Podstawy metody 5R są w teorii bardzo proste: wprowadzić w życie 5 czynności, utrwalić i stosować. Tyle i aż tyle, by być bardziej zero waste. Co konkretnie możemy robić, by nasze środowisko miało się lepiej? 

Pierwsza zasada zero waste: Kompostuj - ROT

Kompostowanie od kilku lat na stałe już wpisane jest w złote reguły życia zero waste. Na rynku powstaje coraz więcej produktów, które nadają się do przerobienia na kompost. Oczywiście, zacznijmy kompostowanie od małych kroczków: resztek jedzenia, obierek. Przeczytaj o domowej technice wykonywania kompostownika - może czas zaopatrzyć się w jeden z nich?

Po drugie: Używaj wielokrotnie - REUSE

Naprawianie zepsutych i zużytych rzeczy to milowy krok w stronę zero waste. Możemy iść kawałek dalej i starać się wykorzystywać też odpady, czy produkty, które teoretycznie przeznaczylibyśmy na śmieci. Słoiki, butelki, stare koszulki - wszystko może przeobrazić się w pojemniki do przechowywania, worki na pieczywo, czy ścierki. Zastosowania wielu rzeczy często ogranicza jedynie nasza kreatywność! 

Zobacz też: 

Segreguj - RECYCLE, to trzecia ważna zasada

Wielu z nas powie, że to hasło “stare, jak świat”. To prawda, jednak prawidłowe segregowanie to dla niektórych z nas nadal bariera nie do przejścia. Przede wszystkim zacznij od siebie: w domu zorganizuj kosze na odpowiednie odpady. Jeżeli nie wiesz, jak przydzielić dany śmieć - skontaktuj się z odpowiednim urzędem miejskim lub zakładem usług komunalnych. Urzędnicy są od tego, by podpowiedzieć Ci, jak dobrze obchodzić się ze śmieciami. Dzięki właściwej segregacji, firmy przetwarzające śmieci mają większą szansę na ponowne ich wykorzystanie. 

Metoda 5R: Ograniczaj - REDUCE

I nie mamy tu na myśli jedynie ograniczania zużycia wody, czy prądu. W wielu obszarach życia minimalizm stał się codziennie obecny: moda, wystrój wnętrz, a nawet gotowanie. Możemy także ograniczać inne przedmioty w życiu: prawdopodobnie nie potrzebujemy kolejnego zegarka, czy poduszki na łóżko. Kupujmy jedynie to, co ma racjonalne uzasadnienie. Zaoszczędzi Twój portfel jak i środowisko!

Ostatnia, ale równie ważna zasada metody 5R: Odmawiaj - REFUSE

Podziękowania w ramach odmowy - nauczymy się wypowiadać je z automatu. Gdy w sklepie podawana jest Ci foliowa torebka, przechodząc wręcza się darmowe wydanie gazety lub ulotkę - podziękuj i nie zabieraj ze sobą. Ile razy zdarzyło się, że bliska osoba przeprowadzała się lub sprzątała szafę - usłyszałaś wtedy “Wpadnij, może coś Ci się przyda”. Możesz odmówić lub bardzo dokładnie przejrzeć proponowane rzeczy. Wybierz tylko to, czemu naprawdę dasz drugie życie!

Zobacz również:

Zero waste to ekologiczne hasło, które od lat zakorzenia się w naszej głowie. Stosowanie się do zasad odpowiedzialnego życia w zgodzie z potrzebami planety to najlepsze, co możemy zrobić. Metoda 5R może nam w tym pomóc!