
  • Rośliny należy zbierać w określonym czasie. Kiedy? Informacje można znaleźć w specjalnych kalendarzach.
  • Należy używać nożyczek lub ostrego noża i ścinać wyłącznie potrzebną nam część rośliny. Nie uszkadzamy korzenia, a roślina ma pozostać żywa, w innym przypadku, to może przynieść pecha.
  • Nie zbieramy roślin rosnących na skraju drogi i w ciągach komunikacyjnych.
  • Nie zbieramy roślin chronionych bądź zagrożonych wyginięciem. Chęć skorzystania z rzadkiego gatunku zawsze wymaga wcześniejszej konsultacji.

Gdy już zbierzemy rośliny, przechodzimy do suszenia. Będzie nam potrzebne suche pomieszczenie, które można skutecznie wietrzyć i które nie jest bezpośrednio wystawione na działanie słońca. Temperatura idealna do suszenia to 15–20 stopni Celsjusza. Rośliny rozłożyć możemy na drewnianej lub wiklinowej kratownicy, tak by się nie stykały, bądź rozwiesić w pęczkach owiniętych w papier (nie należy korzystać z papieru gazetowego ani barwionego).

Gdy rośliny będą już ususzone, trzeba umieścić je w ceramicznych lub szklanych słojach. Jest to rozwiązanie najlepsze, jeśli jednak nie macie dostępu do takich pojemników, możecie przechowywać rośliny w szufladzie. Do poszczególnych gatunków dołączamy kartkę z datą zbioru. Rośliny, podobnie jak świece, wykorzystać można tylko raz – do określonego czaru o określonej intencji.

Tekst pochodzi z książki "Sekretnik współczesnej czarownicy" Keylah Missen

„Sekretnik współczesnej czarownicy” to przystępne i praktyczne kompendium wiedzy ezoterycznej, które pokazuje m. in.:

- jaka potęga tkwi w imionach, liczbach, kolorach,
- jak zachować zdrowie, młodość i urodę, które „kryją się w naszym wnętrzu”,
- jakie dobroczynne właściwości zawierają minerały, kamienie, metale i rośliny,
- jak posługiwać się tarotem,
- jak wyczuwać oraz badać energię i aurę innych osób,
- jak wykorzystywać fazy słońca i księżyca do realizacji swoich celów,
- na czym polega psychomagia i potęga myśli,
- jaki wpływ na życie mają pory roku,
- jak medytować i uprawiać jogę.

Zaprezentowane w „Sekretniku współczesnej czarownicy” zaklęcia, czary oraz rytuały pochodzą z różnych kultur i sprzyjają powodzeniu oraz miłości. Książka zawiera także recepty na poprawę zdrowia i urody. Są tu przepisy na ziołowe kosmetyki, instrukcje i porady, jak zastosować kryształy i odczytywać symbole, a także podstawy astrologii. Keylah Missen opisuje różne techniki, z których można wybrać te najlepiej odpowiadające naszej naturze i potrzebom.
Ten niewielki przewodnik uczy posługiwania się różnego typu narzędziami ezoterycznymi i tworzenia własnych praktyk – wszystko po to, by na co dzień móc czerpać z korzyści, jakie daje magia. Nie są to skomplikowane procesy, ale mają wielką moc. Bazują na elementach życia codziennego i otwierają na przestrzeń, o której istnieniu się zapomina. Keylah Missen prezentuje rytuały przywoływania dobrych duchów, oczyszczanie domu dzięki właściwościom kamieni, praktykę magiczną z użyciem świec sprzyjającą spełnianiu swoich pragnień. Książka zawiera wskazówki tworzenia własnych zaklęć i narzędzi magicznych, posługiwania się wahadłem czy różdżką. Większość zawartych w książce technik jest prosta do wykonania, a potrzebne do nich składniki łatwe do zdobycia.

Zobacz też:

Kamienie szlachetne w biżuterii - jakie wybrać do znaku zodiaku?

Jak uchronić się przed złym okiem "wampira energetycznego"?