Dom w zabudowie szeregowej z klasycznie zagospodarowanym ogrodem. Mały taras, trawnik i skalniak miały być pięknym obrazem do oglądania z pomieszczeń na piętrze. Zapracowani właściciele nie mieli jednak czasu na pielęgnowanie ogrodu i stawał się on coraz bardziej zaniedbany. Usytuowany w cieniu trawnik na małej powierzchni był trudny w utrzymaniu, więc dość szybko przestał być ozdobą, a stał się zmorą właścicieli. Problem stanowił też taras, który okazał się zbyt mały, by z niego wygodnie korzystać.

Zapadła więc decyzja, by przekształcić ogród w ogromny taras.

Nowy projekt oparto na założeniu: powiększamy taras, ale zachowujemy wszystkie cenne rośliny rosnące od wielu lat. Zlikwidowano więc trawnik, skalniak i część rabat, a te, które zostały, obudowano drewnem. W ogrodzie pozostawiono też drzewa, które obudowano drewnianymi ramami z dodatkowym miejscem do siedzenia. Duży taras otacza biało-zielona roślinna kompozycja z odrobiną różowej trawy. Kolorystyczną inspiracją dla niej był pień brzozy. Różnorodny pokrój roślin oraz kształt liści przełamują monotonię i dają ciekawy efekt przestrzenny.

taras-w-ogrodzie
HANNA IREK www.ogrody-projektowanie.pl

Bazą nowego projektu jest drewno.

Podłogę ułożono z desek z thermo jesionu (drewno nie jest aktywne biologicznie i nie wymaga impregnacji). Z tego samego materiału zbudowano stół oraz ławę. Drewniany panel odgradza od sąsiadów, a w planach jest umieszczenie na nim ekranu do letniego kina. Właściciele zyskali dodatkowe eleganckie miejsce do wypoczynku i teraz często z niego korzystają. Chętnie organizują tu spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Ogród daje poczucie intymności, a dzięki drzewom w upalne dnie panuje w nim przyjemny chłód.

Dużą rolę odgrywa nastrojowe oświetlenie.

Rośliny za ławą oświetlane są od dołu taśmami led, a od góry małymi reflektorami. Taki rodzaj oświetlenia podkreśla urodę kwiatów i tworzy magiczny klimat. Z kolei punktowe podświetlenie drzew wyraźnie rysuje jasne pnie, gałęzie i dolną część korony, góra zaś ginie w mroku. Dzięki temu wieczorem robi się tu bardzo nastrojowo. Przytulny charakter ogrodu można wzmocnić światłem świec.

--

PROJEKT: HANNA IREK www.ogrody-projektowanie.pl
ZIELEŃ BEZ GRANIC/WWW.OGRODY-PROJEKTOWANIE.