Uprawa roślin w doniczkach to nie jedyny sposób na zieleń w domu. Niektóre gatunki można posadzić także w szklanych naczyniach, a nawet stworzyć z nich miniaturowy ogród. Taka domowa dekoracja to bardzo efektowna alternatywa dla tradycyjnych donic.

Jakie rośliny najlepiej uprawiać w szkle?

Do stworzenia zielonego ogrodu w szkle doskonale nadają się rośliny o niewielkich rozmiarach. Znakomicie nadają się kaktusy i sukulenty (np. opuncja, haworsja, eszeweria, eonium, grubosze, lithops znany jako żywe kamienie, kalanchoe), oplątwy, paprocie doniczkowe, miniaturowe odmiany storczyków, rośliny anansowate i bluszcze. Pięknie rośnie też czerwono listna fittonia verschlaffeltii oraz skrzydłokwiat.

Ogród w szkle - Jakie naczynie wybrać?

Na wnętrzarskich blogach można znaleźć mnóstwo inspiracji, z najróżniejszymi szklanymi naczyniami w roli głównej. Miniaturowe ogrody pojawiają się zarówno w kulistych i prostokątnych naczyniach, wazonach w kształcie walca, słoikach, a nawet większych butelkach.

ogród-w-szkle

Zdjęcie: Shutterstock

 

Efektownym rozwiązaniem są też geometryczne kształty z metalowymi krawędziami. Wybierając otwarte naczynie, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.

zielona-dekoracja-w-szkle

Zdjęcie: Shutterstock

Zobaczcie jak zrobić miniaturowy ogród w szkle krok po kroku: