Uprawa roślin w doniczkach to nie jedyny sposób na zieleń w domu. Niektóre gatunki można posadzić także w szklanych naczyniach, a nawet stworzyć z nich miniaturowy ogród. Taka domowa dekoracja to bardzo efektowna alternatywa dla tradycyjnych donic.

Jakie rośliny najlepiej uprawiać w szkle?

Do stworzenia zielonego ogrodu w szkle doskonale nadają się rośliny o niewielkich rozmiarach. Znakomicie nadają się kaktusy i sukulenty (np. opuncja, haworsja, eszeweria, eonium, grubosze, lithops znany jako żywe kamienie, kalanchoe), oplątwy, paprocie doniczkowe, miniaturowe odmiany storczyków, rośliny anansowate i bluszcze. Pięknie rośnie też czerwono listna fittonia verschlaffeltii oraz skrzydłokwiat.

Jak wykonać ogród w szkle?

Potrzebujemy:

  • wybrane rośliny
  • ziemia
  • keramzyt
  • żwir, piasek lub drobne kamienie
  • węgiel drzewny
  • szyszka

Na dno sypiemy niewielką warstwę keramzytu lub żwiru
Następnie sypiemy warstwę ziemi (Przed nasypaniem ziemi można dodać aktywny węgiel, który zapobiegnie powstawaniu pleśni)
Teraz sadzimy roślinki wedle własnych upodobań. Ważne, by nie było ich zbyt dużo, by miały miejsce się rozrosnąć.
Gdy już mamy gotowa kompozycję, można obsypać górną warstwę ziemi ozdobnymi kamyczkami.

Porada:
Do kompozycji można włożyć niewielką szyszkę. Będzie ona niejakim higrometrem - jeśli będzie otwarta, oznacza, że jest wystarczająca wilgoć, jeśli się zamknie, trzeba nawilżyć nasz las.

Zobacz też:

Oplątwa - modna roślina o małych wymaganiach ->>

Zobacz również:

Skrzydłokwiat – ta roślina oczyści powietrze w twoim domu. Jak pielęgnować skrzydłokwiat? ->>

Zielistka - prosta w uprawie zielona ozdoba Twojego domu! ->>

Ogród w szkle - Jakie naczynie wybrać?

Na wnętrzarskich blogach można znaleźć mnóstwo inspiracji, z najróżniejszymi szklanymi naczyniami w roli głównej. Miniaturowe ogrody pojawiają się zarówno w kulistych i prostokątnych naczyniach, wazonach w kształcie walca, słoikach, a nawet większych butelkach.

Zdjęcie: Shutterstock

Efektownym rozwiązaniem są też geometryczne kształty z metalowymi krawędziami. Wybierając otwarte naczynie, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.

Zdjęcie: Shutterstock

Zobaczcie jak zrobić miniaturowy ogród w szkle krok po kroku: