Nie spiesz się z wymianą opon na letnie

Wystarczy jeden cieplejszy podmuch wiatru, a już pędzimy do mechanika. Warto mieć jednak na uwadze, że wiosenna pogoda jest bardzo kapryśna i korzystna aura może się gwałtownie zmienić. Znamy przecież przypadki nagłego ochłodzenia w marcu lub kwietniu, a nawet białych świąt… wielkanocnych. Dlatego zanim rozstaniecie się z zimowymi oponami na dobre, warto uzbroić się w cierpliwość i zaczekać ze zmianą chwilę dłużej. Dzięki temu będziesz gotowa na każdą pogodę – a nieoczekiwany powrót zimy nie będzie oznaczał kłopotów na drodze.

Zostań mistrzynią hamowania

Warunki pogodowe na przełomie zimy i wiosny bywają zdradliwe i nastręczają kierowcom sporo, pozornie niewidocznych, trudności. Choć temperatura najczęściej jest już na plusie, na powierzchni dróg może nadal występować lokalne oblodzenie. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność i nie ignorować sygnałów informujących o śliskiej nawierzchni, nawet gdy pogoda wydaje się być bardzo wiosenna. W trosce o bezpieczeństwo warto też postawić większy nacisk na prawidłowe hamowanie. Zwróć uwagę na to, by zachować większy odstęp pomiędzy samochodami i hamować pulsacyjnie, stopniowo redukując prędkość. Możesz być pewna, że szlifując tę umiejętność, gładko wjedziesz w nowy sezon.

Postaw na napęd 4x4

Co cztery koła to nie dwa! Modele SKODY z napędem 4x4 są gotowe na każde wyzwanie – błoto, śliską nawierzchnię, śnieg, wzniesienia i inne trudne warunki. Napęd 4x4 bardzo szybko reaguje na zmiany w nawierzchni i jest aktywowany tylko wtedy kiedy tego potrzebujesz – dzięki temu masz większą kontrolę nad autem. Docenisz go zwłaszcza w warunkach zmiennej przyczepności, takich jak uszkodzenia nawierzchni, zawilgocenia, zabłocenia, żwir, piasek czy liście. Będzie też atutem przy dynamicznym ruszaniu.

Przewiduj

Najlepiej o każdej porze roku i zawsze wtedy, kiedy siadasz za kółkiem. Jednak w zmiennych warunkach pogodowych, jakie często występują na przełomie zimy i wiosny, warto zachować szczególną ostrożność. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża, warto więc trzymać się zasady ograniczonego zaufania i przewidywać zachowania innych uczestników ruchu. Nie bez znaczenia jest też odstęp między autami. Dojeżdżając do kolejki samochodów na światłach dobrze jest przestrzegać zasady „opon i asfaltu” – czyli zatrzymywać się tak, by widzieć tylne opony i kawałek drogi za pojazdem, który stoi przed Tobą. Dzięki temu zostawiasz sobie margines bezpieczeństwa przy ruszaniu i w razie ewentualnych niespodzianek – np. gdy kierowca przed Tobą nagle wrzuci wsteczny lub auto zacznie się delikatnie staczać.