Ta maść od wielu pokoleń była stosowana jako remedium na problemy skórne, znów staje się popularna! Maść ichtiolowa występuje w dwóch postaciach, jako brunatna maść o charakterystycznym zapachu oraz maść o białej konsystencji. Jakie właściwości ma maść ichtiolowa i kiedy powinniśmy po nią sięgnąć?

Maść ichtiolowa – skład

Maść ichtiolowa ma bardzo prosty skład. Jej głównym składnikiem jest ichtiol, który fachowo nazywa się amonowy sulfobituminian. W aptekach można znaleźć maść o różnym stężeniu tego składnika. Dodatkowo w maści znajduje się wazelina oraz lanolina.

Ichtiol jest naturalnym produktem destylacji wysokosiarkowych łupków bitumicznych. W kosmetykach i produktach farmaceutycznych występuje w syntetycznej postaci, który powstaje w wyniku sulfonowania oleju. Można wyróżnić dwie odmiany ichtiolu: ciemny oraz jasny.

Ichtiol ciemny, który jest typowym składnikiem maści sprawia, że ma ona brunatny kolor, jest tłusta i zapachem przypomina rozgrzany asfalt. Bardzo często kojarzy się tym, że brudzi. Po zaaplikowaniu na skórę trzeba uważać, aby niczego nie dotknąć, ponieważ plamy z maści są trudne do usunięcia.

Ichtiol jasny ma przyjemniejszy zapach, nie brudzi i dodatkowo wykazuje działanie przeciwświądowe i przeciwgrzybicze. Jest on także odpowiedzialny na normalizację procesu złuszczania się komórek naskórka i sprzyjanie procesom regeneracji.

Maść ichtiolowa – właściwości

Maść ichtiolowa swoje właściwości zawdzięcza ichtiolowi. To właśnie dzięki temu składnikowi maść jest przeciwbakteryjna, wysuszająca, ściągająca oraz przyspieszająca gojenie.

Ichtiol jest częstym składnikiem produktów kosmetycznych. Możemy znaleźć go w szamponach dedykowanych osobom ze zmianami łuszczycowymi, a także w kremach łagodzących zmiany na skórze wywołane trądzikiem różowatym. Jeżeli szukasz produktów z ichtiolem w składzie, znajdziesz go pod nazwą Sodium Shale Oil sulfonate.

Zobacz również:

Maść ichtiolowa – kiedy ją stosować?

Maść ichtiolowa jest szczególnie zalecana przy leczeniu trądziku, wyprysków oraz czyraczności. Maść może okazać się idealnym rozwiązaniem na takie dolegliwości jak: owrzodzenia, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy odmrożenia.

Pamiętajmy jednak, że ichtiol to silny składnik, dlatego przed użyciem warto skonsultować go z lekarzem. Ważne jest także właściwe stosowanie preparatu.

Maść ichtiolowa – jak stosować?

Maść jest przeznaczona do użytku zewnętrznego, nie należy nakładać jej bezpośrednio na otwarte rany. Na zmienioną chorobowo skórze rozprowadzamy cienką warstwę maści 1-2 razy dziennie. Uważaj, aby preparat nie dostał się do oczu.

Maść ichtiolowa – przeciwwskazania

Maści nie powinny stosować osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe na któryś ze składników leku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań należy skontaktować się z lekarzem.

Sprawdź też: