Drewniane skrzynki to doskonała alternatywa dla drogich kompletów mebli ogrodowych! Z powodzeniem zastąpią stoliki, siedziska, pufy i zapewnią sporo miejsca do przechowywania. Co jeszcze można z nich wyczarować?

1. Regał

By go wykonać, wystarczy skleić ze sobą kilka drewnianych skrzynek, ustawiając je jedna na drugiej w pionie lub w poziomie. A także w każdej innej, dowolnej konfiguracji. Jeśli chcesz powiesić regał na ścianie – warto przymocować od tyłu drewniane plecy, które wzmocnią konstrukcję i pozwolą na większe obciążenie półek.

Zobacz jak wykonać regał ze skrzynek krok po kroku >>>

2. Półki ze skrzynek

Zamiast łączyć ze sobą kilka skrzynek, możesz też powiesić każdą z nich osobno. Całość będzie się lepiej prezentować, jeśli wybierzesz skrzynki w różnych rozmiarach i powiesisz je w nieregularnych odstępach. W ramach tej stylowej ściennej kompozycji możesz też połączyć ze sobą kontrastowe kolory.

3. Pufy i siedziska

Drewniane skrzynki w większym rozmiarze doskonale sprawdzą się jako pufy i siedziska. Jedyne, o co musisz zadbać to miękkie wykończenie. Bazą może być płaskie prostokątne siedzisko lub nieduży materac, na którym ułożysz oparcie z poduszek.

4. Stolik ze skrzynek

Aby go wykonać nie potrzebujesz żadnych narzędzi, gwoździ ani innych materiałów. Możesz po prostu odwrócić skrzynkę do góry dnem - albo przymocować od dołu niewysokie nóżki lub obrotowe kółeczka, zyskując stolik kawowy w wersji mobilnej. Dla uzyskania bardziej dekoracyjnego efektu, pomaluj skrzynkę na dowolny kolor – ale nie jest to konieczne. Surowe deski będą wyglądać równie efektownie - nawet jeśli noszą już znamiona czasu. Obrócona na bok skrzynka sprawdzi się też jako stolik nocny.

5. Stylowy sekretarzyk

Wprowadź na balkon odrobinę szyku vintage! Ten efektowny sekretarzyk to nieco bardziej stylowa wersja regału ze skrzynek. Wystarczy, że przymocujesz do niego toczone nóżki, na przykład odkręcone od starej komody lub bufetu. 

6. Oryginalny kwietnik

Wykonana ze skrzynki ławka z przymocowaną z tyłu pergolą to idealne rozwiązanie na nieduży balkon lub taras. Zamiast zielonych pnączy, na pergoli możesz też powiesić kilka kolorowych doniczek.

7. Sprytny schowek

Skrzynka z klapą pomoże ukryć to, co niekoniecznie chcesz trzymać na zewnątrz. Ukryjesz w niej ogrodowe narzędzia, niepotrzebne doniczki, czy worek z ziemią – a także kapcie dla gości, słoiki i masę innych nieużywanych na co dzień przedmiotów.

8. Alternatywa dla osłonki

Prosty pomysł na urozmaicenie balkonowego zielnika. Zamiast klasycznej osłonki, ustaw kilka doniczek z podstawkami w drewnianej skrzynce. Możesz też wykorzystać ją jako wazon, w którym umieścisz szklane naczynia ze świeżymi kwiatami.

Jak przygotować drewniane skrzynki do dalszej obróbki?

Na początek wygładzamy powierzchnię skrzynki szlifierką lub papierem ściernym. Jeśli chcesz uzyskać surowe wykończenie, wystarczy pokryć listwy bezbarwnym lakierem. Możesz też pomalować skrzynkę farbą kryjącą na dowolny kolor. W większości aranżacji doskonale sprawdzi się biel, szarości lub pastelowe odcienie różu, błękitu i mięty. Oryginalnie będą też wyglądać skrzynki z efektem postarzenia. Uzyskasz go malując drewno na biało, a następnie delikatnie przecierając farbę zanim wyschnie. Dla optymalnych efektów powtórz ten zabieg kilkakrotnie. Efekt przecieranego, starego drewna będzie bardziej autentyczny, jeśli najpierw pomalujesz skrzynki na ciemniejszy kolor (na przykład brąz, złamany niebieski lub zielony), a dopiero potem położysz białą farbę.

Zobacz też: Meble ogrodowe z palet >>>

Zobacz też: Taras marzeń - najpiękniejsze aranżacje z palet >>>