Zobacz wszystkie gatunki mini drzewek na balkon >>>

Zasady uprawy drzewek na balkonie, w donicach

Miniaturowym drzewkom, które chcemy hodować na balkonie, albo tarasie, musimy zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju. Takie drzewa mają ograniczoną możliwość rozrostu, zamknięte w donicach, dlatego będą wymagały systematycznego zasilania i podlewania.

Drzewka w doniczkach - nawożenie
Nawożenie musi być dostosowane do danego gatunku, oraz zbilansowane. Najlepiej skorzystać z gotowych mieszanek, które zawierają odpowiednio zbilansowany skład soli mineralnych i innych składników odżywczych.
Trzeba jednak uważać z nawożeniem, by nie przesadzić., o co nietrudno w donicy.
Dlatego wygodną i bezpieczna formą nawozu będzie postać płynna, lub nawozy długodziałające, z których składniki pokarmowe będą uwalniane stopniowo przez wiele tygodni.

Drzewka w doniczkach - podlewanie
Drzewka miniaturowe potrzebują tez odpowiedniego podlewania, gdyż w pojemnikach jest znacznie mniej ziemi niż w gruncie i może szybko dojść do przesuszenia. Trzeba jednak uważać, żeby nie przelać drzewek. Najlepiej na dno donicy nasypać warstwę  drenażu w postaci tłuczonych, ceramicznych doniczek lub  keramzytu, które skutecznie ochronią korzenie przed nadmiarem wody w donicy. Trzeba tez pamiętać, aby donice miały otwory odpływowe, dzięki czemu nie dojdzie do gnicia korzeni.

Drzewka w doniczkach - zimowanie
Drzewka w donicach potrzebują szczególnej ochrony zimą. Trzeba zapewnić roślinom odpowiednią ochronę by nie przemarzły korzenie ale też gałęzie.

Dlatego bardzo dokładnie trzeba zabezpieczyć bryłę korzeniową drzewek. Najlepszym sposobem jest postawienie donicy na materiale izolacyjnym np. styropian, gruba deska, albo inny materiał izolacyjny. Boki donicy dokładnie owijamy włókniną albo matą ze słomy. Dobrze jest tez umieścić donicę w kartonowym pudle. Jeśli istnieje możliwość umieszczenia donicy w kartonowym pudle, a przestrzeń między kartonem a donica dodatkowo wypełniamy liśćmi, sianem, albo innym materiałem zapewniającym izolację.
Nie zapominajmy o ochronie nadziemnej części drzewka. Najlepiej owinąć ją zimową włókniną albo matą słomianą, delikatnie owijać wszystko sznurkiem.  
Donice z drzewkami warto umieścić w miejscu jak najbardziej zacisznym i odsłoniętym oraz nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie słońca. Mroźny wiatr może uszkodzić ich część nadziemną, a ciepłe słońce, pozbawi rośliny odporności na chłody.

Ważne! W czasie dłuższych okresów bezmroźnych, należy od czasu do czasu dostarczyć do pojemnika niewielką ilość wody, by nie przesuszyć rośliny.