Mapa grzybów

Za nami upalne lato, które w większości województw zakończyło się ulewnymi deszczami. Te wymarzone, dla grzybów, atmosferyczne warunki na pewno przyprawiają o dreszcze grzybiarzy, którzy już mogą ostrzyć swoje nożyki i szykować kosze! Gdzie będzie najwięcej grzybów, a w których las może ich zabraknąć?

Gdzie będzie najwięcej grzybów?

Już w połowie lipca nastąpił wysyp grzybów na Śląsku, a lasy w Dąbrowie Górniczej i Żywcu stały się ulubionymi miejscami grzybiarzy. Teraz najwięcej grzybów możemy spodziewać się w okolicach Łagiewników. W podłódzkich lasach sytuacji jest również bardzo dobra. Jeżeli pogoda przyniesie deszcze, w najbliższych dniach może nastąpić pierwszy duży wysyp grzybów. W województwie mazowieckim najlepiej wybrać się do lasów w okolice Radomia, Piaseczna czy Tomaszowa, a na pewno nie wrócimy z pustym koszykiem.

Niedobre wieści mamy natomiast dla mieszkańców Małopolski. W powiecie olkuskim i brzeskim, co prawda pojawiły się pierwsze grzyby jednak zdecydowana ich większość jest robaczywa.

Jeśli natomiast wolisz poczekać, aż grzyby pojawią się na straganach ostrzegamy, że musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli pogoda się utrzyma, i trochę popada pierwsze grzyby na bazarkach mogą pojawić się w przeciągu jednego albo dwóch tygodni.

Gdzie szukać grzybów?

To pytanie często pojawia się w głowach osób, które dopiero rozpoczynają swoją zabawę w grzybobranie. Przede wszystkim zwróć uwagę na pogodę. Grzyby lubią wilgotne i zacienione miejsce i przeważnie właśnie w takich rosną. Prawdziwki lubią towarzystwo drzew iglastych, koźlaki często spotkamy w okolicach brzóz, a maślaki na piaszczystych terenach.

A Wy, jakie grzyby lubicie zbierać najbardziej? Kurki, borowiki a może koźlaki?

Zobacz też: