Włosy należy pielęgnować na kilku poziomach. Nie wystarczy jedynie dogłębne oczyszczenie, które zapewnią nam dobre szampony. W trosce o zdrowe włosy powinnyśmy także postawić na ich regenerację i nawilżenie.

Jak zadbać o włosy? Kilka podstawowych wskazówek

Niestety, piękne, połyskujące włosy najczęściej wymagają od nas wiele pracy. Podstawy pielęgnacji są proste i warto mieć je w “małym palcu”. Jedną z najważniejszych zasad jest wybieranie naturalnych kosmetyków, z jak najkrótszym składem. Takie produkty nie powinny mocno obciążać naszych włosów, być delikatne dla jego struktury i skóry, bo o niej również musimy pamiętać. Postawmy też na masaż w ramach mycia głowy i włosów. Silne ruchy i mocne tarcie nie są naszymi zwolennikami. O odpowiednim myciu włosów przeczytasz tutaj. Po szamponie zawsze czas na kolejny etap pielęgnacji! Nigdy nie zapominaj o produktach wspierających włosy. Mycie włosów to pierwsza i podstawowa czynność, nigdy nie pomijajmy kolejnych punktów na liście! Skorzystajmy z odżywki. Potem zabierzmy się za nakładanie serum, olejków oraz masek - w zależności od potrzeb i czasu! To właśnie te końcowe etapy pielęgnacji potrafią uczynić cuda. 

Sprawdź też, co daje mycie włosów odżywką! ->>

Maska czy odżywka do włosów?

Najważniejszą zasadą, która obowiązuje nas podczas pielęgnacji włosów jest to, że maska i odżywka to zupełnie inne produkty. Nie używa się ich zamiennie. Choć mają podobne działanie, ich rola dla włosa jest zupełnie inna. Jakie są więc różnice? Odżywka powinna zamykać łuski włosów, sprawiać, że będą gładsze i łatwiej poddadzą się rozczesywaniu
Maska ma natomiast inne zadania. Jej misją jest wejście do wnętrza włosa, zrobić rekonesans wśród uszkodzeń i wypełnić ewentualne ubytki. Efektem jest intensywne nawilżenie i znacząca poprawa kondycji włosa. 

Jak stosować odżywkę?

Tego typu kosmetyk powinien być stosowany regularnie, podczas każdego mycia włosów. Dzięki temu gwarantujemy sobie, że dbamy o odpowiednie odżywienie, nawilżenie i kondycję włosów na co dzień. O odpowiednim dopasowaniu odżywki do rodzaju włosów przeczytasz wszystko tutaj

Kiedy i jak stosować maskę do włosów? 

Jako, że maska to produkt działający wolniej, potrzebuje więcej czasu na zadziałanie i odpowiednie efekty. Te produkty mają za zadanie wniknąć głębiej w strukturę włosa, dlatego powinnyśmy nałożyć je na minimum 20 minut. To odróżnia maskę od odżywki, która najczęściej znajduje się na włosach raptem kilka minut podczas szybkiego prysznica. Długi czas działania rekompensuje nam częstotliwość stosowania. Wystarczy, że nałożymy maskę raz na tydzień, by zobaczyć efekty działania. Takie cotygodniowe zabiegi sprawią, że mikro uszkodzenia włosów zregenerują się. Jest to szczególnie ważne, gdy posiadamy farbowane włosy lub na co dzień poddajemy je wysokim temperaturom przy pomocy prostownicy albo lokówki. Bądźmy cierpliwe - odpowiednie stosowanie odżywki i maski powinno zaowocować grubszymi, lśniącymi włosami, które przestaną się puszyć, a my zapomnimy o narzekaniu na nieukładające się fryzury. 

Jak wybierać maski do włosów?

Każde włosy mają swój określony rodzaj. Przede wszystkim producenci rozdzielają je na suche, farbowane, pozbawione objętości, przetłuszczające się. Powinnyśmy jednak zwrócić także uwagę na porowatość naszego włosa. Mogą one być wysoko-, średnio- lub niskoporowate i pod tym kątem najlepiej dobierać kosmetyk:

Zobacz również:

  1. Włosy wysokoporowate to najczęściej te farbowane i poddawane intensywnym temperaturom. Do ich pielęgnacji powinnyśmy wybierać maski bogate w proteiny i kreatynę. Sięgaj po nie, gdy Twoje włosy są przesuszone i podatne na złamania.
  2. Maski do stosowania do włosów średnioporowatych nadają się dla tych z nas, które szukają pomocy w walce z przesuszeniem. Najczęściej w ich składach znajdziemy oleje, np. rycynowy, proteiny, czy humektanty. 
  3. Włosy niskoporowate potrzebują działań zachowawczych, ponieważ z reguły są już wystarczająco ciężkie, gładkie i grube. Maski tego typu pomagają wesprzeć to naturalne nawilżenie. W ich składach znajdziemy kwas hialuronowy oraz inne substancje nawilżające. 

Jeżeli wciąż w głowie dźwięczy Ci pytanie: “maska czy odżywka do włosów?”, odpowiedź jest prosta! Oba produkty są niezbędne dla kompleksowej pielęgnacji i pięknych, zdrowych włosów.