Spis treści:

 1. Dieta ketogeniczna - zasady i przepisy
 2. Kierowca tira na diecie ketogenicznej - jak sobie radzi?

Dieta ketogeniczna - zasady i przepisy

Dieta ketogeniczna opiera się na kilku założeniach, które muszą być odpowiednio przestrzegane, aby móc skorzystać z jej zalet. Zakłada ona zwiększenie spożycia tłuszczy przy znacznym ograniczeniu węglowodanów i białka. To istotne, aby dieta była rozpisana przed dietetyka i najlepiej pod kontrolą lekarza.

Podczas spożywania posiłków w diecie ketogenicznej musimy mieć na uwadze, że nasze dotychczasowe preferencje mogą się drastycznie zmienić - 80-90% tłuszczy oraz 10-20% węglowodanów to jedna z postaw, na której się opiera. W standardowej diecie poziom węglowodanów może wynosić nawet 50% dziennego spożycia, natomiast białka to 20%, a tłuszcze 30%. To drastyczna zmiana.

Przy tak zmniejszonym spożyciu węglowodanów, organizm zaczyna szukać innego źródła paliwa, którym mógłby zasilić organizm. U osób, które przechodzą na dietę ketogeniczną zachodzi tak zwana ketoza, inaczej proces rozpadu tłuszczy. Plan żywieniowy musi być odpowiednio skonsultowany przez dietetyka, który będzie panował nad ilością węglowodanów. Gdy są na odpowiednim poziomie przy keto, zostaje zahamowane uczucie głodu. To prawidłowy objaw. Nie dochodzi do wieczornego podjadania czy też między posiłkami.

Przykładowy przepis na obiad na diecie ketogenicznej

Łosoś pieczony z piekarnika

Składniki:

Zobacz również:

 • 2 kawałki łososia,
 • 3-4 pomidorki koktajlowe,
 • kilka plastrów cytryny,
 • marchewka pokrojona w plastry,
 • rozmaryn lub zioła prowansalskie,
 • oliwa z oliwek.

Przygotowanie:

 1. Przekładamy łososia do naczynia żaroodpornego. Wcześniej sprawdzamy za pomocą widelca czy nie znajdują się w nim ości.
 2. Kroimy cytrynę na cienkie plastry i obtaczamy nią łososia.
 3. Dodajemy kilka pomidorków koktajlowych i doprawiamy całość ziołami.
 4. Polewamy oliwą z oliwek.
 5. Zapiekamy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez 10 minut.

Kierowca tira na diecie ketogenicznej - jak sobie radzi?

Jeżeli nadal masz wymówki, dla których przekładasz dietę w nieskończoność, zobacz, jak radzi sobie kierowca tira, który jest właśnie na diecie! Podczas podróży służbowych nie stawia na gotowe lunche ze stacji benzynowych, a stara się przygotować smaczne i dostępne posiłki każdego dnia! W jego jadłospisie znajdziemy różnorodne surowce pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które są bogate w tłuszcz.

Użytkownik Instagrama, ketotracker2020, to kierowca z 12 letnim doświadczeniem, który od października 2020 roku przeszedł na dietę ketogeniczną i pokazuje wszystkim swoje posiłki wprost z kabiny tira! Jego poczynania są niezwykle doceniane w sieci, zdobywając rzeszę wiernych fanek, które podziwiają jego pracę nad samym sobą!

W jego diecie pojawiają się - surowe awokado, podsmażane mięso wołowe, kurczak czy też łosoś. Na talerzu widnieją także gotowane jajka, bekon, pieczarki czy pomidory. na sam widok jego dań cieknie ślinka!