Marilyn Monroe w latach 50. uchodziła za symbol urody i seksu, czarowała wyglądem, tańcem, śpiewem i temperamentem. Dzieciństwo upłynęło jej w trudnych warunkach. Urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles. Gdy miała dwa tygodnie, matka oddała ją do przytułku.
Wychowywała się w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Matka odwiedzała ją rzadko. Mając zaledwie 16 lat poślubiła Jamesa Dougherty. Zaczęła pracę modelki. 4 lata później rozwiedli się. Marliyn wpadła w oko filmowcom i tak podpisano z nią pierwszy kontrakt.
Na ekranie pojawiła się w 1947 w epizodycznych rolach.

Marilyn Monroe swój wizerunek w dużej mierze opierała na Jean Harlow, która była jej ulubioną aktorką.

W wolnych chwilach lubiła czytać książki, których miała pokaźną kolekcję (kilkaset tytułów). Często chodziła do biblioteki i księgarni. Bardzo lubiła gotować. W 1952 r. dla „Pageant” scharakteryzowała swoją dietę, w której jak przyznała nie było niczego wyjątkowego. Zwykle rano jadła dwa surowe jajka z mlekiem, a następnie przyjmowała witaminy w tabletkach. Na obiad spożywała różne rodzaje mięsa wraz z kilkoma surowymi marchewkami. Przyznała, że codziennie poświęcała 10 minut na trening z hantlami.

Przyjaźniła się z wieloma intelektualistami, m.in. z Trumanem Capotem. W połowie lat 50. najbliższym przyjacielem Monroe był fotograf Milton Greene. Ze wszystkich osób, jakie znała, to właśnie Miltona najprędzej mogłaby określić mianem pokrewnej duszy, w której ideę wierzyła aż do śmierci. Przyjaźń Monroe i Greena trwała do 1957 r., gdy aktorka – pod wpływem zazdrości swego ówczesnego męża Arthura Millera – zerwała kontakt z fotografem.

Miała zwyczaj udzielać wywiadów, a nawet pojawiać się publicznie bez bielizny pod spodem. Była jedną z pierwszych gwiazd filmowych, które przyznały, że ćwiczą jogę. W 1956 r. powiedziała w wywiadzie, że ćwiczy codziennie, a jej ulubioną pozycją jest stanie na rękach.

Wymiary (biust, talia) ciała Monroe były częściowo zbliżone do tych, które dziś są wymagane u modelek. Nadmienić należy, że aktorka była jednak sporo niższa (166 cm) od przeciętnej, współczesnej modelki

Związana była m.in. z Yulem Brynnerem, Charlesem Chaplinem Jr., Elią Kazanem, Peterem Lawfordem, Yves’em Montandem, Nicholasem Rayem, Frankiem Sinatrą. Według Tony’ego Jerrisa, autora „My little secret”, Monroe miała za sobą romans z Jane Lawrence, która miała mieć wówczas szesnaście lat. Monroe najprawdopodobniej była biseksualna. Mogła być w związkach również z Joaną Crawford, Marleną Dietrich, Natashą Lytess czy Barbarą Stanwyck.

Zobacz również:

Była trzykrotnie zamężna. Jej mężami byli: James Dougherty, Joe DiMaggio, Arthur Miller.

Marilyn zmarła 5 sierpnia 1962 roku w Los Angeles w wieku zaledwie 36 lat. Do dziś nie są znane przyczyny jej śmierci.

Oto galeria mało znanych zdjęć Marilyn Monroe, z których dowiecie się więcej o jej prywatnym życiu ->>