Według przekazów, nazwa "margarita" pochodzi od imienia kobiety, dla której po raz pierwszy przygotowano napój. Inna wersja głosi, że mieszkająca w Acapulco Margarita Sames na organizowanym przez siebie przyjęciu zaserwowała gościom taką nowość.

Margarita drink

Margarita drink w podstawowej wersji powstaje poprzez połączenie tequili, likieru Cointreau oraz soku z limonki. Najczęściej podawane proporcje to: 40 ml tequili oraz po 20 ml soku i likieru. Niektóre przepisy wprowadzają w miejsce soku limonkowego - cytrynowy i proponują dodanie syropu cukrowego oraz owoców.

Najbardziej charakterystycznym elementem margarity, zarówno w wersji klasycznej, jak i smakowej, jest crustowany brzeg kieliszka. Technika ta polega na zwilżeniu brzegu naczynia sokiem cytrusowym, a następnie dociśnięciu go do soli (w wersji klasycznej) lub cukru (w niektórych wariantach smakowych). W ten sposób na brzegu powstaje charakterystyczna skorupka. Nie wolno dopuścić, by sól znalazła się po wewnętrznej stronie kieliszka, ponieważ zepsuje to smak drinka.

Margarita truskawkowa

Margarita truskawkowa to drink, który doskonale sprawdza się w letnie wieczory z przyjaciółmi. Do jego przygotowania potrzebna jest tequila, likier pomarańczowy oraz truskawki. Najlepiej użyć świeżych owoców, ale z powodzeniem wykorzystać można też mrożone. Dużym plusem jest możliwość wcześniejszego przygotowania drinka i trzymanie go w lodówce.

Podstawą jest mus truskawkowy. Aby go otrzymać, wystarczy zmiksować 50 dag truskawek z 2 łyżkami brązowego cukru. Następnie za pomocą shakera połączyć trzeba 80 ml tequili, 20 ml likieru pomarańczowego oraz 20 ml soku z limonki. Do mieszanki dodaje się mus truskawkowy i lód.

Margarita truskawkowa również podawana jest w kieliszku ze skorupką na brzegach. W tym przypadku jednak wykorzystuje się cukier puder.

Margarita bazyliowa - przepis

Przepis na margaritę współcześnie ewoluował w wielu kierunkach, przyjmując czasem zaskakujące formy. Pozostając w letnim klimacie, warto wspomnieć także o wersji zielonej, bazyliowej. Jej zaletą jest oszczędność, nie wymaga bowiem używania likieru Cointreau, stanowiącego najdroższy składnik drinka.

Aby powstała bazyliowa margarita, potrzebne jest: 40 ml tequili, 15 ml soku limonkowego i 10 ml syropu cukrowego. Dodatki stanowią 2 owoce kiwi, liście świeżej bazylii oraz - oczywiście - kostki lodu. Z kiwi należy odciąć jeden plaster do dekoracji, a pozostały miąższ zblendować z bazylią, lodem, tequilą, syropem cukrowym i sokiem z limonki. Składników nie trzeba rozdrabniać długo. Ideałem będzie, gdy liście bazylii pozostaną odrobinę widoczne. Drink podaje się w kieliszkach lub szklankach, których brzeg powinien zostać wcześniej pokryty cukrową skorupką. Całość udekorować odłożonym kiwi.