Uprawa roślin w doniczkach to nie jedyny sposób na zieleń w domu. Niektóre gatunki można posadzić także w szklanych naczyniach, a nawet stworzyć z nich miniaturowy ogród. Taka domowa dekoracja to bardzo efektowna alternatywa dla tradycyjnych donic.

Jakie rośliny najlepiej uprawiać w szkle?

Do stworzenia tej zielonej dekoracji idealnie nadają się rośliny miniaturowe, które nie wymagają obfitego podlewania, takie jak kaktusy, kalanchoe, draceny. Do wykonania naszej dekoracji wykorzystaliśmy opuncję, haworsję i litops. Jeśli decydujemy się na rośliny, które lubią wilgoć, warto pamiętać o tym, by nie łączyć ich z gatunkami sucholubnymi.

rośliny-w-szkle
Zdjęcie: Shutterstock

Jakie naczynie wybrać?

Na wnętrzarskich blogach można znaleźć mnóstwo inspiracji, z najróżniejszymi szklanymi naczyniami w roli głównej. Miniaturowe ogrody pojawiają się zarówno w kulistych i prostokątnych naczyniach, wazonach w kształcie walca, słoikach, a nawet większych butelkach.

ogród-w-szkle
Zdjęcie: Shutterstock

Efektownym rozwiązaniem są też geometryczne kształty z metalowymi krawędziami. Wybierając otwarte naczynie, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.

zielona-dekoracja-w-szkle
Zdjęcie: Shutterstock

Zobaczcie jak zrobić miniaturowy ogród w szkle krok po kroku: