Maść na blizny to uogólniona nazwa, którą nazywamy wszystkie preparaty stosowane na tego typu zmiany. Mogą być one w postaci kremu lub żelu

Jak działa maść na blizny?

Ich głównym zadaniem jest bardzo intensywne natłuszczanie tkanki, która się zabliźniła. Z powodu bardzo tłustej, klejącej konsystencji mogą być trochę niewygodne w stosowaniu. Z powodu małej ilości wody w składzie, maść dość opornie się wchłania. Po posmarowaniu blizny maścią musimy uzbroić się więc w cierpliwość. Ta lepka formuła zapewnia jednak dodatkową ochronę dla regenerującego się naskórka.

Kiedy stosować maść na blizny?

Nigdy nie stosujmy maści przeznaczonej do regeneracji, gdy rana nadal się goi i nie jest zasuszona i zasklepiona. Poczekajmy więc na odpowiedni czas. W zależności, jaka dotknęła nas przypadłość może to być moment odpadnięcia strupków lub wyciągnięcia szwów przez chirurga. 
Taką pielęgnację możemy rozpocząć jak najszybciej po zagojeniu się rany. Dzięki temu przyspieszymy też regenerację zmienionej skóry. 
Jeżeli szukamy preparatu na starsze blizny, które mamy już od wielu lat maść także będzie dobrym wyborem. Potrzebna w tym wypadku będzie duża doza cierpliwości, regularności i systematyczności. 

Przeczytaj też:

Maść na blizny po trądziku

Maści na blizny potrądzikowe najczęściej w swoim składzie mają składniki typu:

  • wyciąg z cebuli,
  • witaminy A, C i E,
  • mieszankę silikonową z krzemionką,
  • alantoinę i glicerynę
  • kolagen i elastynę. 

Te składniki są odpowiedzialne nie tylko za regeneracje, ale także uzupełnianie ubytków skórnych po trądziku. Tego typu zmiany powodują powstanie blizna zanikowych, czyli niewielkich wgłębień w skórze. Dzięki kolagenowi maść na blizny trądzikowe odbudowuje uszkodzoną tkankę, gliceryna dobrze ją nawilży, a zestaw witamin rozjaśni. 

Maść na blizny po cesarskim cięciu 

W aptekach znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych konkretnie do pielęgnacji blizny po wykonanym cesarskim cięciu. Tego typu blizna często jest bardziej pogrubiona i twardsza. By tego uniknąć warto odpowiednio pielęgnować bliznę już od momentu jej zagojenia. Nasz organizm potrzebuje nawet 12 miesięcy, by finalnie zbudować tkankę blizny. W całym tym okresie warto stosować preparat z kolagenem, by jak najbardziej uelastyczniać tę zmianę. Przerosty na bliźnie nie powinny powstać, gdy będziemy stosować również środek na bazie silikonu. 

Zobacz również:

Maść z witaminą A

Witamina A to bardzo cenny składnik preparatów na blizny. Składnik ten ma za zadanie rozjaśniać koloryt skóry. Zmiany typu blizny są najczęściej w trochę ciemniejszym odcieniu, więc jednym z zadań preparatu na zmniejszenie ich widoczności jest właśnie rozjaśnianie. Witamina A jest szczególnie ważna w preparatach na blizny po trądziku. 

Maść czy plastry na blizny?

Gdy chcesz jak najszybciej rozpocząć regeneracje blizny i jest ona naprawdę świeża, lepszym wyborem będą dostępne w aptekach silikonowe plastry na bliznę. Będą one stanowić dodatkową ochronę dla zmienionej, delikatnej skóry. Po nałożeniu plastra nie musimy się martwić, że zetrze się on tak, jak dzieje się to z maścią. Jesteśmy dzięki niemu pewni, że blizna ma zapewnioną ochronę w 100%. Znajdujący się w plastrach żel na bazie silikonu znacząco zmniejsza napięcie tkanki i zapobiega powstawaniu przerostu blizny. Pamiętajmy, że taki plaster należy wymieniać co około 3-5 dni. Dzięki temu komfort pielęgnacji blizny jest o wiele większy.