Maranta skradła serca wielu miłośnikom kwiatów dzięki swoim liściom. Są piękne i oryginalne - ożywiają każdą przestrzeń. 

Maranta - charakterystyka

Nasze pokoje zdobią najczęściej rośliny zielone lub kwietne. Maranta nie posiada kwiatków, jednak charakteryzuje się oryginalnymi i przykuwającymi wzrok wzorzystymi liśćmi. Maranta jest również bardzo interesującym okazem - obserwując ją dostatecznie bacznie ujrzymy ruchy rośliny! Gdy zapada wieczór maranta składa liście (czasami podnosząc je do góry, innym razem całkowicie je opuszczając). Nadaje to wyjątkowości i ciekawego charakteru roślinie. 

Gatunki i odmiany maranty

Hodowcy szybko zauważyli rosnącą popularność maranty tworząc około 30 różnych odmian rośliny. W klasycznych, ogrodniczych sklepach znajdziemy jednak dwa najczęściej wybierane rodzaje marant: 

  • biało unerwioną - znaną pod nazwą leuconeura,
  • dwubarwną - bicolor. 

Najczęściej w sklepach spotkamy odmiany maranty leuconeura. Ich najbardziej urokliwe rodzaje to: 

  • Maranta Erythroneura - zielone liście z czerwonym unerwieniem,
  • Maranta Kerchoveana - ciemnozielone liście z brązowymi przebarwieniami między nerwami,
  • Maranta FascinatorTricolor - jasnozielone liście z różowym unerwieniem i zielonymi plamami,
  • Maranta  Massangeana - zielone liście ze srebrnymi nerwami i podłużnymi plamkami między unerwieniem w brązowym kolorze. 

Maranta - pielęgnacja i uprawa 

Maranta z racji swojego egzotycznego pochodzenia nie jest niestety rośliną najprostszą w uprawie. Osobie niesystematycznej lub wkraczającej w ogrodniczy świat może przysporzyć wiele problemów. Maranta ma spore wymagania co do stanowiska oraz temperatury: kluczem do odpowiedniego wybarwienia liści rośliny jest odpowiednie nasłonecznienie. Miejsce, w którym postawimy marantę powinno być jasne, bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Maranta uwielbia także ciepło, nawet do 26 stopni. Zimą możemy obniżyć odrobinę temperaturę w jej otoczeniu, jednak nie powinna spadać poniżej 19 stopni. 

Maranta uwielbia wilgoć. Zarówno powietrza, jak i podłoża. Należy ją regularnie i obficie podlewać. Ziemia w doniczce maranty zawsze powinna być wilgotna. To samo tyczy się liści. Zalecamy ustawić marantę w pobliżu nawilżacza powietrza lub regularnie ją zraszać. Zimą zmniejszmy odpowiednio częstotliwość podlewania i pozwólmy marancie wegetować. 

Zobacz też:

Maranta - przesadzanie i rozmnażanie

Jeżeli Twoja roślina trochę za szybko się rozrasta, przesadź marantę na wiosnę. Wykorzystaj do tego ziemię o kwaśnym odczynie z dodatkiem próchnicy, tak by była jak najbardziej żyzna. W czasie zmiany doniczki możemy także spróbować rozmnożyć marantę dzieląc ją na dwa mniejsze egzemplarze. 

Maranta, choć piękna i niesamowicie ozdobna potrafi przysporzyć dużo kłopotów w uprawie. Nie lubi przeciągów, a zbyt ciemne pomieszczenie bardzo negatywnie wpływa na roślinę. Suche powietrze i ziemia w doniczce to dla maranty wyrok. Nie najlepiej współpracują z nawozami, a podlewanie zimną wodą jest dla marant niekorzystne. 

Czy maranta jest trująca? 

Dobra informacja dla wszystkich posiadaczy psów i kotów! Maranta to roślina, która na pewno nie zaszkodzi Waszym pupilom. Możemy bez problemu ustawić marantę w wygodnym dla nas miejscu, bez obawy, że napsuje zdrowia naszym milusińskim. 

Maranta nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji roślin. Jeżeli uda nam się zapewnić jej odpowiednie warunki, to na pewno odwdzięczy się nam przepięknymi liśćmi. W uprawie maranty wykorzystajmy podpory i stojaki do pnących roślin. Maranta będzie wyglądać pięknie także w wiszącej doniczce!