Na czym polega makijaż permanentny ust?

Makijaż permanentny ust to z medycznego punktu widzenia tatuaż. Od tradycyjnego tatuażu różni się jednak techniką – w przypadku mikropigmentacji, czyli makijażu permanentnego, barwnik jest wprowadzany w płytsze warstwy naskórka; utrzymuje się też dużo krócej – do 2-3 lat. Wprowadzenie igły na mniejszą głębokość pozwala na użycie stonowanych, delikatnych barwników. W tatuażu tradycyjnym wykorzystywane są z kolei niezwykle żywe, nasycone barwy, które nie pasują do naturalnego looku.

Pigmentacja ust polega więc na wprowadzeniu barwnika w skórę za pomocą jednorazowej igły przy znieczuleniu miejscowym. Zabieg wymaga dużej dokładności i trwa zazwyczaj około dwóch godzin. Po kilku tygodniach, gdy skóra złuszczy się, a kolor zblednie, wykonuje się repigmentację, zazwyczaj wliczoną w cenę początkową. Po obydwu wizytach usta nabierają ostatecznego odcienia.

Lingeristki wykonujące makijaż permanentny ust muszą działać nie tylko w stu procentach precyzyjnie – sztuka polega też na idealnym dopasowaniu kształtu i koloru. Perfekcyjne usta muszą w końcu współgrać z resztą twarzy!

Makijaż permanentny ust — kolory

Kolory ust permanentnych to cała paleta barw – barwniki wykorzystywane do zabiegu pigmentacji nie są jednak tak jaskrawe i wyraziste jak tradycyjna pomadka. Takie rozwiązanie ma swoje zwolenniczki: zazwyczaj na zabieg decydują się kobiety, którym zależy na naturalnym, nienachalnym wyglądzie. Usta poddane makijażowi permanentnemu wyglądają ładnie na co dzień, a na wyjątkową okazję można przecież dodatkowo podkreślić je pomadką.

Warto wspomnieć o tym, że lingeristka zajmuje się nie tylko rzemiosłem – jest przede wszystkim wykwalifikowaną artystką. Pomoże więc dobrać idealną barwę pigmentu, analizując typ kolorystyczny urody. Na to, jaki kolor ust najlepiej podkreśli twarz ma wpływ wiele czynników: koloryt cery, odcień włosów, oczu, kształt twarzy czy nawet styl ubioru.

Powiększanie ust makijażem permanentnym

Nowoczesne metody cieniowania ust mogą łączyć w sobie kilka kolorów, co dodaje wrażenia głębi. Usta permanentne 3D, lub inaczej – usta permanentne ombre to metoda podkreślająca wypukłości za pomocą światłocieni. Odpowiednia gra kolorów optycznie powiększa usta, dzięki czemu staną się atrakcyjniejsze bez potrzeby stosowania wypełniaczy. To idealne rozwiązanie dla kobiet, które chcą uwypuklić usta, niekoniecznie wychodząc poza ich naturalny kontur.

Jeśli problemem są wąskie wargi, makijażem permanentnym można powiększyć je wzdłuż i wszerz niczym konturówką. Można zdecydować się np. na sam kontur ust permanentny – barwnik w naturalnym kolorze ust zaaplikowany wokół granic ust to najlepszy sposób na ich dyskretne powiększenie!

Makijaż permanentny ust — gojenie

Usta po makijażu permanentnym muszą dojść do siebie – organizm chce jak najszybciej zregenerować naruszony naskórek, na kilka dni po zabiegu zaczną więc pojawiać się pierwsze strupki. Strupki i łuszcząca się skóra towarzyszą nam przez następne kilkanaście dni (zazwyczaj nie więcej niż 1,5 tygodnia).

W tym momencie możemy wyjaśnić, dlaczego zabieg repigmentacji jest tak ważny. Tuż po pierwszej wizycie kolory ust permanentnych są ciemniejsze niż docelowa barwa. W procesie gojenia bowiem barwnik wyłuszczy się na tyle, że usta zjaśnieją o połowę. Dopiero po drugim z kolei zagojeniu po zabiegu repigmentacji makijaż permanentny ust nabierze docelowego koloru.

Jak pielęgnować usta po makijażu permanentnym?

Pielęgnacja ust po makijażu permanentnym jest stosunkowo prosta. Po powrocie do domu można umyć twarz delikatnym preparatem poleconym przez lingeristkę – w okresie gojenia zalecamy unikać agresywnych środków myjących czy mydła. Każdorazowe mycie twarzy (w tym oczywiście ust) powinno być szybkie i delikatne; powinniśmy wykorzystywać jak najmniej wody i nie doprowadzać do zaparowania kabiny – usta nie mogą namoknąć. Nie można ich trzeć: ruchy myjące powinny być delikatne. Po myciu należy odcisnąć je w ręcznik papierowy, nie pocierając.

Powstałych na kilka dni po zabiegu strupków nie można zrywać, powinnyśmy pozwolić im odpaść w swoim tempie. Jeśli usilnie spróbujemy pomóc łuszczącej się skórze, możemy łatwo doprowadzić do wytracenia się znacznej części barwnika.

Lingeristka może zalecić także preparat chroniący przed opryszczką po makijażu permanentnym ust i zalecić odpowiedni krem natłuszczający. Poradzi także, czego należy wystrzegać się w czasie gojenia – zazwyczaj zaleca się unikać sauny, długich kąpieli, peelingów i kosmetyków z kwasami.

Makijaż permanentny ust — powikłania i przeciwwskazania

Zabieg pigmentacji ust nie jest dla każdego – niektóre przypadłości mogą wykluczyć wykonanie makijażu permanentnego:

  • Często występująca opryszczka – co prawda przypadłość nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ale jeśli towarzyszy nam dość często, prawdopodobnie wystąpi też tuż po makijażu permanentnym ust
  • Łuszczyca – w wyniku naruszenia naskórka, zmiany mogą szybko przenieść się na usta
  • Anemia – pigmentacja u osób z anemią może skończyć się zasłabnięciem. Najlepiej przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem prowadzącym
  • Ciąża – nie zalecamy wprowadzania do skóry barwników kobietom spodziewającym się dziecka; nie znamy ich dokładnego wpływu na płód. Nie bez znaczenia są także środki znieczulające
  • Przeziębienie, gorączka – spowalniają procesy gojenia
  • Choroby krwi

Makijaż permanentny ust — opinie

Miłośniczki pigmentacji, skuszone naturalnym efektem wizualnym często decydują się najpierw na makijaż permanentny ust... a potem pigmentują także brwi czy nawet powieki. Pigmentacja zapewnia w końcu naturalny efekt, dzięki któremu nie trzeba tracić czasu na codzienny makijaż.

Negatywne opinie dotyczą zazwyczaj zabiegów wykonanych w niepoprawny sposób. Wybierając lingeristkę najlepiej kierować się opiniami i doświadczeniem – nie polecamy oddawać się w ręce amatorek. Zabieg powinien być wykonany sterylnie z użyciem jednorazowych igieł i pigmentów, a jeśli wstępny rysunek ust nie zadowala – najlepiej od razu zgłosić sprzeciw.

Makijaż permanentny ust — cena

Makijaż permanentny ust z cieniowaniem, jak i makijaż permanentny ust z wypełnieniem kosztują zazwyczaj w granicach 900-1400 zł. Permanentny kontur ust waha się z kolei w granicach 500-700 zł. Choć ceny nie należą do najniższych, za ceną niewątpliwie idzie jakość – a piękne usta po makijażu permanentnym warte są każdej złotówki!