Mazurek kajmakowy

porcja: 412 kcal
Przygotowanie: ok. 45 minut
Na 8 porcji

Składniki:
350 g mąki pszennej l100 g cukru
pudru
200 g masła
jajko
100 g czekolady deserowej
puszka masy kajmakowej
suszone morele pokrojone w plasterki
obrane migdały
suszona żurawina
sucha fasola do obciążenia ciasta

Mazurek kajmakowy - przygotowanie:

1. Mąkę przesiać na stolnicę, dodać cukier puder oraz zimne, pokrojone na kawałki masło. Posiekać składniki. Dodać jajko i szybko zagnieść ciasto. Z ciasta uformować kulę. Owinąć je folią spożywczą i włożyć do lodówki na 30 minut. Formę wyłożyć papierem do pieczenia.

2. Ciasto rozwałkować na grubość ok. 1/2 cm i wyłożyć nim formę (pozostawić 2-cm boki). Ponakłuwać widelcem, obłożyć papierem do pieczenia, a na wierzch wsypać ziarna fasoli. Piec 15 minut w 180°C, następnie usunąć fasolę i piec jeszcze 10–15 minut.

3. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Masę kajmakową lekko podgrzać. Na ostudzonym cieście rozsmarować cienką warstwę roztopionej czekolady oraz masy kajmakowej. Wierzch dowolnie udekorować bakaliami. Mazurek zostawić do zastygnięcia.

Nasze rady

Aby mazurek miał ciekawszy smak, upieczone ciasto możesz posmarować najpierw warstwą dżemu, np. truskawkowego lub z czarnej porzeczki. Mazurek nie będzie taki słodki.

Pamiętaj, aby obciążyć surowe ciasto przed pieczeniem, w przeciwnym razie wybrzuszy się pod wpływem wysokiej temperatury i trudno będzie na nim rozsmarować polewę.