Łazienka to miejsce, w którym można znaleźć praktycznie wszystkie grupy drobnoustrojów, tj. bakterie, wirusy czy grzyby. Monika Pawelska Nowak, ekspert z firmy Ziołolek, przybliża, gdzie w łazience jest najwięcej miejsc mogących przyczynić się do infekcji skórnych, na co uważać i jak chronić przez zakażeniem.

Zobacz 5 miejsc w łazience groźnych dla skóry ->>

Łazienka - idealne warunki rozwoju drobnoustrojów

Najbardziej przyjazne drobnoustrojom jest ciepłe i wilgotne środowisko, dlatego najszybciej rozwijają się w takich łazienkowych przedmiotach jak gąbki, pumeksy, ręczniki czy dywaniki. Miejsca te stają się wówczas siedliskiem grzybów-dermatofitów wywołujących uciążliwe, trudne do leczenia zmiany skórne. Grzybice są zaraźliwe i mogą być przenoszone między domownikami, zwłaszcza gdy używają wspólnych ręczników czy gąbek.

Warto pamiętać, że łazienka do pomieszczenie w domu, które najbardziej wymaga systematycznego sprzątania. Umywalka, wanna czy brodzik, szczególnie przy odpływach, gdzie stale utrzymuje się wilgoć, gromadzą najwięcej drobnoustrojów. Myjmy i dezynfekujmy je codziennie specjalnymi środkami, szczególnie preparatami w sprayu lub żelu, które łatwo docierają do wszelkich zakamarków. Używajmy przy tym rękawic, a zanim je ubierzemy posmarujmy ręce kremami ochronnymi z witaminami A i E. Przybory toaletowe, w tym szczoteczki do zębów i kosmetyki, trzymajmy w zamykanych szafkach. Zadbajmy także o odpowiednią wentylację naszej łazienki.