Makijaż rozświetlający — jakie kosmetyki wybrać?

Kosmetyki rozświetlające pełnią różne funkcje. Niektóre z nich służą wyłącznie do nadawania skórze blasku, w innych błyszczące pigmenty stanowią jedynie wykończenie produktu o innym zastosowaniu. Z pomocą jakich produktów można wykonać makijaż rozświetlający?

 • Krem rozświetlający pod makijaż – jego podstawową funkcją jest pielęgnacja twarzy. Blask, który daje jest więc niezwykle delikatny. Po nałożeniu twarz wygląda na promienną i zdrową, ale nie błyszczy się tak, jak za sprawą kosmetyków kolorowych. Taki krem stanowi świetne połączenie z lekkim podkładem – cięższe kosmetyki po prostu w pełni go zakryją.
 • Rozświetlająca baza pod makijaż – to kosmetyk, który wyrównuje koloryt skóry i niweluje oznaki zmęczenia. Tego typu produkty dostępne są zazwyczaj w neutralnym kolorze, który ani nie ochładza, ani nie rumieni twarzy. Baza zapewnia nieco mocniejszy błysk niż krem, ale ciągle jest to efekt dyskretny, który sprawdzi się najlepiej w połączeniu z podkładem o średnim kryciu.
 • Podkład rozświetlający – jego wykończenie jest wręcz stworzone dla cery suchej. Podstawową funkcją kosmetyku jest oczywiście krycie, ale dzięki subtelnej powłoce odbijającej światło, podkład nadaje skórze także naturalny błysk. Kosmetyk wygląda najlepiej, jeśli pozostawimy go nieprzypudrowanym lub użyjemy pudru o wykończeniu satynowym.
 • Rozświetlacz – nieodłączny element makijażu rozświetlającego. Produkt nadaje skórze widocznego blasku w postaci gładkiej tafli odbijającej światło. Jego pigmentacja jest najmocniejsza, dlatego nakładamy go jedynie na niektóre fragmenty twarzy – kości policzkowe, łuk kupidyna czy czubek nosa. Na kosmetyk powinny uważać posiadaczki cer trądzikowych: produkt zaaplikowany na pokryte podkładem wypryski dodatkowo je uwidacznia!
 • Błyszczące cienie i pigmenty – nakładamy je na powieki, wykonując makijaż oczu. Dostępne kolory to nie tylko złoto, perła czy srebro – błyszczący cień może przybrać dowolną barwę!

Makijaż rozświetlający twarz — krok po kroku

Blask sprawia, że twarz wygląda naturalnie i młodzieńczo, makijaż rozświetlający twarzy sprawdzi się więc świetnie zarówno w naturalnym makijażu dziennym, jak i na wieczornej randce. Jak wykonać idealny makijaż z błyskiem w roli głównej?

 1. Bezpośrednio po umyciu twarzy, zalecamy użycie toniku lub hydrolatu, które wyrównają pH skóry, a co za tym idzie – sprawią, że skóra nie będzie wyglądać na suchą i matową.
 2. Twarz i skórę pod oczami pokrywamy ulubionym kremem. Jeśli oczy są wyjątkowo zasinione lub zmęczone, uprzednio nakładamy pod nie serum z kofeiną. Dla wzmocnienia końcowego efektu błysku, można też wklepać w skórę niewielką ilość bazy rozświetlającej.
 3. Przechodzimy do nakładania podkładu rozświetlającego. Dozujemy go w niewielkich ilościach, budując krycie warstwami. Ruchy powinny być spokojne i dokładne – podkłady tego typu z reguły nie zastygają, przez co możemy poświęcić więcej czasu na idealne rozprowadzenie produktu.
 4. Makijaż oczu wykonujemy w neutralnych lub ciepłych barwach – takie kolory współgrają najlepiej z błyskiem. Lśniący akcent umiejscawiamy na środku powieki ruchomej lub wyłącznie w wewnętrznym kąciku oka. W wersji minimalistycznej można całkowicie zrezygnować z rozświetlania oczu i postawić na makijaż w matach. Tuszujemy rzęsy.
 5. Po pomalowaniu dolnej powieki nakładamy lekki korektor pod oczy. To istotny krok – przy makijażu w stylu glow wszystkie zasinienia przyciągają uwagę.
 6. Makijaż brwi może być zarówno naturalny, jak i mocny. Jeśli decydujemy się na tą drugą opcję – można dodatkowo podkreślić okolice pod brwiami błyszczącym cieniem.
 7. Kwestia tego, gdzie nakładać rozświetlacz jest dość prosta. Rozświetlamy części twarzy, które chcemy uwidocznić – przy czym najbardziej uniwersalne miejsce to szczyty kości policzkowych. Jeśli nasze atuty to piękny nos i usta, warto zaaplikować kosmetyk także na łuk kupidyna i czubek nosa.
 8. Policzki muskamy delikatnym różem. Jeśli wykonujemy konturowanie bronzerem, to najlepszy czas na zaaplikowanie go w newralgiczne miejsca: pod kości policzkowe, na szczyt czoła lub pod brodę.
 9. Puder nie jest elementem koniecznym. Jeśli jednak zależy nam efekcie glow przy jednoczesnym zachowaniu jak najdłuższej trwałości makijażu, zdecydujmy się na puder o wykończeniu satynowym.
 10. Usta pokrywamy pomadką w ulubionym kolorze. Zrezygnujmy jednak z błyszczyka – nie warto przesadzać z produktami o jednakowym wykończeniu.

Dobierając kosmetyki pamiętajmy o tym, że rozświetlanie twarzy powinno być wyważone – jeśli stawiamy na brokatową taflę na policzkach, zastosujmy na resztę twarzy produkty o dyskretniejszym blasku.

Makijaż rozświetlający oczy w 5 minut

Nie zawsze mamy czas na złożony makijaż rozświetlający twarzy – w wersji ekspresowej najlepiej zająć się wyłącznie oczami. Zaczynamy od pokrycia zasinień i powiek delikatnym korektorem. Jeśli mamy niewiele czasu, nakładamy na ruchomą powiekę błyszczący cień w kolorze ciepłego złota. To wystarczy – można jednak pokusić się o dodatkowe wykonturowanie załamania powieki średnim brązem. Rzęsy tuszujemy dokładnie na kolor czarny, a w wariancie dziewczęcym i delikatnym – na brąz.