No-poo – co to jest?

Mianem no-poo (no shampoo) określa się wszystkie sposoby mycia włosów bez szamponu. Jest ich naprawdę wiele, zresztą tak samo jak entuzjastek tej metody. Możliwość nie mycia włosów szamponem zawdzięczamy saponiom, czyli substancjom myjącym znajdującym się w wielu roślinach. Coraz więcej osób rezygnuje z drogeryjnych szamponów na rzecz alternatywnych i bardziej ekologicznych sposobów na czyste włosy.

No-poo – dlaczego warto stosować tę metodę?

- brak plastikowych opakowań - drogeryjne szampony nie są zero waste, więc jeżeli zależy ci na ograniczaniu produkcji śmieci warto wypróbować alternatywne metody bez plastikowych opakowań. Doskonale sprawdzą się zarówno szampony w kostce, jak i metody no-poo.

- naturalny i prosty skład – w przypadku metod no-poo sami możemy kontrolować skład naszych „szamponów”. Omijamy w ten sposób szkodliwe detergenty, parabeny i silikony, które nadal są częstym składnikiem popularnych szamponów drogeryjnych.

- dostępność – większość produktów no-poo mamy pod ręką. Znajdują się one w naszej kuchni, a jeżeli nie to są łatwo dostępne i można je kupić w przystępnej cenie.

- poprawa kondycji naszych włosów – po odstawieniu szkodliwych detergentów nasze włosy zaczynają się same regenerować, regulować produkcję sebum, a nawet same się oczyszczać. Ograniczenie mocnych substancji myjących poleca się zwłaszcza osobom z bardzo wrażliwą skórą głowy.

No-poo – alternatywne sposoby mycia włosów

Mycie włosów mąką – jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów. W mące znajduje się dużo saponin, dzięki czemu łatwo i skutecznie oczyścimy nią nasze włosy. Można używać jej jako suchy szampon i potem dokładnie wyczesać ją z włosów. Można również dodać kilka łyżek zimnej wody i zrobić pastę myjącą. Najlepiej sprawdzi się mąka żytnia, ale można eksperymentować z różnymi rodzajami i zobaczyć, który najbardziej nam odpowiada.

Mycie włosów wywarem z orzechów piorących – orzechy piorące również zawierają w sobie naturalne saponiny. Wystarczy zrobić z nich wywar (8 orzechów gotować ok. 5 minut na małym ogniu) i wystudzonym wywarem polewać skórę głowy delikatnie masując. Zapach wywaru nie zostaje na włosach.

Zobacz również:

Mycie włosów samą wodą – jest to metoda wymagająca najwięcej cierpliwości. Na jej efekty trzeba czekać bardzo długo, ponieważ nasza skóra głowy musi się do niej przyzwyczaić. Jest to najbardziej naturalna i najbardziej dostępna metoda. Wystarczy odstawić szampon i dokładnie opłukać włosy wodą.

Mycie włosów sodą oczyszczoną i octem – oba składniki tej metody są naturalne i łatwo dostępne. Większość z nas znajdzie je w swojej kuchni, a na włosach mogą zdziałać cuda. Wystarczy 1 łyżkę sody zmieszać ze szklanką wody, polewać skórę głowy i delikatnie masować. Trzeba się jednak do tego przyzwyczaić, bo soda się nie pieni. Soda ma zasadowe pH, więc doskonale oczyszcza skórę głowy. Konieczne jest wypłukanie włosów płukanką octową, która z kolei jest kwaśna, dzięki temu przywraca naszej skórze jej naturalne pH, nadaje blasku i zamyka łuskę włosa. 

Zobacz jakie są inne zastosowania sody oczyszczonej:  Soda oczyszczona ma moc - 21 trików z jej zastosowaniem

Możliwości na mycie włosów metodami no-poo jest wiele. Stosowały je nasz babcie, prababcie i pokolenia kobiet. Metodą prób i błędów można znaleźć coś co będzie odpowiadało naszej skórze głowy i będzie miało korzystny wpływ na kondycję naszych włosów. Należy jednak być cierpliwym i nie zniechęcać się. Na pewno znajdzie się metoda, która będzie korzystna zarówno dla środowiska jak i dla naszych włosów.

Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach nasze włosy są narażone na więcej szkodliwych czynników. Naturalne sposoby mogą być dla nich niewystarczające. Warto wtedy, którąś z metod no-poo z użyciem szamponu w kostce lub odżywki. Możemy używać ich naprzemiennie, taki sposób również będzie ekologiczny i na pewno zobaczymy efekty na naszych włosach.

O myciu włosów odżywką przeczytasz tutaj: Mycie włosów odżywką – na czym polega i dlaczego warto?